Liste, Tefekkür, Yaşam

6 Maddeyle ‘Yalnızlık Büyük Bir Nimettir’

İnsanoğlu, garip bir varlıktır. Davranışlarındaki çelişkileri çoğu zaman anlayamazsınız. Bilgili insanlara imrenir, onlar gibi olmak ister, ama onlar gibi olmak için çaba sarf etmez. Yanısıra vaktinin çoğunu boş uğraşlarla, televizyon karşısında geçirir.

Bir yandan hiç kimse tarafından rahatsız edilmek istemez, bir yandan da etrafında kimseyi bulamayınca yalnızlıktan şikayet eder. Peki yalnızlık şikayet edilecek kötü bir şey mi nimet mi?

1. Oysa Yalnızlık, Hiçbir Kalabalığın Sağlayamayacağı İmkanları Sağlar

Hiçbir birlikteliğin veremeyeceği fırsatları verir insana. Vaktinizi en verimli şekilde yalnızken değerlendirirsiniz. En güzel fikirler yalnızken gelir aklınıza.En büyük hedefleri yalnızken çizersiniz kendinize. Doğru ile yanlışı en iyi yalnızken seçebilirsiniz.

2. Yaptığınız Kötülüklerin, Sizdeki Eksikliklerin En İyi Yalnızken Farkına Varırsınız

Çünkü ancak yalnızken sağlıklı düşünebilirsiniz. Ancak yalnızken içinizden geldiği gibi ağlayabilirsiniz. Ancak yalnızken kendi kendinizle konuşabilirsiniz, kendi “ego”nuzla hesaplaşabilirsiniz. İtiraf etmek en kolay yalnızkendir.

3. Allah'a En Fazla Yakın Olduğunuz An, Yalnız Olduğunuz Anlardır

Hz.İbrahim, (a.s) birden fazla İlah’ın olamayacağını yalnızken anlamıştır, karısı Hz. Hacer (a.s), zemzem suyunu yalnız kaldığında bulmuştur. Hz.Cebrail (a.s) âyetleri, Allah’ın Sevgilisi’ne (s.a.v) Hira Mağarası’nda yalnız kaldığında getirmiştir.

4. Yalnızlık Büyük Bir Nimettir

Yalnızlık bir fırsattır. Yalnızlık, dünya üzerinde en fazla nüfûsa sahip olan ülkedir.

Yalnızlık, okyanusun en derin yeridir.

Yalnızlık, şairlerin , edebiyatçıların ve düşünürlerin yetiştiği bir eğitim kurumudur.

Yalnızlık, uzaktan bakıldığında yıldızlar gibi kalabalık görünür ve ancak kıymetini bilirseniz ışık verir.

5. Yalnızlık Hz. Hamza'dır

Yalnızlık, Ebû Zer’dir (r.a) (İnzivâyı seven, dünyaya hiç değer vermeyen sahabî idi.)

Yalnızlık , Rebeze ‘dir.

Sömürünün, adaletsizliğin, işgallerin, hüküm sürdüğü günümüz dünyasında adına “uluslararası toplum” denen (!) kalabalıklara uymayan ve onların dışında bir yol izleyen, yani yalnız kalan ülkeler, onurlu ve bağımsız bir dış politikaya sahip olabilirler sadece.

6. Yalnızlık Büyük Bir Nimettir

Yalnız kaldığınızda, bunun kıymetini bilin. Yalnızlığın kıymetini bilmeyenler, hem dünya hayatında hem âhiret hayatında yalnız kalırlar. Bendeniz bu yazıyı sizler için, ancak yalnız kaldığımda yazabildim. Sizler de lütfen başkalarının yanında okumayın. Bu yazıyı yalnız kaldığınızda okuyun.

Ufak bir not🙃

Yalnızlığın bir nimet olduğu konusunda İbrahim Sediyani Bey’e katılmakla birlikte bir parantez açmak isteriz. Anne sütü de bir nimettir ama 18 yaşında içilmez, uyku da bir nimettir ama 24 saat uyunmaz. Nimeti zamanında ve ölçülü değerlendirmekte fayda var 😉

Kaynaklar

http://www.duzceyerelhaber.com/ibrahim-SEDiYANi-/15852-Yalnizlik-Buyuk-Bir-Nimettir

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

 1. 1

  Çok doğru, kalabalıkta gıybet var dedikodu var gereksiz malumat var stres var düşünmeden konuşma var…

 2. 3

  Öyle bir yalnızlık ki canın kanın olan ailen bile dışarda kalmış.
  Bir sen bir de inancın başbaşa.
  Tüm insanlar faydasız sana
  Sen insanlara çaresiz…
  Ve dilinde tek söz
  Yalnız sana kulluk eder yalnız senden yardım dilerim. 😔

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>