7 Maddede Derslerde Nasıl Not Tutmalıyız?


0

İzlediğimiz video derslerden, okuduğumuz kitaplardan ve ilme dair yaptığımız tüm çalışmalarda tuttuğumuz notları gözümüzün önüne getirelim. Şimdi sizlere bu notların kıymeti ve düzenine dair birkaç tavsiyemiz var. Derslerde nasıl not tutmalıyız sorusuna işte cevabımız;

1. Niyet

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, yaptığımız şey ilimdir. Bu nedenle büyük bir ciddiyet ve hassasiyeti hak etmektedir. O hâlde önce sağlam bir niyet almak gerekir. Hem de defterin başına her geçtiğimizde…

2. Düzen

 İlim talebesi düzenli ve temiz olur. Bu derse oturduğumuzdaki üstümüz başımızdan, ders çalışma ortamımıza ve defterimize kadar yansımalıdır. Videodan ders dinliyor olsak bile hoca karşımızda gibi düşünürsek daha verimli olur. (Mesela dersin başına geçince başımızı örtmek gibi.. fetva değil, ilme karşı saygı ve edep için tavsiye edilmiştir)

3. Defter

Defterimiz özellikle uzun dersler için özel ve o derslere ait olursa daha verimli olur. Mesela İlmihâl defteri, mesela Hadis Usulü defteri gibi…

4. Besmele

Defterimizin başına güzel bir besmele yazalım. Besmele her hayrın başıdır. Besmelesiz iş olmaz. Altına da tarih, hedef, sizi her gördüğünüz de azmettirecek bir dua ekleyebilirsiniz.

5. Miras

Defterlerimizin sadece bize ait olduğunu düşünmeyelim. Biz miras yazıyoruz, miras biriktiriyoruz. Nesillere din aktarma derdimiz var bizim. Torunlarımız görecek, onların torunları miras bilecek bu defterleri inşaAllah. O bilinç ve düşünce ile not tutmaya çalışalım. 

Bu ne demek;

Sallallahu aleyhi ve sellem

A. Defter içinde Peygamberimizin adını yazdığımızda (küçük, kısaltma değil, uzun uzun) “sallallahu aleyhi ve sellem” yazalım, yazalım ki nesiller hürmeti öğrensin, bu hürmeti miras bırakalım.

Radıyallahu anh

B. Sahabelerden bahsettiğimizde yine uzunca “radıyallahu anh” yazalım, bugün bu değersizleştirme politikalarına karşı dimdik bir duruşumuz olsun. Belki sadece melekler bilecek, e olsun o da bize yetecek inşaAllah.

Sened ve metin yazımı

C. Defter içinde ayet ve hadis yazarken dikkat edelim. Zamanın ne göstereceği belli olmaz. Eğer tam metin alıyorsak tam yazalım. Yarım ya da mana yazıyorsak iki nokta üst üste koymayalım. Notlarda belirtelim. Zira yıllar sonra her şey elden gider, sizin defteriniz kalır ya da biri o ayeti o kadar sanabilir. Biri o hadisi o metin zannedebilir. Hiçbirimiz yanlışlıkla da olsa ne Rabbimize ne de Efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme yalan isnad etmek istemeyiz. Defterimizin başına bir not iliştirebiliriz. 

Kaynaklar

D. Ayet ve hadis kaynaklarını sağlam alalım. Sureleri yazarken Bakara Suresi, 282. Ayet diye not alalım. Hadisler için Buhari, İlim, 41. gibi not alsak da rivayet eden sahabeyi de eklemek ileride size çok büyük kolaylık olacaktır. Tam metin alamıyorsanız “şundan bahseden hadis” gibi yazabilirsiniz.

6. Fihrist

Defterlerin sayfalarına sayfa numarası ekleyebilirsiniz. Defterlerin sonuna fihrist yapabilirsiniz. Böylece ileride koca defteri bir not için karıştırmak yerine -ki bu bazen zevkli ve bereketli olur ama- fihrist ve sayfa numarası size büyük kolaylık sağlar.

7. Notlar

Defterimizin aralarına sizi etkileyen, çalışma azminizi arttıran, sizi kendinize getiren birkaç not, söz, ayet, hadis yazıp koyabilirsiniz. Derse isteksiz olunca, pes edecek gibi olunca açar bakarsınız. O ilk heyecanı hatırlatır size. Belki denk geldiği anda şifa olur.

Velhasıl, sadece video izleyip, kitap okuyup not tutmuyoruz kardeşlerim. Biz din taşıyoruz, ilim alıyoruz ve sadaka-i cariye olacak miraslar bırakıyoruz.

Bu özlem ve hassasiyet ile defterlerimiz için yeniden bismillah diyelim.

Selamunaleykum.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

5 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Deftere hiç bu gözle bakmamıştım .İnsana bir amaç ve hedef edinen bir misyon kazandırıyor cümleler .Allah sizlerden razı olsun .

  2. Sizin gibi mü’minleri karşımıza çıkaran Allaha hamdolsun … Allah razı olsun , insanı şevke gaytere teşvik ediyorsunuz …

  3. Essalamu aleyküm ve rahmetullahi ve beraketuhu Allah’ın rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun Rabbim işlerinizi ras götürsün bende sizin sayenizde hatalarımı farkedip günümü zamanımı nasıl geçireceğimi öğrendim ve vaktin ne kadar değerli olduğunu öğrendim ve artık bundan sonra kendime bir söz verdim vaktimi asla boş geçirmeyeceğime ve artık hayata bakış açım değişti Allah sizlerden razı olsun

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı