Eğitim, Eğlence, Yaşam

7 Madde ile Okul Sezonu Öncesi Hazırlık

Selamun aleyküm kardeşlerim. Malumunuz okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Bu yüzden elimizdeki son boş vakitlerimizi kesinlikle değerlendirmeliyiz. Müslüman olarak işlerimizi sona bırakmak ya da zamanımızı israf etmek bize asla yakışmaz. Bu sebeple size yol gösterebilmesi ümidiyle yapılabilecek hazırlıkları derlemeye çalıştım..

1. Birikmiş işlerinizi yapmaya başlayın.

Staj defteriniz olabilir, okuldan verilmiş ödev olabilir.. Adına ne derseniz.. Kısacası yaz tatili için verilmiş görevinizi sooon ana kadar bekletmeden düzenlemeye başlayın. Her gün azar azar yapmanız son günlerde çektiğiniz karın ağrısından kat be kat iyi olacaktır.

2. Sağlıklı beslenebilmek için hazırlık yapın.

Eğer öğrenci evinde kalıyorsanız ya da evliyseniz, ev işleri ile okul hayatını birlikte yürütmek biraz zor olabilir. Ev işlerinizi biraz hafifletmek için bu boş zamanlarınızda poğaça, kurabiye, çorba hatta yemeklerinizi hazırlayıp buzluğunuza koyabilirsiniz. Böylece hem hazır alınmış zararlı yiyecekleri yemek zorunda kalmazsınız hem de ani misafirlerinize bile tatlı ikramlarda bulunabilirsiniz 🙂

3. Allah'ın (celle celalühü) bir emrini daha tanıyın.

Malum kurban bayramına çok az kaldı. Belki size bu ibadet sizin için henüz farz niteliğinde değil. Fakat gelecek günlere hazırlıklı olmak ve en önemlisi Allah’ın (celle celalühü) emrini öğrenmek için bu boş zamanımızı değerlendirebiliriz. Unutmayalım ki her saniyemiz için hesap vereceğiz. Boş vaktimiz yok!

4. Unutulmuş(!) planlarınızı uygulamaya koyun.

Evet belki yaz boyu kendinize bir şey veremediniz. Yazın başında “Okul bir bitsin şunu da yapacağım, şu tefsir şu Arapça…” diye verdiğiniz sözleri gerçekleştirememiş olabilirsiniz. Ama henüz yaz bitmedi 🙂 Her gün 15 dakika tefsir okumak ya da birer sayfa Kuran ile güne başlamak pek de imkansız değil. Biraz telefonla harcadığınız vakitten veya izlediğiniz film/dizilerden bunun için feragat edebilirsiniz bence 🙂

5. Sıla-i rahim yapın.

Bu madde siz ile akrabalarınız arasındaki yol mesafesine göre de değişebilir. Ama okul açıldıktan sonra birçoğumuz için akraba görüşmeleri seyrekleşir. Bu yüzden bayramla kendinizi sınırlamadan akraba ziyaretine şimdiden başlayabilirsiniz. Unutmayalım ki sıla-i rahim sadece bayram günlerinde bizden istenmiyor..

6. Uyku düzeninizi sünnete uygun hale getirin.

En can yakıcı madde olmaya aday.. Geç yatılan, öğle ezanıyla uyanılan günler bitti. Zaten bu durum hiç hoş bir alışkanlık değil. Bundan dolayı okula hazırlanmak ve asıl hedefimiz Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) yaşam tarzını benimseyebilmek için artık yataklara erken girip sabah namazından sonra da uyanık kalmaya başlamalısınız.

Bu düzene alışana kadar bir kaç gün ayakta uyur vaziyette olabilirsiniz, ee o kadar da olsun artık 🙂

7. Ailenize daha çok zaman ayırın.

Eğitim sürecini ailesinden uzakta yaşayan arkadaşlar.. Şu son günlerde daha az klima karşısında yatıp ailenize daha çok zaman ayırmalısınız. Belki siz yoğunluktan onları hep hatırlayamasanız da inanın onlar sizi çok özlüyor. Bu yüzden vaktinizi onlara daha fazla ayırın ve okul başladığında da onları sık sık aramayı ihmal etmeyin.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>