7 Yaşındaki İngiltereli Kız Kur’an Hafızı Oldu


0

maariya-830x450

İngiltere’nin Luton şehrinden olan Mariya, Kuran’ın tamamını ezberledi.

Suriyeliler için para toplamak amacıyla kurulan bir hayır kurumunun yarışmasında Yasin Suresini ezberlemeye başladığında 5 yaşındaydı. Kısa süre sonra ise bulundukları bölgedeki bir medresede Kuran’ın son cüzünü ezberledi.

Annesi, Mariya’nın bu kadar hızlı ezber yaptığını fark edince onu hafız yapmak istedi. Çevrelerinde tam anlamıyla hafızlık eğitimi veren bir kurs olmaması onu hayal kırıklığına uğrattı. Bu yüzden annesi Kuran’ı ezberleme yolculuğunda kızına rehberlik yapmaya karar verdi.

O, bunun o kadar da kolay bir şey olmadığını , hem kendisinin hem de kızının ne kadar sabır dolu bir süreçten geçtiklerini bizlere anlattı.

‘Allah’ın bana bu işi hakkıyla yapabilmem için sabır ihsan ettiğini düşündükçe hem duygulanıyor hem de mahcup oluyordum. Bu hiç kolay değildi.’

Mariya’nın günde 5 saat çalıştığı sıkı bir program takip ettiler. Okula gitmeden önceki zamanında öğrenmesi gereken yeni şeyleri öğreniyor, okuldan sonraki zamanında öğrendiklerini okuyarak tekrar ediyor, akşam yemeğinden sonra ezberlediklerini gözden geçiriyor, hataları varsa onları düzeltiyordu.

Annesi, Mariya’yı motive etmek amacıyla ezberlediği her cüz için küçük hediyeler alıyordu. Genellikle ayıcık gibi oyuncaklar, boyama kitabı veya resturantta yemek yemek gibi basit ödüller seçiyordu.

Onların sarfettiği tüm çabalarla birlikte sadece iki yıl içinde Mariya 7 yaşına geldiğinde Kuran’ın tamamını ezberledi. Hıfzını tamamlama töreninde onun bu başarısı kutlandı.

maariya-7-yaşındaki-hafız

(Mariya hafızlık cemiyetinde ezberden Kuran okudu.)

Annesi, Mariyanın bu başarısının kendisini ‘Dünyanın en gururlu annesi’ haline getirdiğini ve ‘kızının bu öğrendiklerini her zaman yaşaması’ için dua ettiğini söyledi.

 

Mariya’nın hafızlık yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Facebook sayfasına göz atabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir