7’den 70’e Herkes için Türkiye’de Bulunan 12 Uzay ve Bilim Merkezi


0

Bismillah.

“O, güneşi bir ışık (kaynağı), ayı da (geceleyin) bir aydınlık (kaynağı) kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona menziller takdir edendir. Allah, bunları (boş yere değil) ancak gerçek ile (hikmeti gereğince) yaratmıştır. O, âyetlerini, bilen bir topluma ayrı ayrı açıklamaktadır. Şüphesiz gece ve gündüzün ard arda değişmesinde, Allah’ın göklerde ve yeryüzünde yarattığı şeylerde, Allah’a karşı gelmekten sakınan bir toplum için pek çok deliller vardır.” (Yûnus Suresi; 5-6. Ayeti Meali)

“Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratan ve Arş’a kurulan, geceyi, kendisini durmadan takip eden gündüze katan, güneşi, ayı ve bütün yıldızları da buyruğuna tabi olarak yaratan Allah’tır. Dikkat edin, yaratmak da, emretmek de yalnız O’na mahsustur. Âlemlerin Rabbi olan Allah’ın şanı yücedir.” (A’râf Suresi; 54. Ayeti Meali)

Kur’an-ı Kerim’de Rabbimizin buyurduğu üzere yaratılan her şeyde olduğu gibi güneş, ay ve kainatın tümünde akıl sahipleri için ibretler ve alınacak dersler vardır.  Allahu Teala’nın yaratışındaki mükemmelliği ve gerçekten Rabbimizin ne kadar büyük ve bizim ne kadar küçük olduğumuzu hissetmemiz için uzay büyük bir nimet ve araçtır. 

Bizler de (Elhamdülillah) bir Müslüman olarak, uzaydaki nimetleri (şimdilik 🙂 ) en yakından inceleyemesek de çeşitli gözlemevleri ile Türkiye’den inceleyip, tefekkür edebiliriz 🙂 İşte bu nedenle sizler için hazırladığımız, Türkiye genelinde bulunan, 7’den 70’e herkesin gezip dolaşabileceği ve aynı zamanda çeşitli bilimsel aktivitelere katılabileceği 12 bilim ve uzay merkezi; 

1. İTÜ Bilim Merkezi - İstanbul

İTÜ Bilim Merkezi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Taksim’de bulunan Taşkışla Kampüsü’nde kuruludur ve 1.500 m2’lik kapalı, 3.500 m2’lik de açık alana sahiptir. İçerisinde optik yanılsama, mekanik, elektrik, uzay, matematik, akışkanlar dinamiği, ses ve titreşim tematik alanlarından yaklaşık 70 farklı birim bulunmaktadır. İTÜ Bilim Merkezi’nde 140 izleyici kapasiteli bir de konferans salonu ve ziyaretçilerin serbestçe yararlanabilecekleri bir kütüphane vardır.

İTÜ Bilim Merkezi’ni bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi grup halinde (en az 20, en fazla 99 kişi) de ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri hafta içi 10:00-17:00 arasında olup, öğretmen ve öğrenciler için ücret 4 TL, yetişkinler için 6 TL’dir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. İTÜ Bilim Merkezi

2. ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi - Ankara

Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu Sergi Alanı ile yıllık ortalama 30 bin ziyaretçiyi ağırlayan ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi, ulusal ve uluslararası düzeyde toplum ve bilim ile ilgili kurslar, konferanslar, seminerler, yarışmalar, kongreler, sempozyumlar düzenliyor ve ödüller veriyor. Bilim ve Teknoloji Koleksiyonu Sergi Alanı’nda, açık hava sergisi ve 4 farklı binadan oluşan kapalı mekân sergileri bulunmaktadır. Açık hava sergisinde; tarım aletlerinden tutun da uçak ve lokomotif gibi daha büyük objeler de sergilenmektedir. Kapalı mekan sergileri ise “Klasik Otomobil Sergisi”, “Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi”, “Uygulamalı Bilim Merkezi” ve “Havacılık ve Uzay Merkezi” binalarıdır. ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi’ni bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi grup halinde de ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri hafta içi 09:00-17:00, cumartesi günleri ise 10:00-16:00 arasında olup, ücretsiz hizmet vermektedir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi

3. Üsküdar Bilim Merkezi - İstanbul

Üsküdar’ın Ünalan Mahallesi’nde bulunan Üsküdar Bilim Merkezi, ziyaretçilerinin gezebilecekleri, dokunabilecekleri, deneyebilecekleri, üretebilecekleri sergi ve atölye çalışmalarına sahip olup, ayrıca kütüphane, kafeterya ve çocuk oyun alanları ile sosyal etkinlileri de içinde barındıran dinamik ortamlar sunmaktadır. Üsküdar Bilim Merkezi’ni bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi grup halinde (en az 18 kişi) de ziyaret edebilirsiniz. Bireysel ziyaretlerde ücretler her bir etkinlik için ayrı ayrı olup; 1 atölye 25 TL, 1 Planetaryum 10 TL ve Bir Dünya Keşif sergisi ücretsiz hizmet vermektedir. Okul gruplarında ise bütün etkinlikler birlikte (3ü 1arada) 10 TL ile ücretlendirilmektedir. 

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Üsküdar Bilim Merkezi

4. Kocaeli Seka Park Bilim Merkezi - Kocaeli

İçerisinde yaklaşık 250 deney düzeneğinin ve özel tasarım galerilerinin bulunduğu Seka Park Bilim Merkezi’nde ayrıca bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, sergi alanları, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, kütüphane, araştırma ofisleri ve bilim kafe de yer almaktadır. Seka Park Bilim Merkezi, eski Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde kurulmuştur. Seka Park Bilim Merkezi’ni bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi grup halinde (en az 10 kişi) de Pazartesi günü hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Giriş ve etkinlikler ücretsiz olup, atölye etkinliklerine katılmak için önceden kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Kocaeli Seka Park Bilim Merkezi 

5. Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi - İzmir

Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde Popüler Bilim Kulübü ve  Fosil Bilim Sergi Salonu etkinliklerinin yanı sıra seminerlerin ve deneylerin yapılabildiği Astronomi, Fizik, Kimya ve Biyoloji laboratuvarları da bulunmaktadır. Tüm etkinliklerin ücretsiz olduğu Bornova Belediyesi Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi’nde etkinliklere katılmak için randevu alma şartı vardır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi

6. Feza Gürsey Bilim Merkezi - Ankara

Altınpark’ta bulunan Feza Gürsey Bilim Merkezi’nde bilim gösterileri, bilim tiyatrosu, bilim atölyeleri, 7D sinema filmleri, robot bilim başlangıç eğitimi, güneş gözlemi, deney ve sergi birimleri yer almaktadır. Feza Gürsey Bilim Merkezi’ni bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi grup halinde (en az 20 kişi) ya da ailece haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yetişkin ücreti 7 TL, indirimli (öğrenci, öğretmen ve emekli) 5 TL, aile (en az 4 kişi) 5 TL olup, üye olanlar ücretsiz faydalanabilmektedir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Feza Gürsey Bilim Merkezi

7. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi - Bursa

Osmangazi ilçesinde bulunan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde 14 farklı dalda 270 deney düzeneği ve özel tasarım galerileri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, fizik ve kimya laboratuvarları, eğitim salonları, planetaryum, simülasyon cihazları, 3 boyutlu sinema salonları, Bilim Kafe ve BTM Dükkan’ı da bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edilebilir. Haftasonları randevusuz ziyaret edilebilirken, haftaiçi ziyaret etmek için önceden randevu almanız gerekmektedir. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ni okul grubu olarak, kurumsal ya da ailece ziyaret edebilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi

8. Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi - Eskişehir

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinde bulunan Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Pazartesi günleri hariç haftanın altı günü ziyarete açıktır. Uzay Evi ve Bilim Deney Merkezi olmak üzere iki farklı program içermekte ve Uzay Evi’nde (Dünya’dan Evren’e, Karadelik, Yıldızlar vs. gibi) çeşitli gösteriler olmaktadır. Bilim Deney Merkezi’nde ise Bernoulli üfleyicisi, Magdeburg küreleri, Mekanik illüzyonlar – göz yanılmaları, Palanga sistemi, Osmanlı terazisi, konuşan tablolar, programlanabilir robot ve deprem simülatörü gibi çeşitli deneyler yapılabilmektedir. Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi’ni bireysel ve okul grubu olarak ziyaret edebilirsiniz. Ücretlendirme ise tam bilet 10 TL, indirimli bilet 5 TL şeklindedir.  

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi

9. Sancaktepe Bilim Merkezi - İstanbul

İstanbul Anadolu yakasında (Sancaktepe ilçesinde) yer alan Sancaktepe Bilim Merkezi; planetaryum, deney üniteleri ve gözlemevinden oluşmaktadır ve toplumun her kesimine bilimsel bilginin ulaştırılması ve teknolojik gelişmelerin etkinlikler yoluyla kavratılması amacıyla 2014 yılından beri hizmet vermektedir. Çalışma saatleri, hafta içi 09:00-16:30 arası iken hafta sonları 10:00-16:30 arasındadır ve tüm etkinlikler ücretsizdir. Hafta içinde okul grupları (randevu ile), hafta sonları ise bireysel olarak (randevu gerekli değil) ziyaret edilebilmektedir. 

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Sancaktepe Bilim Merkezi

10. Konya Bilim Merkezi ve Uzayevi - Konya

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan Konya Bilim Merkezi ve Uzayevi’nde sergi galerileri, atölye ve laboratuvarlar, planetaryum bulunmaktadır. Konya Bilim Merkezi ve Uzayevi, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edilebilir, ziyaret saatleri ise hafta içi 09:00-17:00, hafta sonları ise 10:00-18:00 arasındadır. Bireysel olarak ziyaret edebileceğiniz gibi randevu alarak grup gezisi de yapabilirsiniz. Giriş ücretleri ve planetaryum ücretleri tam bilet için 5 TL, öğrenci için 2 TL şeklinde olup, atölye ve laboratuvar ücretleri için tam bilet 15 TL’dir. 

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Konya Bilim Merkezi ve Uzayevi

11. Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi - İstanbul

2008 yılından beri hizmet veren Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi; Fen-Teknoloji, Kimya, Biyoloji ve Fizik olmak üzere 4 laboratuvar, bir Matematik atölyesi, kütüphane ve misafirhane içermektedir. Ayrıca kod, robot, arduino, botanik, genetik, scratch, 3D printer, drone, model uçak ve app inventor atölyeleri de bulunmaktadır. 

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi

12. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi - Gaziantep

Şehitkamil’de Botanik Bahçesi’nin yanında yer alan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi’nde Astronomi, Kimya, robotik kodlama, fizik, biyoloji ve anasınıfı atölyeleri bulunmaktadır. Ayrıca gezegenevi film seansları ile yaklaşık 25 dakikalık uzay filmleri gösterilmektedir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi, Pazartesi günleri hariç her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız. Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi

Kaynaklar

| bilmer.gazi.edu.tr


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Geçen yıl kurulan ve oldukça aktif ve verimli çalışan Sultangazi Bilim Merkezi’ni de listeye ekleyebilirsiniz.

  2. Kayseride ki bilim merkezini listede görmek isterim Çocukların ve gençlerin bilime ilgi duymaları için çok güzel etkinlikler yapıyorlar 🙂