Eğitim, Kimdir?, Tarih

7 Maddede Gerçek Kösem Sultan

Osmanlı tarihinde en çok çarpıtılan ve yanlış anlatılan hususların başında “Harem” ve “Padişah Anneleri” gelmektedir. Bu mevzuda fikir yürütenler, genellikle hayal mahsulü birtakım senaryolar ile hüküm vermektedir. Padişah anneleri içerisinde de en çok konuşulanların başında hiç şüphesiz Mahpeyker Kösem Sultan gelir. Gelin birlikte sultanın çarpıtılan hayatına gerçeklik merceğiyle göz atalım…

1- Neden Bu Kadar Meşhur?

Mahpeyker (Ayyüzlü) Kösem Valide Sultan, Osmanlı tarihinin en meşhur simalarından biridir. Bunun sebebi, Kösem Sultan’ın bizzat saltanat naibesi olarak yıllarca Osmanlı Devleti’ni fiilen yönetmesidir.

2- Kaç Sene Saltanat Naibeliği Yaptı?

Kösem Sultan’ın Osmanlı hanedanı ve tarihi açısından hususi bir yeri vardır. Oğulları Dördüncü Murad Han, Sultan İbrahim Han ve torunu Dördüncü Mehmed Han’ın ilk saltanat yıllarında, 20 sene fiilen devleti idare eden muktedir bir valide sultandır. 28 sene Valide Sultanlık (Padişah Anneliği) yapmıştır.

3- Servetini Nereye Harcadı?

Kösem Sultan, servetini hayır işlerine sarf etmiştir. Üsküdar Çinili Külliyesi, Eminönü’ndeki meşhur Büyük Valide Hanı, Çarşamba’da bulunan Valide Medresesi Mescidi, Yenikapı’daki Kösem Valide Sultan Çeşmesi yaptırmış olduğu hayır eserlerden sadece birkaçıdır.

4- Sadece Padişahların Değil Fakirlerin de Annesiydi

Borç sebebiyle hapse girenleri borçlarını ödeyip hapisten kurtardığı, yetim kızlara çeyiz yardımında bulunduğu meşhurdur. Hacıların su ihtiyacının karşılanması, Haremeyn fakirlerine yardım edilmesi ve Haremeyn’de Kur’ân-ı Kerîm okutulmasına dair vakıflar kurmuştur. Hatta Kösem Sultan’ın öldüğü gün 10 bini aşkın fakirin aç kaldığı rivayet edilir.

5- Mahremiyeti Ön Planda Tutardı

Saltanat nâibeliği sırasında, devlet ricâli ile kafes arkasından haremağası vasıtasıyla konuşurdu.

6- Osmanlı tarihinde katledilen ilk ve tek valide sultandır

7- Nasıl Şehid Edildi?

1651 yılında Zülüflü Kuşçu Mehmed tarafından bir perde ipi ile boğularak şehid edilen Kösem Valide Sultan’ın kabri Sultanahmed’de kocası Sultan Birinci Ahmed Han’ın türbesindedir.

Yedikıta dergisinden alınmıştır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>