İslam, Liste

7 Yüz Fersah Yol Aldıran 7 Kelime

Şöyle anlatılır: Hikmet ehlinden biri, 7 kelime ilim öğrenmek için 700 fersah(3110,8 km) yol giderek bir bilginin yanına vardı. Ona, “Allah’ın celle celalühü sana lutfetmiş olduğu ilimden istifade etmek için yanına geldim; sizden şunları öğrenmek istiyorum” dedi ve şunları sordu:

1. Göklerden Daha Ağır Olan şey Nedir?

Suçsuz birine iftira atmak göklerden daha ağırdır.

Rabbin direksiz tuttuğu gözyüzünden daha ağır iftira; ihtimallere, tahminlere, bahanelere ve Allah affeder’lere gelmez. Dikkat edin! 

2. Yeryüzünden Daha Geniş Olan şey Nedir?

Hakk, yeryüzünden daha geniştir.

Hakk, Allah’ın celle celalühü sıfatlarından biridir; Varlığı ve ilahlığı inkar edilemeyen, gerçekten var olan, varlığı hiç değişmeden duran, hakkı izhar (gösterme, ortaya çıkarma) eden, ezeli ve ebedi olarak var olan demektir. Varlığı ve merhameti geniş olan Allah’ı, geniş yeryüzünde dolanırken ne sıklıkla hissedebiliyorsunuz? Düşünün…

3. Kayadan Daha Sert Olan şey Nedir?

Kafirin kalbi kayadan daha serttir.

Gökyüzünün yaşını aldıkça yumuşayan taş mı serttir, mazlumun gözyaşına sevinen kafirin kalbi mi? 

4. Ateşten Daha Yakıcı Olan şey Nedir?

Hırs ve haset ateşten daha yakıcıdır.

Su dökünce sönen ateş mi daha yakıcıdır, geceleri uyutmayan, yıllarca unutulmayan, birlik ve dirlik vermeyen hırs ve haset mı daha yakıcıdır?

Üç şey vardır ki, bütün günahların kaynağıdır; bunlardan muhakkak sakınınız:

Kibir: İblis’i Adem aleyhisselama secde etmemeye sevk eden şey kibirdir. 

Hırs: Adem aleyhisselamı cennetteki yasak ağaçtan yemeye sevk eden şey de hırstır.

Hased:  Adem aleyhisselamın iki oğlunun birbiriyle kıtal edip (Kabil’in), kardeşi (Habil’i) öldürmesine sebep de haseddir.” (Süyûtî, el-Câmiu’s-sağîr, I, 101)

Kalbinizi bunlardan Allah celle celalühü’nün zikri ile temizleyiniz.

5. Zemheriden Daha Soğuk Olan şey Nedir?

Yakınına ihtiyacını bildirdiğin halde onun ilgisiz kalması zemheriden daha soğuktur.

Zemherir kışın en şiddeti zamanıdır. Bu döneme kara kış da denir. Direk yakınlarınızın size yaptıklarını ya da yapmadıklarını düşünmeyin. Önce düşünün ki siz bir yakınınızın zemheriyi yaşamasına sebep oldunuz mu?

6. Denizlerden Daha Zengin ve Engin Olan şey Nedir?

Kanaat sahibi olan kalp denizlerden daha zengin ve engindir.

Hem varlıkta şükreden hem de yoklukta kanaat eden birinden daha zengini, engini var mıdır? Kaanaatin bitmez tükenmez bir hazine olduğunu, belirten Hz. Peygamber hep şöyle dua ederdi: “Ya Rab verdiğin rızıkla beni kanaatkar kıl ve rızkı benim için mübarek eyle” (Keşfü’l-Hafâ, II, 151).

7. Yetimden Daha Perişan Olan Kişi Kimdir?

İç yüzü ortaya çıkan dedikoducunun hali, yetimden daha perişandır.

Allah’ın himayesinde olan, korunması emredilen, peygamber gibi yetim olan mı daha perişandır, dışlanmayı, cezalandırılmayı hakketmiş dedikoducu mu? Babanızın yokluğu mu sizi daha perişan eder, dedikoducu biri olmanız mı? Demek ki batında, dedikoducu olmak daha perişan eden bir halmiş.

Kaynaklar

Maddeler İmam Gazali’nin “Dil Belası” adlı eserinden alınıp suffagah.com için hazırlanmıştır. Açık tonda olan yazılar bizim o maddeden anladığımızdır. Ek olarak sorularlaislamiyet.com adresinden de faydalanılmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Verdiğiniz kaynak keşful hafa kitabı sahih olmayan hadis zannedilen veya uydurulan hadisleri içeren bir yapıt değil mi?

  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>