7 Madde ile İlk Hemşiremiz: Rufeyde bint Sa’d


0

Bismillahirrahmanirrahim. Elhamdülillahi rabbil alemin. Vessalatü vesselamü ala rasülina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Rabbim tarihimizdeki faydalı insanları tanıyıp, onları örnek alabilmeyi nasip etsin. Âmin. 🙂

1. İslam Tarihinde ki İlk Hemşire

İslam tarihinde ilk hemşire olan Rufeyde bint Sa’d, yaralıları tedavi etmek için birçok savaşa katılmıştır. Kız çocuklarının cahiliye adetleriyle ölümüne engel olmaya çalışan Rufeyde, eğitim görmüş hemşirelerin idare ettiği ilk sahra hastanesini kuran kişi olarak da İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir.

2. Savaş Tıbbı

Rufeyde, yaralılara ilk yardımda bulunmak ve onları tedavi etmek için birçok savaşa katılmıştır. “Savaş tıbbında en önemli şey tertip ve düzendir” diyerek hastane içinde kadınları dört grup halinde konumlandırmıştır. Savaş esnasında arka planda yaralılar için bir çadır kurmuştur ve bu çadırda ilk müdaheleler yapılmıştır. Yaralıların nasıl taşınması gerektiğini ve sedye kullanmayı da ilk öğreten Rufeyde bint Sa’d’dır.

3. Hendek Savaşı'nda Rufeyde

Hendek Savaşı’nda kabileler Medine’yi kuşattıklarında Rufeyde, yaralılara yardım etmek üzere çadırını savaş alanının yakınına kurmuştur. Bu savaşta Sa’d İbn Muaz’ın koluna bir ok isabet ettiğinde Resulullah, ilk müdahelenin yapılması için onu hemen Rufeyde’nin çadırına göndermiştir. Rufeyde oku çıkararak Sa’d’ı tedavi etmiştir. Aynı gün içinde Peygamber Efendimiz, yaralıların durumlarını öğrenmek üzere birkaç kez çadıra gitmiştir.

4. Eğitimci Olarak Rufeyde

Hayber Savaşı’nda ise ordu harekete hazırlanırken Rufeyde de kalabalık bir kadın sahabe topluluğuna ilk yardım ve tedavi teknikleri hakkında eğitim vermiştir. Rufeyde’nin öncülüğünü yaptığı bu topluluğun gayreti kısa süre içinde meyvesini vermiş ve savaşta büyük fayda sağlanmıştır. Bu sebeple Peygamber Efendimiz Rufeyde’ye, ‘kılıcı ve atıyla dövüşen savaş erine verdiği kadar’ ganimetten pay ayırdığı gibi yine o kadınlardan üstün gayret sahibi olanlara birer şeref gerdanlığı takdim edilmiştir.

5. Biatlı Hemşire 🙂

Hazreti Peygamber’in takdirine mazhar olan bu kadın sahabe, hem savaşlarda sağlık hizmeti vermiş hem de bu konuda pek çok kişiyi eğitmiştir. Savaş esnasında Peygamber Efendimiz’in yaralandığı haberini alan kadın sahabelerin ilk yardım çadırını terk ederek meydanda savaşmak istemelerine karşı çıkmış ve bulundukları yerden ayrılmayıp vazifelerine devam etmelerini sağlamıştır. Kimi zaman iki gün boyunca hiç uyumadan ilk yardım çadırında vazifesini icra eden Rufeyde, kendisine getirilen müşrik esirleri de tedavi etmekten geri durmamıştır.

6. Sterilizasyon Çalışmaları

Savaş zamanında yaralılara yardım eden Rufeyde, sulh zamanlarında da hastaların tedavisiyle ilgilenmiş, bu gaye ile Resulullah’ın mescidinin yanına hastalara bakmak için bir çadır kurmuştur. “Müslümanların muayenehanesinin de ibadet ettikleri yer gibi temiz olması gerekir.” diyen Rufeyde, hastaların tedavi edildiği yerlerin sağlıklı ve hijyenik olmasına büyük önem göstermiştir. 

7. Manevi Tedavi

Hastalarına sıkıntı, felaket, hastalık ve ölüm anında feryat etmeyip sabrı elden bırakmamalarını tavsiye etmiş, “Mutluluğu; hasta ve yaralıları mutlu etmede, onların acılarını hafifletmede ve durumlarını gözetmede buldum.” diyen Rufeyde, şifa dağıtan elleriyle Ensar’ın en sevilenleri arasında olmuştur.

Allah kendisinden razı olsun. Âmin. 🙂 

Kaynaklar

Özdinç, Ahmet. “İlk Müslüman Hemşire: Rufeyde Bint Sa’d”. Lacivert Dergi, 06, 2014.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allahu Teâlâ sahabei güzüni örnek almayı hayatımızı onlara göre tanzim etmeyi nasip etsin. Emeği geçen kardeşlerimizin de cennetine vesile olsun.

  2. Bu zor dönemlerde hastanede görevdeyken bu yazıya denk gelmek beni mesud etti. Allahtan tek isteğim bu mesleği icra ederken haramlardan uzak kalmak ve insanlara, hastalara en faydalı biçimde Allah rızası için hizmette bulunmak. Dualarınıza talibim.