7 Adımda Arapça Öğrenmek


-1
4 Paylaşım, -1 Beğeni
Arapça (اللغة العربية) , Afro-Asyatik veya sami dilidir. Malta dili, İbranice, Arami, Habeşistan dili ve Tigrinya dili ile yakın akrabadır ve bir dizi renkli lehçe ile konuşulur.
Arapça, 26 orta doğu ülkesi ile; Yemen, Lübnan, Sudan ve Tunus’u içine alan Kuzey Afrika ülkelerinin resmi dilidir. Aynı zamanda Arap Birliği’nin, Afrika Birliği’nde, Birleşmiş Milletler’de resmi dildir. Ayrıca İslam’ın ibadet ve ilim dilidir. Dünyada birçok insan, Arapça’yı çeşitli nedenlerle öğrenmektedir: İş, seyahat, aile, miras, din, bir Arap ile evlilik ya da arkadaşlık için, ya da sadece bir hobi olarak.

İşte, bu harika ve hatta uluslararası dili öğrenmeye başlamanın yolu:

Bölüm 1: Hangi Arapça’yı öğrenmek istiyorsun?

hangi Arapçayı öğrenmek istiyorsun

Birden fazla Arapça türü olduğunu unutma. Bunlar: Modern Standart Arapça, Klasik Arapça (Kuran Arapçası), Âmmice (Halk Arapçası).

Hangi tür Arapça’yı öğrenmek istediğine karar ver:

 • Modern Standart Arapça. Eğer ilgin belli bir Arap ülkesi ile sınırlı ise, en mâkul yol Modern Standart Arapça olarak bilinen genel Arapça’yı öğrenmektir. Bu tür bütün Arap ülkelerince kullanılmaktadır. Fakat genelde yalnızca yazı dili olarak veya resmî bağlamda kullanılır: edebiyat,gazeteler,eğitim, radyo/televizyon haber programları, siyasî konuşmalar vs.
 • Klasik Arapça (Kuran Arapçası). Eğer ilgin daha çok İslamî ya da eski çağlarda kullanılan Arapça çalışmalarına yönelikse, bir Klasik Arapça kursu ihtiyacını karşılayacaktır. Bu tür, Kur’an-ı Kerîm’de ve klasik dini metinlerde, hukûkî ve ilmî metinlerde kullanılan Arapça’dır. Modern Standart Arapça’nın temelini oluşturur.
 • Âmmîce (Halk Arapçası). Eğer bir Arap ülkesinde yaşamayı planlıyorsan ya da belli bir Arap ülkesi ya da bölgesi ile iş yapıyorsan, başlı başına Modern Standart Arapça ihtiyacını karşılamayacaktır. Araplar ana dilleri olarak bölgesel lehçelerle konuşurlar, ve lehçeleri arasındaki farklılık birbirlerini anlamamak için yeterli bir sebep olabilir. Kabaca, 5 genel lehçe ailesinden söz etmek mümkün. Ve hepsi de ülkeye,şehre,komşuluğa, ve hatta dine göre kendi içinde farklılık gösterir: Körfez Arapçası, Mezopotamya Arapçası, doğu Akdeniz Arapçası, Mısır Arapçası ve Mağrib (Fas) Arapçası.

Bölüm 2: Alfabeyi ve Sözlük Kullanmayı Öğrenmek

1. Alfabeyi öğren.

alfabe ve sözlük

Arap alfabesi başta zor gözükebilir, ve bazı insanlar harflerin Latin alfabesi ile yazımına güvenerek Arap alfabesini öğrenmekten kaçınırlar. Fakat bu yalnızca ilerleyen zamanlarda problem yaşamana sebep olur. Latin alfabesi ile olan yazımı görmezlikten gelip en başta alfabenin kullanımını öğrenmen çok daha iyi olacaktır. Madem zor gelecek, en iyisi bir kitap satın alman ya da kütüphaneden bir kitap ödünç alman olur.

2. Arapça sözlük kullanmayı öğren.

sözlük kullanmayı öğren

Arapça kelimeler, sözlükte sülâsî formunda (üç harfli köklerine inerek) listelenir. Örneğin “istikbâl” (استقبال) kelimesine bakacaksan, kâf harfinin altında araman gerekir. Çünkü kelimenin kökü; ka-be-le (ق-ب-ل) ’dir. Buna alışmak biraz pratik ister, ama bu ille de zor olacak demek değildir. Çünkü her zaman köklere belli kalıplar eklenmektedir.

Bölüm 3: Arapça Çalışmak

1. Evde öğren.

evde öğren 2

Eğer evde çalışman mümkünse, internette başlangıç seviyesinde sana yardımcı olacak, kendi kendine çalışabileceğin dersler var. Ve belki de daha ileri seviye için. Klasik çalışma kitapları ve kasetleri çok çeşitlidir, öğretim metodları da öyle. Sana uyanı bulana kadar kendini iki-üç kitap satın alıyorken bulabilirsin.

2. Online eğitimi değerlendir.

670px-Learn-Arabic-Step-04

Arapça’yı online öğrenmeyi düşünebilirsin. Fakat bu derslerin belli bir ücreti olabilir.

3. Dil kurslarını dene.

Arapça kurs

Birçok insan için, yarı zamanlı akşam kursları en mâkul seçenek. Yavaş yavaş bu dile bir giriş yapabilirler, çabucak öğrenebilmeyi bekleme. Yaşadığın yerdeki dil kursu imkanlarını araştır.

4. Arapça pratiği yap ve Arap arkadaşlar edin.

670px-Learn-Arabic-Step-07

Arap diasporası dünyanın her köşesine yayılmakta. Arapçanı geliştirmenin en iyi yolu Araplarla konuşmak ve kendini sürekli Arapça ile meşgul etmektir. Bir mektup arkadaşı edin, Arapça müzik dinle, Arap dizilerini seyret, haberlerini izle, çocuk programlarını izle, mahallenin Filistinli berbercisi, Faslı kasabı, Lübnanlı restoran işletmecisi vs. ile sohbet et. Birkaç kelime bilmek bile yeni kapılar açar.

-Arapça konuşan birini bul. Bu kişi ailenizden ya da arkadaş çevrenizden bir tanıdığınız olabilir. Facebook’tan bile Arapça konuşan birileri arayabilirsin.

– Arapça bilen tanıdığından, haftada bir, bir saatliğine seninle buluşmasını iste. Birkaç kelimeye odaklanabilirsin. Yaşamı kolaylaştıran, seyahatle ,yemekle içmekle vs. ilgili kelimelere.

-Aynı zamanda, basit birkaç cümleye odaklan. Nasılsın? İsmin ne? Kaç yaşındasın? Gibi. Başka konularda da birkaç cümle öğrenebilirsin.

-Bununla birlikte, sana ders veren kişi ile işlediğin konuları iyice çalış. Bir sonraki görüşmenizde, konuşulanları daha çok anlayacaksın ve dili anlama kabiliyetin artmış olacak. Önceden işlediğiniz konulardan sorular da sorabilirsin.

Kaynak:  wikihow.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
4 Paylaşım, -1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
5
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
5
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
9
HARİKA
HAHA HAHA
3
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
6
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
10
BAŞARILI

72 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. ben harfleri felan akıcı okuyorum ama anlayamıyorum mealesef zor kimse kolay diye başlamasın zor 🙂

  1. Ilmin basi sogandan aci sonu baldan tatlidir. Emek olmadan yemek olmaz. Zor olucakki sonunda birseyler basarmis olalim . Elhamdulillah 1yildir modern ve klasik arapca egitimi aliyorum. Ve bunun icin Allaha sonsuz sukurlerimi sunuyorum ?

    1. Dilerseniz size yardımcı olabilirim dört yıl arapça eğitimi aldım klasik ve modern Arapça yanısıra kuran tefsiri fıkıh ve geçmiş alimlerin kitapları Arapça metin incelemesi üzerine çalışmalarım oldu Suriyeli arkadaşlarım oldu onlarla günlük muhabbet edecek kadar orta seviyede konuşabiliyorum onlara da Türkçe öğretmeye çalışıyorum uzun oldu ama ozgeçmiş önemlidir sanırım ?

     1. Bende arapca ogrenmek istiyorum nasil ve nerden öğrenebilirim buna cok ihtiyacim var yardımcı olursaniz cok sevinirim. Selâmetle kalin.

     2. Selamünaleyküm Hafize bana bu konuda yardımcı olabilir misin..?

     3. Bn de kuran arapcası öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz

     4. Bende kur an akıcı okuyorum ama anlamını bilmiyorum bunun için de arapcayi öğrenmek istiyorum

     5. Selamun aleykum bana da yardimci olurmusunuz kitaplarim var ama nasil ve nereden baslayacagimi bilmiyorum.

     6. ben de arapca yi öğrenmek istiyorum okulu bitirebilmek için yardımcı olursanız sevinirim

     7. Ben öğrenmek istiyorum ama nasıl ve nerden başlayacağım bilmiyorum

     8. Merhaba. Arapça öğrenmek istiyorum, ücreti neyse vermeye razıyım. Yardımcı olabilir misiniz ?

     9. Banada yardımci olursaniz çok sevinirim arança ögrenmek istiyorum yalniz etrafimda bilen kimse uok

     10. Ben arabım arapça okur yazarım klasik arapçada lçkendimi geliştirmek istiyorum sarf ve nahv bunu nasıl yapabilirim nereden başlamalıyım program dahilinde

     11. Merhaba ben arapça öğrenmek istiyorum yardımcı olacak biri var mı?

     12. Bir WhatsApp grubu vs kurulsa gayet iyi olur. Öğrenmek istiyorum ben de.

     1. Hocam ilminizden istifade etmek isterim. Ben lisans mezunu olup Arapça öğrenmek için çırpınıyorum. Bildiklerinizi paylaşmanız benim için önemli olacaktır. Mümkün mü acaba ?

     2. Ne bilim instagram whatsaap üzerinden arapça öğrenmek için bi group varmı,varsa güzel olur

 2. Arapça öğrenmek için baş kapatmak gerekmez sanırım , niçin hep başı kapalıları koydunuz ?

  1. Ona mı takıldın kardeşim sen de:) Yazıyı okuyup istifade etmek varken kusur aramak neden?

 3. Ayse hanım. İslam dini tesettürü gerektirir. Burasıda islami bir site oldugu için tesettürlü resim olması gayet normal. Bunu başka türlü anlamayın lütfen.

 4. Ayşe kaya çünkü ilim hayatı düzenler. Amel edilmeyen ilim eksiktir.Allahın gösterdiği ilim de böyledir. Yaşanarak öğrenilir. Öğrenilerek yaşanır.

 5. Arapça.. Birşeyi öğrenmek için azim gereklidir önce. ben ilerleyen süreçlerinde zorlanmıştım ama azmim pes etmeme müsade etmedi.. Rabbim ümmeti Muhammed e bu güzel dili öğrenmeyi nasip etsin?

 6. Selamün alayküm
  Ben suriyeliyim Türkçe öğrenmek istiyorum. Bana Türkçe öğret, sana Arapça öğretiyorum. Ne dersin?

  1. Bende arapçayı öğrenmek istiyorum.Varmı yardımcı olabilicek bi müslüman.

  2. eger arapca ogrenmeme yardimci olursaniz cok memnun olurum.en kisa zamanda arapca ogrenmeliyim is icin

  1. Efendim bununla ilgili her dönem Diyanet kurslar açıyor büyük talebeler için özellikle kurslar bulunuyor ve 80 yaşında gelip öğrenenleri gördük. Caminize sorabilirsiniz sizi yönlendirirler gerçekten utanmanıza gerek yok.

 7. Kardeşim bu konu için gerçekten teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi her daim dikkate alıyorum. Çok hoşuma gidiyor ve şevkelndiriyor beni.

 8. Arapçası iyi olan biri ile pratik yapmak ve arapçamı ilerletmek istiyorum. İletişim için facebook adresim: https://www.facebook.com/ali.keser.9028 – şu suffagah mıdır nedir o siteye girmiyorum instagramım var ama kullanıcı adımı sürekli değiştiriyorum , lütfen facebooktan ekledikten sonra neden eklediğinizi söyleyiniz İlahiyat Öğrencisiyim.

 9. bende yeni ögrenmek istiyorum. müslüman olup allah cc kitabının okumamak çok aptalık bir yerden başkalmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 10. Ben şuan katardayım aöa Arapça bilmiyorum çok çok acil öğrenmem lazım inşallah bana fikir verebilirmisiniz nasıl öğrenebilirim eşim ingilizce biliyor ama ben Arapça kuran dili olduğu İçin onu öğrenmek istiyorum

 11. Merhaba
  Ana dilim arapça da türkçemi orta seviyede yardım edebilirim … Nasıl ulaşabilirim size?

 12. Merhaba
  Ben Yemen’den bir Arapım
  Şu anda İstanbul’da lisansüstü eğitim alıyorum
  Arapçasıyla yardıma ihtiyacı olan, ben ona bedavaya yardım edebilirim?

 13. merhaba arkadaslar arapcaya nasıl baslamalısınız nasıl ilerlemelisiniz bilgi almak istiyorsanız yazabilirsiniz .
  A1-B2 ARASI ders aldım sertifikam var nasıl ilerlemeniz konusunda bilgi verebilirim.

 14. Kuran Arapçasını öğrenmek isteyenlere veya kendini geliştirmek isteyenlere ücretsiz yardımcı olabilirim.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı