Aile, Çocuk, Evlilik, İslam

6 Maddede Huzurlu Bir Aileye Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Bismillah.

İslam’da aile, Allah’ın (Subhanehu ve Teala) ulvi emri ve Peygamberimizin (Sallalahu aleyhi ve sellem) mübarek kavli ile inşa edilen, maddi-manevi tehlikelerden korunması gerekli olan, süreklilik amacıyla kurulan, ebedi hayatı ve cenneti kazanmaya vesile olan ve inşaAllah cennette de devam edecek olan mukaddes bir müessesedir. Kur’an-ı Kerim, aile ile ilgili şu temel özelliklere vurgu yapmaktadır: 

Aranızda (eşler arasında) sevgiyi ve rahmeti var eden O’dur (Allah’tır).” (Rum Suresi; 21. Ayeti Meali)

Bu ayet-i kerimede aile hayatının Cenab-ı Hakk’ın “El-Vedud” ve “Er-Rahim” isimlerinin bariz bir şekilde tecelli ettiğine işaret edilmektedir. Daha düne kadar birbirini tanımayan eşler, Allah’ın (Subhanehu ve Teala) gönüllerine koyduğu sevgi sayesinde birbirlerine en yakın kişiler haline gelmişlerdir. Asıl önemli olan ve emredilen husus, sevgi ile kurulan ailenin sevgi ile devam ettirilmesi; aileyi kem gözlerden koruyacak haya, iffet, namus, mahremiyet gibi değerlerin ihmal edilmemesi, aile bünyesini tehdit edecek hiçbir yanlış, ters ve çarpık davranışa fırsat verilmemesidir. Bu niyetlerle kurulmuş bir aile huzur, bereket ve saadet kaynağıdır. Aile içi huzur, hayatımıza bereket, verimlilik ve mutluluk verir. Kim daha mutlu ve huzurlu bir aile ortamını arzulamaz ki? Ailelerimizi nasıl daha mutlu ve huzurlu ortamlar yapabiliriz buyurun okuyalım ve uygulayalım inşaAllah.

1. Ailemizi Kur'an Eğitim Merkezi Yapalım

Allah’ın Kitabı’nı bir “hayat rehberi” olarak kabul eden, Kur’an’ın sadece kelimelerini okumakla yetinmeyip onun hayat ölçülerini okumaya, anlamaya çalışan mü’min, evini gerçek anlamda Kur’an kursu haline çevirmelidir. Aile Kur’an hakikatlerinin ve prensiplerinin okunduğu, anlatıldığı, yaşandığı ve yaşatıldığı yer olmalıdır. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hanımlarının şahsında bizlere hitap ederek “Evlerinizde okunan Allah’ın mesajlarını ve O’nun hikmetini hatırlayın.” ayeti ile evlerimizin Kur’an mektebi olmasını emretmektedir. (Ahzab Suresi; 33/34)

Haftada en az bir gece evimizde kuracağımız “Kur’an’ı anlama ve özümseme halkası” bize bu konuda çok şey kazandıracak, Kur’an merkezli aile hayatı gönüllere beklenen huzuru ve itmi’nanı verecek, hayatın anlamı artacak, Kur’an’dan alınan dinamik ve aksiyoner ruh hayatımıza yepyeni bir canlılık katacaktır inşaAllah.

2. Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Aile Hayatını Örnek Alalım

Allah Rasulü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), “Sizin en hayırlı olanınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben içinizde ailesine karşı en hayırlı olanınızım.” buyurmuştur. (Tirmizi: Menakıb 63; İbn Mace: Nikah 50; Darimi: nikah 55) Onun (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ümmetine aşıladığı “karşılıklı anlayış ve karşılıklı sevgi” aile huzurunun temel taşıdır. O, asla kalp kırmaz. gönül incitmezdi. O, hanımlarına ve hizmetçilerine fiske bile vurmazdı. O, kin ve nefreti kaldırıp, sevgi ve rahmeti aşılamak için gelmişti. O, daima güler yüzlü, tatlı dilli, sevgi doluydu. Huzurlu bir aile kurmak isteyen herkes Efendimizin (Salllahu Aleyhi ve Sellem) ahlaki ve edebi yönünü örnek almalı ve O’nun manevi yönünü hiçbir zaman göz ardı etmemelidir.

3. Aile Hayatımıza Nebevi Mesajla Yön Verelim

Nebevi mesajın yankılandığı bir ailede Sevgili Peygamberimizin (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) mübarek hadis-i şerifleri baş tacı edilir, aile meclisinde bu mübarek cümleler muhabbet ve coşkuyla okunur, hayat boyu sürekli tekrar edilir. Efendimize (Salllahu Aleyhi ve Sellem) hürmetle salavatlar getirilir ve bu güzel ortamda; şüphesiz körpe yavruların gönüllerine Rasulullah sevgisi işlenir. Her biri eskimez ideal ölçü olan hadis-i şerifler okundukça ve yaşandıkça ailede görüş ve düşünce birliği oluşur ve istenen/özlenen nesil yetişir.

Haftada en az bir gece yapacağımız “hadis-i şerif sohbetleri” bu manevi havayı teneffüs etmek için ilk adım olabilir.

4. Asıl Hedefimize Allah'a (Subhanehu ve Teala) Kulluğu Koyalım

Ailemiz, Allah’a (Subhanehu ve Teala) kulluğun, ibadet ve ubudiyetin anlaşılması, öğrenilmesi ve uygulanması için ilk staj yeridir. Ailede ibadet, zoraki bir merasim şeklinde değil, istekle ve içtenlikle eda edilen bir kulluk görevi şeklinde görülmeli ve o şekilde gösterilmelidir. Ailece yapılan toplu dualar özellikle Cuma geceleri ve Ramazan günlerinde icra edilen birlikte Kur’an tilaveti apayrı bir manevi ders niteliği taşımaktadır.

Ailede tek arzu, ebedi hayatı kazanmak, yakınlarımızın cehennem ateşine atılmasını engellemektir. Bu sebeple aile söz konusu olunca ilk akla gelen ayet, 

Ey İman edenler! Kendinizi ve ailenizi cehennem ateşinden koruyun” ayetidir. (Tahrim Suresi; 66/6)

 Ancak bu konu, sevgi ve şefkat çerçevesinde karşılıklı hoşgörü ile ele alınmalıdır.

5. Namaz Kılalım

“Ailene namazı emret. Kendin de namaza devam et.” (Ta-Ha Suresi; 20/132) mealindeki ayet-i celile, aile büyüklerine namaz konusunda manevi bir görev yüklemektedir. 

 “Namaz” yeni yetişen nesle en tatlı üslupla anlatılmalı, sevdirilmeli, çocuklara namaz özendirilmelidir. Zorla ve baskıyla namaz kıldırma anlayışının ilerde çocuğu namazsızlığa sürükleyebileceği unutulmamalıdır.

6. Ailemizi Edep ve Terbiye Yuvası Yapalım

Çocukları üzmeden, sıkmadan, usandırmadan; onlara ideal şahsiyetlerin, maneviyat büyüklerinin hayatından kesitler ve ideal sahneler sunalım, hurafe, asılsız ve abartmalı nakillerden kaçınalım, edebi ve itaati öğretirken baskıcı, ezici ve kişiliği zedeleyici tavır ve ifadelerden sakınalım. Anne ve baba olarak karşılıklı sevgi ve saygı ortamı oluşturalım ki aynı şekilde çocuklarımıza yansısın. Bitmek bilmeyen sözlü nasihatlerden ziyade tavır ve davranışlarımızla örnek olalım. Eşlerimizin iffetli olmasını istiyorsak önce biz iffetli olalım. Çocuklarımızın itaatkar olmalarını istiyorsak önce biz olalım. Öğrencilerimizi hangi seviyede görmek istiyorsak önce o seviyeyi biz yakalayalım. İdeal  hayat esaslarını gösteren İslami temel kurallar ihmal edildiğinde -Allah korusun- nice aileler yıkılacak nice istenmeyen acı tecrübeler yaşanacak ve malesef nice aile hayatına mutsuz, huzursuz ve umutsuz devam etmek zorunda kalacaktır.

Kaynaklar

| Yenidünya Dergisinden derlenmiştir.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

3 yorum var.

  1. 1
  2. 2

    GÜZEL VE YÜCE ALLAHIM RAZI OLSUN İNŞALLAH ESIMDE NAMAZA BASLAR ANLATYRUM AMA UZAK IS BAHAMESINE SARILIYOR SADECE CUMA GUNLERI GIDENLERDEN OĞLUMUZ YETSYOR RABBIME UZAK OLUNCA HUZURDA OLMUYOR ?sabr acı ama guzeldır elbet HAMDOLSUN RABBIME NAMAZI KURANI BIZE VERDİĞİ İÇİN

  3. 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>