6 Maddede Evin Sultanının Kişisel Bakım Rutini


1

Kişisel bakım, kendine dikkat etmek iki cins için de gereklidir. Öncelikle kişinin beden ve ruh sağlığı için lazımdır; ayrıca eşi için de dikkat etmesi gerekir. Çünkü evli olan kişinin bedeni sadece kendinin değildir, eşini de düşünmelidir.

Kadını erkekten ayıran en bariz farklardan birisi de süslenmedir.

Rabbimiz süsü seviyor. Kainatta çiçekleri, böcekleri, yeryüzünü, gökyüzünü, her şeyi süslemiş. İnsan cinsinde de kadını süslü yaratmış.

Kişisel bakımda bilhassa kadınların daha çok dikkat etmesi gereken 6 husus. 

1. Sabahları Erken Kalkmaya Gayret Edin.

Öğleye kadar uyumayın, günün bereketi sabahtadır. Kahvaltınızı sabah dokuza kadar yapmış olun. Çünkü sindirimin en iyi çalıştığı saatler sabahın erken saatleridir. Böylece yediklerinizden daha çok faydalanırsınız ve yedikleriniz size kilo yapmaz, hatta vücut erken yakmaya başladığı için kilo vermek istediğiniz zaman işiniz kolay olur. 

2. Sağlıklı Beslenin, Kilo Almamaya Dikkat Edin.

Kadınların ev oturmaları, mutfakta çok bulunmaları, yemek, pasta ile fazla hemhal olmaları kilo almalarını kolaylaştırıyor. 

Hele eşi ile de hissi problemleri varsa kadınlar kendini yemeğe veriyor. ( En tehlikelisi ^_^ )

Bir de doğum yapıp vücut biraz esneyince kilo ciddi ciddi problem oluyor. Bu yüzden kilo konusuna kadınların özel olarak dikkat etmesi gerekli. Öncelikle beden sağlıkları için, sonra kendilerini iyi hissetmek için ve tabii eşlerine hoş görünmek için. Ayrıca yenen gıdaların içinde ne var, bunlar sağlığı ne kadar etkiler, dikkat ederek yemek lazım.

Mümkün olduğu kadar her şeyin tabii olanını kullanmaya gayret etmek lazım.

3. Spor Yapın.

Bir hanım, evin içinde ne kadar iş yaparsa yapsın elektronik aletlerle yaptığı için vücut yeterli hareketi yapmış olmuyor. Hem kilo hem fıtık gibi sağlık problemleri hanımlarda çok görülüyor. Bu yüzden hanımlar için spor yapmak şart. Hele kırklı yaşlara gelenlere illaki gerekli. Spor deyince kalkıp spor salonlarına gitmeniz gerekmiyor. İnternette pek çok video var. 

Her sabah düzenli olarak yarım saatinizi ayırıp spor yaparsanız, biraz da yediklerinize dikkat ederseniz hem kilo problemi yaşamazsınız hem de daha sağlıklı olursunuz. 

4. Diş Bakımı ve Vücut Temizliğine Dikkat Edin.

Ağız sağlığı çok mühimdir. Dişlerinizi düzenli fırçalayın, ağız kokusu varsa çaresine bakın. Ayrıca vücut için yapılması gereken hususi temizliği de ihmal etmeyin. Çok terli iseniz veya üstünüz fazlaca yemek koktuğu zamanlarda eşiniz gelmeden bir duş alın, güzel bir koku kullanın. 

5. Güzel Giyinin.

Kıyafet insanın ruh halini etkiler. Kadınlar genellikle evden çıkarken veya eve misafir gelince güzel giyinirler fakat kendileri için veya kocaları için giyinmeye özen göstermezler. 

Kadının üzerinde kendine yakışan güzel bir giysi varsa öncelikle kadın kendini iyi hisseder. Ayrıca kocası için de güzel giyinmesi gereklidir. Çünkü erkekler için görünüş önemlidir.

Tabii ki bir kadın yedi yirmi dört bakımlı olmayabilir. İşinin çok olduğu günlerde dağınık olabilir. Eşofmanla dolaşabilir. Fakat bunu alışkanlık haline getirip hep bakımsız hep özensiz olursa o zaman eşi bundan rahatsız olur. Genel olarak bakımlı bir kadın olursa arada bakımsız halleri eşini rahatsız etmez. 

Pantolon veya eşofman yerine etek, bluz veya elbise giymeye özen gösterin. Çünkü bir kadının elbise içinde duruşu ile pantolonla yürüyüşü, elini kolunu kullanışı arasında çok fark vardır. 

Kadın pantolon giydiğinde daha erkeksi olur.

6. Saç Bakımına Özen Gösterin.

Saç kadının güzelliğidir. Saçlarınıza iyi bakın. Kaliteli, tabii mamuller kullanın. Hele dökülmeye başlamışsa daha iyi bakın. Saçlarınızda beyazlıklar varsa natürel boya veya kına kullanın. Bilhassa kına çok faydalıdır. 

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) de hanımlara kına yakmalarını tavsiye etmiştir.

Kına kadını gençleştirir, güzelleştirir. Bilimsel araştırmalar da da her geçen gün kınanın yeni bir faydası bulunuyor. Kına hem sağlık hem güzelliktir. 

Kaynaklar

Mutlu Evlilik Oklu / Sema Maraşlı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir