İslam, Liste

8 Ayet ile Mescid-i Aksa Kur’an-ı Kerim’de Nasıl Geçiyor?

Müslümanların ilk Kıblesi, üç semavi dinin göz bebeği Kudüs içerisindeki Mescid-i Aksa. Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in 8 farklı yerinde nasıl bahsedildiğini anlattık:

“Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir.” (İsra Suresi;1)

Bu ayette kastedilen mescidin, Kudüs’teki Mescid-i Aksa olduğu konusunda bütün İslam müfessirleri ittifak etmişlerdir. (Nevevi,III, 327)

“Bir zamanlar Musa, kavmine şöyle demişti: … Ey kavmim! Allah’ın size lütfettiği nimetini hatırlayın.. Ey kavmim! Allah’ın size (vatan olarak) yazdığı mukaddes toprağa girin..”  (Maide; 20-21)

Burada sözü edilen mukaddes toprak, Kudüs ve çevresi, yani Filistin topraklarıdır.

“Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve esenlik ol” dedik… Onu Lût ile beraber kurtarıp, içinde âlemler için bereketler kıldığımız yere ulaştırdık.”  (Enbiya 69-71)

Müfessirlere göre bereketli ülke Filistin (Kudüs) yöreleridir. İbrahim (as) ateşten kurtarıldıktan sonra Filistin topraklarına hicret etmiş ve bir sure el-Halil diye bilinen beldede ikamet etmiştir.

“Hor görülüp ezilmekte olan kavmi (İsrailoğullarını), toprağına bolluk ve bereket verdiğimiz yerin doğu ve batı taraflarına mirasçı kıldık..” (A’raf; 137)                   

“Toprağına bolluk ve bereket verdiğimiz yer” denilirken kastedilen beldenin Filistin diyarı olduğu söylenmiştir. Zira İsrailoğulları Mısır’da zulüm gördükten sonra, Filistin topraklarına göç etmiş ve orada belli bir süre hâkimiyet kurmuşlardır.

“Bunun üzerine Zekeriya, mabetten kavminin karşısına çıkarak onlara: “Sabah akşam tespihte bulunun” diye işaret etti.” (Meryem; 11)

Bu ayette geçen “Mabet”, o zamanlarda ibadet edilen yer yani Beyt-ül Makdis (Mescid-i Aksa)dir.

Meryem oğlu İsa’yı ve annesini büyük bir mucize kıldık ve her ikisini de oturmaya elverişli, akarsulu yüksek bir yere yerleştirdik.  (Mü’minun; 50)

Kur’an-ı Kerim’in toprağını bitkilerin en güzel bir şekilde yetiştiği verimli bir tepe, suyunu da akan bir pınar olarak nitelediği yer, Beytü’l-Makdis’tir.

“Allah’ın mescidlerinde O’nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olması için çalışandan daha zalim kim olabilir? Aslında bunların oralara ancak korka korka girmeleri gerekir. Böyleleri için dünyada rezillik var, âhirette de onlar için büyük azap vardır.” (Bakara Suresi; 114)

Bu ayet Beyt’ül Makdis’e saldıran, onu harap edip ahalisini de öldüren Rumlar hakkında nazil olduğu belirtilmektedir. (Kadı Beydavi Tefsiri)

İyilik ederseniz kendinize iyilik etmiş olursunuz, kötülük yaparsanız yine kendinize yapmış olursunuz. İkinci bozgunculuğun zamanı gelince, yüzünüzü kara etsinler, daha önce girdikleri gibi yine mescide (Beyt’ül Makdis’e) girsinler ve ellerine geçirdikleri her şeyi yerle bir etsinler diye (üzerinize yine düşmanlarınızı gönderdik.) (İsra Suresi; 7)

Burada da zikredile mescidin Mescid-i Aksa olduğu konusunda yine görüş birliği vardır.

Şüphesiz Yüce Allah (celle celaluhu) en doğrusunu bilir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

0 yorum var.

 1. 1

  Kudusde akarsularin ne işi var
  bildiginiz çöl orasi
  Muminun 50.ayetle alakasini kuramadim

  Ayrica bu ayetlerde aklimda bir soru daha belirdi
  Kaç tane peygamber ismi geçti
  Hep ayni bolge

  Yani Orta Asya , Çin, Japonya ,Avrupa kıtası
  Buralarla ilgili Kuranda peygamber bilgisi yok

  Hep ortadoğu
  Hep ortadoğu

  • 2

   Mehmet bey,
   124.000 peygamber olduguna inaniyoruz ve her millete peygamber gelmistir. Tabii ki bunlarin hepsinin ismi Kur’an’da gecmesi gerekmiyor, degil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>