7 Maddede AVM’lerin Gerçek Yüzü


0

Alışveriş merkezleri bugünlerde sıkça tercih edilen en yaygın yerlerden biri. Hafta sonları alışveriş merkezlerine gitmek tüm zamanların en sevdiğimiz hobisi haline geldi ve müteahhitler bunu fark etmekte zorlanmadılar. İnsanlar, vitrinlere bakmak, indirim kovalamak, restoranda yeni tatlar denemek ve insanların nasıl giyindiğini ya da ne kadar çekici olduğuna bakmaktadır. Bu nedenle AVM’ler artık onların vazgeçilmezi…

1. Aman Bu Cümlelere Dikkat

“Yoğun bir hafta geçirdik. Hadi bir yere gidelim ve eğlenelim. Nereye gidebiliriz?

– Hadi yolun aşağısındaki yeni açılmış alışveriş merkezine gidelim.”

“Ankara’dan bu haftasonu gelmesini beklediğimiz misafirlerimiz var. Onları nereye götürmeliyiz?

-Yeni açılan alışveriş merkezine.”

“Kek tarifimi tamamlamam için son birkaç malzemeye ihtiyacım var. Nerede bulabilirim?

-Eminim, bloktaki son alışveriş merkezinde ihtiyacın olanları bulabilirsin.” gibi cümlelere muhakkak hepimiz maruz kalıyoruzdur.

2. Ünlü Markalar ve İnsanların Düşkünlüğü

Yerel perakende alanına olan talep düşerken, Zara, Koton, Gap, Burberry, Mango, Forever New, Steve Madden, Topshop, Burger King gibi dünya markalarına olan talep bölgesel ve süper bölgesel alışveriş merkezlerinde artmıştır. Ekonomik olarak, alışveriş merkezleri yatırımcılar için uygun değildir. Bir parça almak için alışveriş merkezine gider ve bir sürü şeyle çıkarsınız.

3. Modayı Yakalama Hastalığı

En son modaya hayran olduktan ve son model elektronik eşyaları inceledikten sonra muhtemelen telefon sözleşmenizi de yükselteceksinizdir. Alışveriş merkezleri cazip olacak şekilde tasarlanmıştır. Evinizinde aynı derecede çekici olmasını istersiniz. Alışveriş merkezlerinde size zaman algısı yaratmak için saat olmadığının biliyor muydunuz? Işıklandırma sakin, halılar yumuşak müzik rahatlacıdır. Satın alma dürtüsü uyandırmak için mükemmel malzemeler. Psikolojik olarak mağaza o kadar rahat ve cazibeli olacak şeklde tasarlanmıştır ki ikinci eviniz yerine geçer. Depresif insanlar buraya perakende tedavisi veya rahatlık satın almak için gelir. Çiftler buraya birbirlerini ne kadar sevdiklerini göstermek için, bekarlar buluşmak için ve hırsızlar araçlarınızı ve çocuklarınızı kaçırmak için gelir.

4. Son Moda Takıntısı ve Modaya Olan Bağlılığımız

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) en sevdiği yerin mescid olduğunu söylemiştir. Ve en nefret ettiği yer de alışveriş yerleridir. İhtiyaçlarımızı karşılamak bir zorunluluktur ama piyasada son modaya takıntılı olmak ve birbirleriyle yarışmak boş ve amaçsız bir hayatın belirtisidir.

“Allah’ın en çok sevdiği yer mescidlerdir. Allah’ın en ziyade nefret ettiği yerler de çarşı ve pazarlardır.” (Müslim, Mesâcid, 288)

Müslümanların iyi işlerden memnun olmaları gerekiyor ki, kişisel eşyalardan değil. Kendinizi gerçekten yanınızda götürecek şeylere verin, arkanızda bırakacağınız şeylerle değil. Kalplerinizi dünyaya bağlamayın. En yeni Bmw’nin piyasaya sürülmesinden ziyade topluluğumuzdaki en son spiritüel gelişmeleri takip edin.

5. Zamanı ve de Hayatı Sömüren AVM'ler

Alışveriş merkezindeki dükkan sahipleri, uzun çalışma saatleri boyunca tüm zamanlarını tükettikleri için neredeyse hiç hayatlarını yaşamazlar. Aileleriyle vakit geçiremez, sevdiklerine zaman ayıramaz ve istedikleri gibi mutlu olamazlar. Aynı şekilde bunlar müşteriler için de geçerlidir. Alışveriş yapmaya gidildiğinde saatlerce kıyafetlerin için de kaybolmuş bir halde “Hangisini almalıyım, hangisi yakışır, hangisi daha güzel duruyor?” tarzında soru sorup kıyafet denerken tüm günlerini bunlar için öldürüp kimse ile vakit geçiremezler. Bunlar hayatımız için olumsuz ve boşa harcanan zamanımızın birer örneğidirler. Her zaman için ailenize önem ve öncelik vermeye dikkat etmeli asıl mutluluğun onlarla geçirilen vakit ile olduğunu anlamalı ve uygulamalısınız.

6. Reklam Tuzaklarına Düşmeyin

Reklamların bize ihtiyacımız olduğunu söylediği şeyleri değil, gerçekten ihtiyacımız olan şeyleri satın almayı öğrenelim. Reklamların gereksiz gösterişleri, “ŞOK FİYAT, İNANILMAZ İNDİRİM, HARİKA FIRSAT, BU FIRSAT KAÇMAZ” tarzında aslında ekstra yapılan hiçbir şey olmaksızın kullanılan akıl karşıtı ve cezbedici sloganlara inanılmamalı, gereksiz harcama yapıp israf yapmamalıyız. Yerel bir süper markette ya da bir giyim mağazasına girip çıkmayı öğrenelim, çünkü alışveriş merkezlerinde sevmedikleri insanları etkilemek için istemedikleri şeyleri satın alan ve kazanmadıkları parayı harcayan kişiler vardır. Ve bunlarla aynı ortama biraz olsa da sindirilmiş olan nefsimizi uyandırmayalım.

7. Ne Olur Bu Hilelere Kanmayın

Son olarak bir tavsiye; mağazaya hızlıca girip çıkmak gibi bir şey yoktur. Temel ihtiyaçların satıldığı mağazalar, herhangi bir alışveriş merkezinin içinde yer almaktadır ve en temel ihtiyaçlar mağazanın sonuna doğrudur. Ekmekler aşırı sağda sütler ise aşırı solda olacak. Yani ona ulaşmadan önce bütün mağazayı geçmek zorunda olacaksın. Araştırmalar, insanların %60’ının ihtiyaç duymadığı şeylerle bir alışveriş merkezinden çıktığını, tüm günü boşa harcadığını gösteriyor. Bizleri gereksiz satın almaya yönlendirmek için kullanılan bu küçük hileye kanmamak bizim için en faydalı olan yoldur. Yapmanız gereken sadece aileniz, akrabalarınız, sevdikleriniz yani insanlar ile bağlantı kurmak, eşyalar veya sizin için önemi olmayan şeylerle değil..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir yıl avm çalışmış biri olarak daha eklenecek maddeler bile var bunlar bile yeterli modern kölelik tamamen yozlaşma yeri.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı