8 Adet İslami Biyografik Film ve Belgesel Tavsiyesi


1

8. Ömer Muhtar

İtalyanlara kaşı verdiği mücadele ile ünlenen Libyalı mücahit ve lider Ömer Muhtarın hayatını konu alan filmdir.

Film objektif bir biçimde yapılmıştır ve izlenmesini tavsiye ederim, başrol olarak Anthony Quinn yer almıştır.

7. Darfur

Film aslında aksiyon filmi olarak çekilmek istenmiştir ancak çoğu kişinin bilmediği Darfur olayları hakkında da ipucu vermektedir. Darfur’da yaşanan iç çatışmada 200 binden fazla insan hayatını kaybetmişti ve film de onu konu almaktadır. Amerikalı bir gazeteciyi anlatan filmde bazı yerlerde ABD propagandası olsa da izlenebilir.

6. Cezayir Bağımsızlık Savaşı

1950’li yılların 2. dönemini anlatan filmde Fransız sömürgesi altında bulunan Cezayir’in bağımsızlığını almasını konu almaktadır. Fransa devleti tarafından terör örgütü kabul edilen Cezayir direniş örgütü FLN’nin 4 liderinin yakalanması etrafında dönen hikayenin, işgal altındaki bir milletin direnişi resmediliyor. Direniş silahlı mücadeleyi sürdürürken, yönetmen silahlı mücadelenin meşrutiyetini ele almaktadır.

5. Libya'nın Çöküşü: 'Zenga Zenga'

Bu belgesel 42 yıl boyunca Libya’yı yöneten Muammer Kaddafi’nin devrilişini ele alıyor . İsmini Kaddafi’nin katıldığı bir TV programında ‘Zenga Zenga’ sokak sokak deyiminden almaktadır. Muammer Kaddafi’nin “Ben sizin babanız değil miyim?” sözü ile tamamlayan belgesel tüm objektif yönüyle Libya’yı ve sonunu ele alıyor.

4. Beyaz Kasklılar

Suriye’deki iç savaşın arka planındaki kişilerden oluşan yardım kuruluşu Beyaz Kasklılar (White Helmets)’in çalışmalarını konu alan belgesel türünde bir filmdir.

3. Gazze: Sağır Dünya

Filistin’de çekilmiş olan Al Jazeera belgeselinde Gazze’deki engelli bireylerin işgal ve saldırı altındaki yaşamları konu edilmiştir.

2. Meydan

Mısır’da gerçekleşen devrimin serüvenini ele almaktadır. Mübarek’in devrilişinde yer alan 6 farklı göstericinin gözünden mübarek diktatörlüğünün son bulması ve seçimle seçilen Muhammed Mursi ve kardeşler teşkilatının düşürülmesinde yer alan grupları ele almaktadır. Filmde solcu kesimin ön planda tutulmaktadır ve kardeşler teşkilatı itham altında bırakılmaktadır.

1. Malcolm X

Ve listemizin son maddesinde Malcolm X var. Malcolm X Amerika’da doğan zenci bir çocuktur. Diğer kardeşlerine göre daha açık tenli olduğu için dikkat çekmektedir. Malcolm henüz küçük yaşlarda iken babası sağcı beyazlar tarafından vahşice öldürülür ve diğer kardeşleri de yetimhanelere dağıtılır. Henüz genç yaşta Harlem sokaklarında çete işlerine bulaşan Malcolm kısa süre sonra yakalanır ve ceza evine götürülür. Burada Müslüman olan Malcolm X Elijah Muhammed’in öğretilerine tabi olur. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

8 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İslami belgesel ve film tavsiyelerini insanların izlemesi için önerilen yolun -site linki vermek, korsan yoldan izletmek- İslami olmaması… Üzücü. Yasal bir şekilde -Netflix’ten mi bulunur, orijinal dvdleri marketlerde veya kütüphanelerde mi bulunur- binbir çeşit yolu var bunun. Hak yememek lazım zira değil mi?

  1. Selam aleykum kardeşim,

   Yanlış algılama, bir bilgisayarcı olarak bende bu hassasiyeti göstermeye çalışıyorum fakat gücüm yetmiyor. Ayrıca ne zaman ulemamızdan yardım arasam, tatmin etmeyen, kısa, cevaplar alıyorum. Kullandığınız Windows orjinal mi ? Lısansı satın aldınız mı ? Kullandığımız her yazılım için lisans parası vermiş olsaydık, tonlarca para vermemiz gerekirdi.

   Ayrıca (Admine not): Malcolm X filmini , filmden değilde, kitaplardan okuyabilirsiniz. Filmde uygunsuz (haram) olan içerikler var. Lütfen paylaşım yapmadan evvel içeriği kontrol ediniz. Yeğenimle indirip izleyecektim, UTANDIM… ve KAPATTIM.

   1. Haklısınız bende bilgisayarcıyım ve bu konuda maalesef hepimiz muzdaribiz…. Film konusuna gelince filmler hakkında bir bilgim var ve tavsiye ettiğimiz zaman bazı filmlerin altına link ekliyoruz linklerde izlenildiği taktirde filmlerdeki uygunsuz sahneler sansürlenmiş oluyor bu konuda hassas davrandığımızı belirtmek isterim bu konuda rahat olabilirsiniz ve evet kitap okumak daha faydalı ve güzel. ALEX HALEY’in Malcolm X isimli biografik kitabında da okuya bilirler.

 2. ne yazık ki İslam hakkında b;yografik olarak; Peygamber efendimizin ve ashabının hayatıyla ilgili yeterince filmi geçtim; kitap olmaması beni çok üzüyor. Ebu Bekr Sıddık; Hz. Ömer; Hz Osman; Hz. Ali hakkında dahi doğru düzgün filmler yok. Gençlerimiz farklı kültürlerin etkisi altında kalırken; kendi dinimizin değerleri hakkında bilgiden uzak kalıyorlar. Bu çocuklar bu güzel insanların ahlaklarını nereden öğrenecekler. Kitap okuma özürlü bir neslimizin olduğunu da varsayarsak.

 3. Bence bu konularda filim çekenlerin en büyük kaygısı Müslümanlarına ” x peygamberin yada sahabenin yüzünü göstermemelisiniz” tavrı. O sahabeyi gösterme o peygamberi kişileştirme neyin filmi çekilecek. Heleki bu asrın gençleri hz Peygamberin bile niye yüzünü göstermediklerini algılamakta zorluk çekerken tüm peygamber ve sahabeleri sansürlemek nekadar etkili olacak tartışılır. Ben bir öğretmen olarak dini içerikli filimleri öğrencilerime izletirken kalite düşüklüğü büyük preblem oluyor. Bu konularda çoooook gerideyiz malesef. Çok çalışmamız lazım çooookk

  1. Selamün aleyküm. Sizinle Nureddin Yıldız hocanın bir soruya verdiği bir cevabı paylaşmak istiyorum. Aynen kopyaladım:
   “Nihayetinde adı film bunun; ne kadar heyecanlı ve iyi olursa olsun sahibi gibi olabilir mi? Ama çağımız insanı için en müessir eğitim araçlarından biri haline gelmiş durumdadır film müessesi. Bu filmler konusunda, ashabı kirama ait olanları için ciddi itirazlar vardır. Özellikle Hulefai Raşidin için film yapmanın caiz olmayacağı söylenmiştir. Hele Peygamber aleyhisselam efendimiz için hiçbir şekilde onun temsil edileceği bir film yapmak caiz değildir. Diğer şahıs ve konularda film sektöründen yararlanmak gerekir diye düşünüyorum. Şunu da tespit edelim: Bu bir filmdir; senaryosunun verilmek istenen mesaja göre hazırlandığını unutmamak gerekir. Allah’a emanet olunuz.”