7 Madde ile Okul Sezonu Öncesi Hazırlık


0

Selamun aleyküm kardeşlerim. Malumunuz okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Bu yüzden elimizdeki son boş vakitlerimizi kesinlikle değerlendirmeliyiz. Müslüman olarak işlerimizi sona bırakmak ya da zamanımızı israf etmek bize asla yakışmaz. Bu sebeple size yol gösterebilmesi ümidiyle yapılabilecek hazırlıkları derlemeye çalıştım..

1. Birikmiş işlerinizi yapmaya başlayın.

Staj defteriniz olabilir, okuldan verilmiş ödev olabilir.. Adına ne derseniz.. Kısacası yaz tatili için verilmiş görevinizi sooon ana kadar bekletmeden düzenlemeye başlayın. Her gün azar azar yapmanız son günlerde çektiğiniz karın ağrısından kat be kat iyi olacaktır.

2. Sağlıklı beslenebilmek için hazırlık yapın.

Eğer öğrenci evinde kalıyorsanız ya da evliyseniz, ev işleri ile okul hayatını birlikte yürütmek biraz zor olabilir. Ev işlerinizi biraz hafifletmek için bu boş zamanlarınızda poğaça, kurabiye, çorba hatta yemeklerinizi hazırlayıp buzluğunuza koyabilirsiniz. Böylece hem hazır alınmış zararlı yiyecekleri yemek zorunda kalmazsınız hem de ani misafirlerinize bile tatlı ikramlarda bulunabilirsiniz 🙂

3. Allah'ın (celle celalühü) bir emrini daha tanıyın.

Malum kurban bayramına çok az kaldı. Belki size bu ibadet sizin için henüz farz niteliğinde değil. Fakat gelecek günlere hazırlıklı olmak ve en önemlisi Allah’ın (celle celalühü) emrini öğrenmek için bu boş zamanımızı değerlendirebiliriz. Unutmayalım ki her saniyemiz için hesap vereceğiz. Boş vaktimiz yok!

4. Unutulmuş(!) planlarınızı uygulamaya koyun.

Evet belki yaz boyu kendinize bir şey veremediniz. Yazın başında “Okul bir bitsin şunu da yapacağım, şu tefsir şu Arapça…” diye verdiğiniz sözleri gerçekleştirememiş olabilirsiniz. Ama henüz yaz bitmedi 🙂 Her gün 15 dakika tefsir okumak ya da birer sayfa Kuran ile güne başlamak pek de imkansız değil. Biraz telefonla harcadığınız vakitten veya izlediğiniz film/dizilerden bunun için feragat edebilirsiniz bence 🙂

5. Sıla-i rahim yapın.

Bu madde siz ile akrabalarınız arasındaki yol mesafesine göre de değişebilir. Ama okul açıldıktan sonra birçoğumuz için akraba görüşmeleri seyrekleşir. Bu yüzden bayramla kendinizi sınırlamadan akraba ziyaretine şimdiden başlayabilirsiniz. Unutmayalım ki sıla-i rahim sadece bayram günlerinde bizden istenmiyor..

6. Uyku düzeninizi sünnete uygun hale getirin.

En can yakıcı madde olmaya aday.. Geç yatılan, öğle ezanıyla uyanılan günler bitti. Zaten bu durum hiç hoş bir alışkanlık değil. Bundan dolayı okula hazırlanmak ve asıl hedefimiz Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) yaşam tarzını benimseyebilmek için artık yataklara erken girip sabah namazından sonra da uyanık kalmaya başlamalısınız.

Bu düzene alışana kadar bir kaç gün ayakta uyur vaziyette olabilirsiniz, ee o kadar da olsun artık 🙂

7. Ailenize daha çok zaman ayırın.

Eğitim sürecini ailesinden uzakta yaşayan arkadaşlar.. Şu son günlerde daha az klima karşısında yatıp ailenize daha çok zaman ayırmalısınız. Belki siz yoğunluktan onları hep hatırlayamasanız da inanın onlar sizi çok özlüyor. Bu yüzden vaktinizi onlara daha fazla ayırın ve okul başladığında da onları sık sık aramayı ihmal etmeyin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı