6 Maddede Selahaddin Eyyübi’nin Ders Niteliğindeki Son Nasihati


0

Mücahid komutan ve devlet adamı Sultan Selahaddin Eyyübi, İslam alemini derleyip toparlayarak Haçlılara karşı giriştiği mücadeleyi zaferle taçlandırmış ve 2 Ekim 1187 tarihinde 88 yıllık Haçlı esaretinden mübarek belde Kudüs’ü kurtarmıştır. Kudüs fatihi Selahaddin Yusuf Eyyübi; cesareti, başarısı, adaleti ve merhametiyle müstesna bir hükümdardı. 

Ömrünü cihadla geçiren Sultan Selahaddin Eyyübi, vefat edeceğini anlayınca, çocuklarını etrafına toplamış, özellikle oğlu Efdal Ali’ye dönerek biz Müslümanlara da ders olacak şu son nasihatlerini söylemiştir:

1. Oğulcuğum! Allahın emirlerine uymakta ihmal göstermeyin...

Oğulcuğum! Allah’ın emirlerine uymakta ihmal göstermeyin! Allah’tan korkun ki, iki cihanda saadete kavuşasınız. Allah’ın emirlerine uyanlar dünya ve ahirette kurtulurlar. Sana mal-mülk, şan-şöhret değil, canınla ve malınla Allah yolunda cihad üzere yaşamayı emrediyorum.

2. Kanı gözyaşı gibi gör, sakın elini-eteğini kanla kirletme...

Oğulcuğum! Bu halk sana Allah’ın emanetidir; onların durumunu araştır ve mutlulukları için çalış. Kanı gözyaşı gibi gör, sakın elini-eteğini kanla kirletme! Dökülen her damla kanın mutlaka intikamı alınır.

3. Unutma, benim bu makamlara gelişim insanlara iyi davranmamın sonucudur...

Komutan ve askerlerini memnun et, halka karşı ihsanda bulun, cömert ol. Unutma, benim bu makamlara gelişim insanlara iyi davranmamın sonucudur.

4. Sana kastedenler dahil kimseye kin tutma! Çünkü kin ile din aynı yürekte barınmaz...

Sana kastedenler dahil kimseye kin tutma! Çünkü kin ile din aynı yürekte barınmaz. Herkesin hakkını gözet, bir gün ölüp hesaba çekileceğimizi aklından çıkarma.

5. Kul hakkı, insanları memnun etmedikçe affedilmez...

Allah’ın merhameti ve şefkati bizi kuşatmıştır. O (celle celâlühu) kendine yapılan hata ve isyanı tevbe edince affedebilir; fakat kul hakkı, insanları memnun etmedikçe affedilmez. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

6. Ayrıca Sultan Selahaddin Eyyübi, hayatının son demlerindeyken kefen bezini bir mızrağa bağlatıp Şam sokaklarında dolaştırarak şunları söyletmiştir:

“Ey ahali! Şarkın hâkimi Sultan Selahaddin ölmek üzeredir ve ahirete ancak şu bez parçasını götürebilecektir. Geçici dünyaya aldanmayın ve yalnız Allah’ın emirlerine uyun!”

Kaynaklar

| Abdullah Yıldız’ın “Minberin Sırrı Selahaddin Eyyübi” adlı kitabından alıntılanmıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

      1. tanımıyorum ama önemli de değil zaten. Nasılsınız? İnşallah bir yaramazlık yoktur.