7 Madde ile Kur’an Yılı Kampı


0

Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu değerli kardeşlerim. Kuran’ı okumak ve anlamak her müminin birinci hedefi olmalıdır. Zira her Müslüman kitabını bilmekle ve o kitabın getirdikleriyle amel etmekle yükümlüdür. Kuran’ın yalnızca Arapçasını okumak, Rabbimiz’in ne demek istediğini anlayamadıktan sonra tek başına yeterli değildir. ‘Oku’ emrine mukabil, bizler her daim okumak, kendimizi geliştirmek, ileri atılmak durumundayız. İnsan olmanın şerefi de burada ortaya çıksa gerek. Peygamber Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) ‘Bir günü diğeriyle aynı olan ziyandadır.’ hitabını ve ‘Oku!’ emrini de muhatap alarak bizler size bir projeden söz etmek istiyoruz. Peki bu proje bize ne katacak? Ve içeriğinde neler olacak?

1. Niyet Ettik ve Bu Yılı Kuran Yılı İlan Ettik

Projenin ismi, Kuran Yılı Kampı. Bu kampı başta yıl olarak ele aldık. Yani bizler inşaAllah bu yılımızı Kuran’a adadık. Onunla nasiplenmeye, öğrenip, hayatlarımıza geçirmeye niyet ettik.

2. Bu Yılı Da Ay ve Günlere Böldük

Eğer bir plan yapmışsanız, en ince ayrıntısına kadar düşünmek zorundasınız. O sebeple bizler 1 yılı ele aldıktan sonra, ay ve gün hesabını da yaptık. Her güne, surenin uzunluğuna ve kolay/zor olmasına göre 3-5 yahut 7 ayet belirledik. Yani bizler haftasonları hariç, her gün düzenli bir ezber dersi yapacağız.

3. Bu Yılı Hangi Sureler İle Geçirmek İstediğimizi Belirledik

6 ay sürecek olan bu kampımızda  30.Cüz’ü ele alıp, Fatiha’dan başlayarak (Nas, Felak, İhlas ve yukarıya doğru) Nebe Suresi ile bitirilmesi hedefleniyor inşaAllah.

4. Nasıl Çalışacağımıza Dair Bir Yol Haritası Yaptık

Kendimize bir defter edinip, her gün İhsan Şenocak Hocaefendi’nin tefsir derslerinden izleyip, notlar alacağız. Ve yukarıda da bahsettiğim gibi bu dersleri izlediğimiz günler ezberleri de yapacağız. Bu şekilde 6 Haziran’a kadar devam edecek.

5. Çizelgeyi Belirledik

Çizelge şu şekildedir:

İndirmek için buraya tıklayınız.

Çizelgeyi açıklayacak olursak; Ocak ayından itibaren haftanın 5 gününü bu derslere ayırdık, tarihlere böldük. (Cumartesi ve Pazar tatil! 🙂 Ve her güne bir sure yazdık. Aynı gün bu sureler kırık manalı bir şekilde ezberlenecek, tefsir videosu izlenecek ve not alınacak. Ve bu derslerden çıkarılan notlar –toplu (grupça) bir çalışma yapıldığı takdirde- her gün bu notların grup arkadaşlarıyla paylaşılması güzel olur. Tefsir videolarının süresi ise genel manada 30-50 dk arasında değişiyor. Bazı sureler de var ki, ayet sayısı uzun olduğundan yahut ezber açısından zor bir sure olması hasebiyle onları günlük miktarlara böldük, zaten ayet aralıkları kısmında bu surelerin günlük ne kadarını ezberleyeceğimiz yazıyor. İşte bu surelerin bitimi bazen 1 haftayı da bulabiliyor. Bu durumda bizler ilgili tefsir videosunu ya ilk gün ezberleyip not alacağız ki, böyle olmalı. Çünkü videolar çok uzun olmadığından 1 gün içerisinde izlenip, not alınabilir pekala. Biz 1 günü baz alıyoruz. Diğer günleri de sure ezberine yükleniyoruz inşaAllah. Kamp bu şekildedir. Bunun yanında bir küçük seçmeli ders olarak tavsiye edebileceğim şey; daha derinleşmek ve ilgili surelerle ilgili bilgimizi daha arttırmak için (madem ki bir işe adım attık, elimizden gelenin en iyisini yapabilme adına) bir tefsir kitabı alıp, günlük miktarlara bölüp okuyabiliriz. 

Tefsir Kitabı Önerileri: 

Muhammed Ali es Sabuni- Safvetüt-Tefasir 

Ömer Nasuhi Bilmen Tefsiri 

Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri 

İbn Kesir Tefsiri gibi tefsir kitaplarından istifade edebilirsiniz. 

İnşaAllah faydalanmak isteyen herkes bu çizelgeyi indirip, kendi aralarında gruplar kurarak, yahut tek başlarına bu kampı yapabilirler.

6. İnşallah Kuran'ın Bereketiyle Bereketleneceğiz

Yavaş lakin emin adımlarla hedefimize doğru gideceğiz. Ve bunu bizler birer alışkanlık haline getireceğiz. Her gün Kur’andan bir şeyler kendimize katacağız. Ezberleyeceğiz, okuyacağız, anlayacağız ve hayırsız bir ilim olmaması adına öğrendiklerimizle amel edeceğiz, eşe-dosta, tanıdık tanımadık kim varsa, onlara öğrendiklerimizden bahsedeceğiz.

7. Kitabımızı Anlayacağız ve Anladıklarımız ile Amel Edeceğiz

Ve düşünün ki, Kuran okurken harf harf sevap kazanan bizler, ya ezber yaparken tekrar ettiğimiz ayetlerden ne şekilde sevap kazanır, bereketleniriz? Bu ayetleri manasıyla beraber ezberledikten sonra ve dahi namazımıza kattıktan sonra namazımız nasıl anlam kazanır? Allah’tan niyazımız odur ki, bu hedefin sonunda kıldığımız namazda artık bize ihlas katsın, huşu katsın, tat aldırsın, namazımızı miraca yükseltmemize vesile olsun. Allah’ın kitabını ezberlememizde, Kuran muhafızı olmamızda minicik de olsa bir adım olsun. Kalplerimiz Kur’an nuruyla dolsun, çorak olan gönüllerimiz ayetlerle yeşersin, masivadan temizlensin. 

Velhasıl kardeşlerim. Elbette bu işinde bir zorluğu olacak. Nefis ve şeytan rahat bırakmayacak, yaptırmak istemeyecek. Belki kimimizin yoğunluğu fazla olacak. Vakit bulamayacağını düşünecek ya da öyle zannedecek lakin bizler de tüm bu fısıltılara rağmen daha çok çalışacağız, fırsatını bulacağız. Vaktimizi güzel kullanmayı öğreneceğiz, Rabbimizden bereket isteyeceğiz. Yardım isteyeceğiz. İnşaAllah Rabbimizin yardımıyla bu kamp bize çok şey katacak. 6 ayın sonunda tam 37 sureyi hem aklınızda hem kalbinizde bulacaksınız inşaAllah. (Dilerseniz çizelgedeki tarihlere uymayabilir, pekiştirmek adına 1 hafta ezber ve tefsir dersi dinleme; sonraki hafta ise ezber ve not tekrarı yaparak ilerleyebilirsiniz.)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

8 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Pdf değil word dosyası. Inrmek için tıklayın yazan bağlantıya basın. Daha sonra açılan pencerede bşr bağlantı daha çıkıyor … çetelesi diye, oraya tıklayınca iniyor.

  1. Bu blog bana ait değil 🙂 mail verirseniz mailinize atabilirm veya tekrar deneyin. Dediğim gibi indirme linkine basınca açılan sayfada tekrar bir link var oraya tıklayın iner..

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı