Eğitim, İslam, Kültür

7 Maddede Adım Adım Beytül Makdis

بِسْــــــــــــــــــــــمِاِارَّحْمَنِارَّحِيم

Selamunaleyküm kardeşlerim. Hepimizin bildiği gibi ilk kıblemiz Mescid-i Aksa siyonistlerin işgali altında. Sadece işgal altında olan mabedimiz değil aynı zamanda akıllarımız da işgal altında. Bizim olan kavramları yeniden kullanmaya başlayıp ihya etmeliyiz. Bu kavramlardan biri de Beytül Makdis. Beytül Makdis, Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) bereketin merkezi olan Mescid-i Aksa’yı da içine alan topraklar için kullandığı mübarek kelimelerdir. Biz de şimdi Kudüs yerine neden Beytül Makdis dememiz gerektiğine bakalım. 

1. Resulullah'a (sallallahu aleyhi ve sellem) Olan Sevgimiz

Hadis kaynaklarını incelediğimizde Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem)  Beytül Makdis kavramını kullandığını görüyoruz. Onu çok sevdiğimizden biz de onun ümmeti olarak onun kullandığı terimleri kullanmalıyız. 

2. Unutulmuş Bir Sünneti İhya Etmek İçin

Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) unutulmuş bir sünnetini ihya etmek için. Çünkü Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) “Kim ümmetimin fesada uğradığı (bozulduğu) bir zamanda benim sünnetime sarılırsa, ona yüz şehit sevabı vardır.” buyurmuştur. 

3. Bu Kavram Bize Aittir

Beytül Makdis’in kavramını kullanarak meseleyi İslami arka plana taşımış oluruz. Bu kavramın şuuru, kapsayıcılığı oldukça fazladır.

4. Gerçek Sınırları Ortaya Koymak İçin

Beytül Makdis’in sınırlarını ortaya koymak için. Bu sınırlar siyasi veya askeri değil tamamen dini sınırlardır.

5. İnsan Psikolojisine Olan Etkisi

Beytül Makdis kelimesi, insan psikolojisine olumlu etki ediyor. Çalışma azmimizin artmasını sağlıyor.

6. Pusula İşlevi Görür

Kayıp pusulamızın yönünü bulmamıza yardımcı olur. Yeniden ümmet için ayağa kalkmaya teşvik eder.

7. Sadece Bir Şehir Değildir

Beytül Makdis ne sadece büyük bir şehir ne de surlarla çevrili bir şehirdir. Beytül Makdis, Haremeyn yani Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere gibi sınırları belli olan kutsal bir bölgedir.

Kaynaklar

isravakfi.org

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>