Liste, Yaşam

7 Maddede Zorluklara Karşı Hayatta Kalma Rehberi

İmtihan sırrı gerekçesiyle şuan hatırlayamadığımız bir zamanda insan olmanın yükünü yüklendik ki onu yerler ve gökler  bile yüklenmemişti. “Biz o emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik, onlar, onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi.  O gerçekten çok zalim ve çok cahildir.” (Ahzab-72) Omuzlarımızdaki yük büyük, insan olmak! Her şey ya da hiç bir şey kolay olmayacak. İmtihanımız hem olanla hem olmayanla. “Ve onları yeryüzünde birçok ümmetlere ayırdık. İçlerinde iyi olanları da vardı, olmayanları da. Onları biz, bazen nimetlerle, bazen da musibetlerle imtihana çektik. Sonunda belki hakka dönerler diye.” (A’raf-168) “Yaşamak” imtihanının sırları bizde de yok ama olumsuzluklar karşısında hayatta kalmak için bir kaç ipucu verebiliriz. 

1. Çıt Kırıldım Olma!

Birilerinin paşası ya da prensesi olmak da bir yere kadar. Tabi ki hayatınızda zorluklar olacak hatta genellersek her yıl bir sonrakinden daha zor olacak. “Kırıldım, üzüldüm, atlatamıyorum, yutamıyorum” hallerini çok uzatmayın siz kendinize çare olmazsanız kimsenin faydası dokunmaz. Her meseleyi içinizde derinleştirip içinden çıkamayacağınız bir çukur haline getirmeyin. Her şeye kırılıp içinize kapanmayın. Siz çikolata kaşıklarken dünya dönmeye devam ediyor.

2. Her Söze Takılma

Fıkraten zor insanlar vardır genelde üslupları da ağırdır. Kaba sözlere ve davranışlara maruz kalabilirsiniz. Bunu gurur meselesi haline getirmeyin. Sözler ve olaylara takılıp kalmayın. Haklılık payı var mı? diye bir süre düşünün yapılacak bir şey varsa yapın söylenecek bir şey varsa söyleyin! Unutmayın sabır sadece susmak değildir. Sonrasında eskilerin tabiriyle ısıtıp ısıtıp öne sürmeyin, atlatın artık.

3. Hemen Pes Etme!

Bir adımla yol bitmez. Tekrar tekrar adım atmak gerek. Varmak istediğiniz nokta belli olduktan sonra ileri-geri hareketler muhakkak olacaktır. Pes etmezseniz er ya da geç yol biter ama oturup kalırsanız sadece yanınızdan geçip gidenleri göreceksiniz.

4. Günah Keçisi Arama!

Hataya eğilim fıkratımızda var. Yanlış kararlarımızın olması kaçınılmaz. Bir şeyler yanlış gittiğinde, istemediğiniz sonuçlarla karşılaştığınızda hemen bunun yüzünden, şöyle olmasaydı, böyle olmazdı demekten vazgeçin. Tercihlerinizin sonuçlarını üstlenin ve yeni duruma adapte olun. İnanın her şey daha kolay olacak. 

5. Geçmişe Takılıp Kalma!

Zaman makinamız yok zaten olsaydı da daha iyisi garanti edilemezdi. Kelimenin hakkını verin ve şu geçmiş geçsin artık! Bugün geçmişin yası tutulup, keşkeler sıralanırken bugün de geçiyor. Hatta bu bir çeşit hareket etmek istemeyen tembel insan bahanesi bile olabilir. Hatalarınızdan ders çıkardıysanız aynı sayfalarda dolanmanıza gerek yok. Zaman aleyhinize işliyor.

6. Gelecek Endişesi!

Nefes ve rızık en baştan  kaderle sabittir. Bakalım gelecek, gelecek mi? Endişe duyduğunuz günler için bugün payınıza düşeni yaparsınız. Zaten planlarınız dört dörtlük tutmayacaktır. Çabalamak sizin elinizde ama sonuçlar sizin elinizde değil. Sakin olun ve sorumlu olduğunuz ana bakın!

7. Değişime Açık Olun!

Hayatınızda yerler ve kişiler muhakkak değişecektir. Tabi ki kendinize alışma süresi tanıyın ama alışmaya da odaklı davranın. Hayatınıza giren ve çıkan insanlar olacaktır kendinize sabit bir çevre kurmanız mümkün değil. Değerli insanları hayatınızda tutmak için çabanız olsun ama şartların ne getireceği bilinmez bu yüzden değişime de açık olun. 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>