7 Adımda Klasik Başörtüden Allah’ın Emrettiği Tesettüre Geçiş


2
2 Beğeni

Bismillahirrahmanirahim;

Selamün aleyküm. 🙂 Bu yazıyı okuduğunuza göre belki uzun zamandır doğru tesettürün ne olduğuyla ilgili soruları olan, vicdanen neyin ne olduğunu az çok bilse de, belki adım atmaktan çekinen bir kardeşimizsin. Bizler de; bu yazıyı hazırlayarak sizlerle dertleşmek,  yalnız olmadığınızı hatırlatmak istedik. Hanımların reklamcılık sektöründe bir meta gibi kullanıldıkları, resimlere yapılan photoshoplardan dolayı mankenlerin bile ‘bu resim hiç bana benzememiş’ diyecekleri kadar ileri gidildiği şu zamanda ümmet kızı olmak zor. Fakat bu ümmetin tekrar dirilmesi yine bu ümmetin kızlarına bağlı.  Güzelliğin asla ve asla bedenden ibaret olmadığını ancak bu ümmetin kızları ispat edebilir bu asra. “İnsanlar ne derse desin, benim Rabbim bana tesettürü emretti, bende tüm zorluklara rağmen bu yola baş koydum” diyerek Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve sellem biricik Aişesi’nin, Aişe anamızın radıyallahu anha bu asırdaki bir örnek modeli bu ümmetin kızıdır. Asiye’nin, Firavun’nun sarayından dirilmesi gibi; Rabbimiz de bu ümmetin kızlarının şu ahir zaman saraylarından dirilmesini bekliyor.

1. Önce Kendini Niyetinden Emin ol

“Neden böyle yaşlı nineler gibi giyindin? Senin yaşlarındaki kızlar için çok güzel kıyafetler var, neden onlardan giymiyorsun? Modern zamanda böyle giyinilir mi canım? Düğüne giderken bari çıkar şunu. Böyle seninle kimse evlenmez haberin olsun! Azcık rimel çeksen? Abartı değil, belli bile olmaz. Yüzün böyle çok renksiz, kimse seni beğenmeyecek! Gömleğinin tam da çiçekli desenleri görünmüyor, biraz daha kısa yapsan şu örtüyü….” Adım atmak üzere olduğunuz yol; meleklerin size gıptayla bakacağı bir yol olunca, karşı çıkanınız da çok olacaktır. Bu yüzden bütün bu sorulara önce kendi zihninizde cevap verebilmelisiniz.  Öncelikle aşağıda paylaştığımız videoyu izleyerek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra Nasuriddin Elbani’nin yazmış olduğu “Müslüman Kadının Örtüsü” isimli kitabını da okumanızı tavsiye ederiz (186 sf’lık küçük hacimli bir eser). Buralarda sorularınıza cevaplar bulacaksınız Allah’ın izniyle.

Başörtüsü Kuran’da Geçiyor mu?

2. Neden Çevremde Benim Gibi Hiç Kimse Yok?

“Ümmetimin fesada gittiği zamanda kim benim sünnetime sarılsa ona yüz şehit sevabı vardır.”(İbni Adiy, el-Kâmil fi’d-Duafâ, 2:739; el-Münzirî, et-Terğîb ve’t-Terhîb, 1:41; Taberânî, el-Mecmeu’l-Kebîr, 1394; el-Heysemî, Mecmeu’z-Zevâid, 7:282.)

Öyle bir iş düşünün ki Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem; o işe yüz kere can verme sevabı verileceğini söylesin. Cihad etmenin, can feda etmenin fiziksel zorluğuyla; insanların fesada gittiği bir zamanda, toplumun psikolojik baskısına rağmen, yalnız kalmak pahasına sünnete sarılana, şehitlerle aynı sevap verilecek demiyor Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem. Bu sevabın yüz katı verilecek diyor! İşte İslam’ın hayırda öncü olmaya biçtiği paha! Kendinizi yalnız hissettiğiniz zaman, toplum baskısından bunaldığınız zaman, bu hadis- şerifi hatırlayın. Sizin takip ettiğiniz bu yola; sizlerden önce  basıp geçmiş, ayak izlerini bırakmış büyük zatları hatırlayın. Yanınızdakiler size yoldaş olmayı başaramadıysa, yürüdüğünüz yoldan yürüyüp, Allah rızası için yalnız kalmayı dahi göze almış peygamberler, evliyalar, sıddıklar, salihler, alimler sizin yoldaşınızdır. Firavunun sarayında Allah’a iman ettiği için doğranan Asiye validemiz sizin yoldaşınızdır inşAllah. Ne mutlu size ki, İslam için feda edebilme fırsatına sahipsiniz. Kıyamet günü Allah’ın karşısında “Hiç kimse yokken ben Senin için vardım Rabbim! ” diyebilecek kimseye yüz şehit sevabı var.

3. Adım Adım İlerle

“Muhakkak ki, Allah’ın senin üzerinde hakkı vardır; nefsinin senin üzerinde hakkı vardır ve ehlinin senin üzerinde hakları vardır. Herkesin hakkını ona öde!..” (Muhammed b. Allân, Delîlü’l-Fâlihîn, Mısır, 1971, I, 390)

Hadis-i Şerifte Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem‘in buyurduğu gibi bizim üzerimizde nefsimizin de hakkı vardır. Bu sebeple nefsimizi birden simsiyah tesettüre maruz bırakmak ağır gelebilir. Daha en baştan şevkimizin kırılmaması için en güzel yol adım adım ve nefsi alıştırarak ilerlemektir. Tesettürde farz olan vücut hatlarını belli etmeyecek bir dış kıyafet ve göğüs kısmını örtecek bir başörtüsüdür. Renk konusunda bir sınırlandırma getirilmemiştir. Bu yüzden başlangıç olarak ferace türünden (dar olmamak şartıyla), dikkat çekmeyecek, daha doğal (yani mümkünse desensiz, parlak olmayan toprak rengi tonları, yeşiller, siyaha yakın lacivert, gri vb) gibi  renklerden bir dış kıyafet ile omuz ve göğüsü tamamen örtecek bir başörtü kullanabilirsiniz. Nefsinizi daraltmamak için bir çok farklı renkte örtü satın alabilirsiniz. Daha sonra daha takva olan siyah örtüye geçince, daha önce aldıklarınızı bir kardeşinize hediye edip onun da doğru bir tesettüre geçiş yapmasına vesile olabilirsiniz. Böyle adım adım ilerlerseniz hem sizin nefsiniz daha az zorlanacak hem de çevrenizin alışması da kolaylaşacağı için daha az tepki alacaksınız. Bu yolda en büyük yardımcınız sabırdır, acele etmeyin.

4. Makyaj Meselesi

BB kremler, rimeller, göz kalemleri, rujlar… Şeytan size ilk başta azcık şundan azcık da bundan sür, fazla dikkat çekmesin, doğal olsun diyecektir. Sonra bu azcıklar büyür ve bir de bakmışsınız ki artık her gün makyaj yapıyorsunuz. Oysa kadının tüm bedeni ziynettir. Ziynet değerli mücevherlere, güzel olup korunması gerekene verilen isimdir. Ziynetler; değerli kutularda, kumaşların arasında saklanır ve sokaktan geçen herkese gösterilmez, hırsızlardan muhafaza edilir. Kendini en çirkin zanneden kadın da ziynettir, yaratılış itibariyle tüm bedeni güzeldir. Hanımlar, makyajıyla sokağa çıkarken bu erkeklerin kendisi hakkında çirkin hayaller kurabileceğini düşünemediği için şeytanın tuzağına düşüyor. Peki bizim kendimizi güzel hissetmeye  hakkımız yok mu yani? Tabi ki de var. 🙂 İşin eğlenceli kısmı burası. Evde yalnızken veya hanımlar arsında giyeceğiniz kıyafetleri özenle seçer, arzu ediyorsanız makyaj yapar, parfüm sıkarsanız, kendini güzel hissetme duygusunu helal dairede tatmin eder ve dışarıda çok zorlanmazsınız. Giydiğiniz tüm kıyafetler çok güzel olsun ve size yakıştığını hissedin. Kimsenin görmemesi önemli değil, siz kendiniz görün. Dışarı çıkarken de makyaj, parfüm gibi ürünleri temizler ve üzerinize dış kıyafetinizi giyersiniz olur biter. 🙂 

5. Ailem İzin Vermiyor

Alışılmışın dışında bir şeyler yapmaya çalışan herkes eleştirilir. Buna gelmiş geçmiş büyük insanların hepsi dahildir. Yeri gelir ailenizin bile sizin yanımızda olmadığı zamanlar olur. Bu yola çıktığınızda kendinizi yalnız hissettiğiniz, keşke biri bana destek olsaydı dediğiniz çokça zaman yaşayacaksınız. İşte o anlarda sizinle beraber bir Rabbiniz olduğunu hatırlayın. Yanınızda bir insan olsaydı, hiçbir şeye gücü yetmeyen aciz bir varlık olacaktı. Ancak yanınızda Rabbiniz varsa, sizin için bütün düğümlerin birer birer çözüldüğünü göreceksiniz.  Aileniz, Allah’ın emrettiği tesettüre bürünmenize karşı çıkıyorsa sakın onlara itiraz ederek olayı tartışma boyutuna götürmeyin. Hayatın bir kanunudur, kimse anne babasına bir şey öğretemez. Onlara, sizi anlamaları için zaman tanıyın. Onların yaptıklarından dolayı imanlarının zayıf olduğunu gibi bir düşünceniz varsa bunu hemen kafanızdan atın. Siz bunu bilemezsiniz! Onlar sizin okuduğunuz kitapları okumadı, sizin kadar öğrenme fırsatları olmadı belki. Bilselerdi yapmazlardı. Allah ise yarattığı her kulunu yarattığı şartlar içerisinde değerlendirecektir. Anne-babanızın imanını ölçmeye çalışan siz olmayın.  Allah’ın kanunlarının sizin üzerinizdeki güzelliğini görmelerine fırsat tanıyın. Bağırıp çağırırlarsa cevap vermeyin. Ancak tüm bunlara rağmen Allah’ın emri olan tesettürden de vazgeçmeyin. Dua edin. Bütün olanlar sizin sabrınızı kuvvetlendirip sizi cennete layık bir insan haline getirebilmek için gerçekleşmekte. Bir süre sonra her şeyin nasıl yoluna girdiğine sizde şaşıracaksınız inşAllah.

6. Bir Defterin Olsun

Kendinize tatlı mı tatlı bir defter edinin. Bu defterin içine haftalık vaya aylık olarak her gün için şunları yazın: “Bu gün hiç makyaj yapmadım” , “Bu gün büyük başörtümü örttüm ve dış kıyafetimi giydim” , “Bu gün bu ümmetin kızının iffetine büründüm.” , “Her gün Aişe annem gibi zarif, naif, iffetli bir hanım olma yolunda ilerliyorum.”… Kendinizi motive edecek cümleleri yazın ve her gün eve gelince bu cümlelerin başına çizdiğiniz kutucuklara tik koyun. Bunun ne kadar etkili olduğunu bilemezsiniz. Zaman zaman yaptığınız yanlışlardan geri döndüğünüz sürece geçmişe takılıp kalmayın. 

7. Toplum Huzuru ve Kapitalizm

Doğru tesettüre girdikten sonra çok rahatladığınızı fark edeceksniz. Her gün dakikalarca ne giymeniz gerektiğini düşünmeniz gerekmeyecek. Sürekli daha fazla ve daha güzel kıyafetler almak gibi bir derdiniz olmayacak. Bir süre sonra tek bir siyah eşarp yetecek. İnsanlar ne giyeceklerini düşünürken, her sabah saçlarını veya eşarplarını güzelleştirmek için dakikalarını harcarken, siz o dakikaları daha faydalı işler için kullanacaksınız. Allah ömrünüze bereket verecek inşAllah. Çin’de fakir insanların canıyla, kanıyla ürettiği kumaşlardan yine çocuklarını tekstil atölyesinin iğrenç ortamında büyütmeye çalışan Bangladeşli kadınların diktiği şeylerden daha fazlasını satın almanıza gerek kalmayacak. (‘The True Cost’ belgeselini izleyin, alışverişe bakış açınız değişecek) Kocanızdan, babanızdan daha azını isteyeceksiniz ve onlarında sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için girdikleri sıkıntı, stres azalacak inşAllah. Evinizde huzur olacak. Başörtüsü adı altında çıplaklıktan daha çekici görünen kadınların güzelliğini görüp eve gidince karısını beğenmeyen eşler artık boşanmak zorunda kalmayacak. Kısacası tesettür sadece sizin kişisel kararınızla ilgili bir mesele değildir. Allah’ın emridir ve zaruriyettir. Toplum hanımlar tesettürlerini muhafaza ederek daha ahlaklı bir şekilde var olabilir. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
4
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

12 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ve saliha arkadaslar cok onemli. Kisi arkadasinin dini uzeredir hadisi serif. Arkadasin ne kadar takvaliysa seni de o yone cekiyor. Rabbim hepimize saliha arkadaslar nasip etsin

  2. O kadar çok zorlandım ki… Çok kırdılar kalbimi. ama hiç pes etmedim İnşaallah da etmeyeceğim.

  3. Çok çok güzel bi yaz çok begendim ne güzel anlatmışsın şükrancım?Rabbim isteyen herkese nasip etsin banada inşaallah?Tam anlamaıyla kapanmayı ve yaşamayı nasip eylesin inşaallah..

  4. Ben 14 yaşlarında bir kızım liseye geçtim. Bir şey sormak istiyorum giyinebileceğim tesettüre uygun ne olabilir ? Genellikle tunik kot pantolon giyiniyorum ama biraz daha araştırdıkça dar pantolonun tesettüre uymadığını öğrendim. Teyzem bol giyinirsem bir şey olmayacağını söylüyor bilmiyorum 🙁

  5. Okadar güzel yazılar yazıyorsunuz ki allah razı olsun. Ama sizden ricam bize imanımızı arttiricak bilgilendiricek kitaplar onerirmisiniz ? Eger varsa öyle bir yazınız linki brakirmisiniz ☺️

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı