İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

6 Madde İle Ne Okumalıyız?

Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Esselamu Aleykum. Kitap okumak biz müslümanlar için oldukça önemlidir.

Peygamber Efendimiz’in aleyhissalatu vesselam bu hadis-i şerifi bize ders olmalıdır:

“İlim tahsil etmek her Müslümanın üzerine farzdır.”

(İbn-i Mace, Mukaddime:17 )

1- İlmihal

ilim-alim
İlmihal hal ilmi yani İslam’ı yaşama ilmi demektir. Neyin Helal neyin haram olduğunu bilmeden İslamı yaşamak mümkün değildir. Bunları öğrenmek farzdır. Allah’ın rızasını kazanmak istiyorsak bu bilgileri bilmemiz gerekir. Dolayısıyla her müslümanın elindeki herşeyi bırakarak ilk olarak ilmihal okuması bu bilgileri öğrenmesi gerekir. Ümmete mal olmuş merhum Ömer Nasuhi Bilmen rahmetullahi aleyh Hocaefendi’nin Büyük İslam İlmihali’ni okumanızı tavsiye ederiz. Genelde herkesin evinde bulunan bu ilmihal eski baskı ve dili ağırsa sadeleştirilmiş olanını okuyabilirsiniz. Mehmet Talu Hoca’nın yaptığı sadeleştirme oldukça güzeldir tavsiye ederiz.

Ayrıca ilmihallerin de temelini verdiği itikad yani inancımız hakkındaki bilgileri öğrenmemiz de herşeyden önce gelmeli çünkü itikad düzgün olmadan kılınan bir namazın, yapılan amelin değeri yoktur. Ehl-i Sünnet itikadını çok iyi öğrenmeliyiz ve böyle inanmalıyız inşaAllah. Allah Peygamberimiz’e aleyhissalatu vesselam itikaden de benzemeyi nasip ve müyesser etsin. Ehl-i Sünnet itikadı konusunda Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi Hazretleri’nin kuddise sirruh Ehl-i Sünnet Akaidi kitabı ve Ebubekir Sifil Hoca’nın kitabını tavsiye ederiz.

2- Siyer

efendimiz-sallallahu-aleyhi-ve-sellem-medine
Bugün tarihte eşi görülmemiş şekilde, müslümanların da hassasiyeti vesilesi ve Allah’ın korumasıyla canımız, sevgilimiz Peygamberimiz’in sallallahu aleyhi vesslem hayatını ayrıntılı şekilde biliyoruz. Siyer yani Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam’ın hayatını bilmek inşaAllah bizi daha şuurlu ve Resulullah’ı aleyhissalatu vesselam daha çok seven,tanıyan, davasını bilen insanlar yapacaktır. Bir Siyer Kitabı mutlaka okumalıyız. Bunun için Ahmet Cevdet Paşa’nın rahmetullahi aleyh veya Eyüp Sabri Paşa’nın rahmetullahi aleyh Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hayatını anlatan kitapları ile M. Asım Köksal rahmetullahi aleyh Hocaefendi’nin Peygamberimiz… Aşkın Diliyle Hz. Muhammed’in sallallahu aleyhi ve sellem Hayatı kitaplarını tavsiye ederiz. Ayrıca Peygamberimiz’in sallallahu aleyhi ve sellem şemaili yani dış görünüşünü anlatan kitapları da okumak ve Efendimiz’i aleyhissalatu vesselam düşünmek bize çok faydalar kazandıracaktır.

3- Meal, Tefsir

kuran-vahiy
Kur’an’ın arapçasını okumak kadar anlamını tefekkür etmek anlamak da çok önemlidir.
Nisa Suresi 82. Ayet-i Kerime mealinden bir kısım şöyledir:
“Onlar hâlâ Kur’an’ı gereği gibi düşünmeyecekler mi?”

Kamer Suresi 32. Ayet-i Kerime meali ise şöyledir:

” Andolsun ki biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için kolaylaştırdık. Hani düşünüp öğüt alan (yok mu)?”
Kur’an’ı her türlü ön yargıdan uzak bir şekilde okumalı ve anlamalıyıza fakat bunu kendi kafamıza göre yapamayacağımız aşikar. Her işin bir ehli vardır doktora gitmeden tedavi olamıyoruz, okula gitmeden diploma alamıyoruz bu işin ehli de alimlerdir. Onlara danışmak gerekir.
“Kim bilgisi olmadığı halde Kur’an’la ilgili söz söylerse / Kur’an’ı tefsir ederse, ateşteki / cehennemdeki yerine hazırlansın.”

(Tirmizî, bu hadisin hasen ve sahih olduğunu belirtmiştir- Tirmizî, tefsir, 1).

“Kim de (bilgisi olmadığı halde) kendi görüşüne / fikrine dayanarak Kur’an’la ilgili söz söylerse / Kur’an’ı tefsir ederse, o konuda isabet etse bile hata etmiş olur.”

(Ebu Davud, İlim, 5; Tirmizî, -bu hadisin garip olduğunu söyleyerek zayıflığına işaret etmiştir- a.g.e).

Dolayısıyla açıklamalı bir meal veya tefsir okumalıyız. Şahsi tavsiyemiz önce bir açıklamalı meal okumalısınız. Daha sonra cilt cilt olan tefsirlere başlayabilirsiniz. Açıklamalı meal için son derece güzel olan Hasan Tahsin Feyizli Hocaefendi’nin Feyz’ul Furkan açıklamalı mealini tavsiye ederiz. Tefsir için ise, Celaleyn Tefsiri, merhum Ahmet Davudoğlu rahmetullahi aleyh Hocaefendi’nin hazırladığı Tibyan Tefsiri ve Mahmut Toptaş Hoca’nın Şifa Tefsiri’ni tavsiye ederiz.

4- Hadis

allah-hz-muhammed-sallallahu-aleyhi-ve-sellem-husnu-hat
Hepimizin Rasulullah aleyhissalatu vesselam Efendimiz’in Hadislerini okuyup öğrenmeye gayretli olmamız iyi müslüman olmak için şarttır. Yine Kur’an mealini yalnız okuyup yanlış anlamamak için olduğu gibi Hadis kitaplarının da açıklamalı olarak okunması gerekir. Buhari, Müslim gibi en sahih Hadis kitapları açıklamalı olarak okunabilir. Yine Riyazus Salihin gibi muhteşem bir Hadis kitaplarından derlenen Hadislerin olduğu kitabı okumak bize çok şey katar. Erkam Yayınlarından çıkan açıklamalı Riyazus Salihin kitabını kesinlikle tavsiye ederiz.

5- İslam Davası

savas-cihad
İslam’ı daha iyi anlayıp kendimize bir yol haritası çizmek çok önemlidir bu hususta bu tarz kitapları okumak gerekiyor. Yakın tarihin en aktif müslümanı Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin kuddise sirruh Hazretleri tüm kitapları ve baş makaleler serisi özellikle; İslam,Kadın ve Aile, İlim sanat ve Panzehir dergileri baş makaleleri kitapları, Mehmed Zahid Kotku Efendi Hazretleri’nin kuddise sirruh tüm kitapları, Ebubekir Sifil Hoca’nın kitapları, mücahid Bergusi’nin Yoldaki Mühendis, Necip Fazıl’ın rahmetulalhi aleyh İdelocya Örgüsü gibi İslam şuurunu anlatan eserleri okuyabilirsiniz.

6-Dua Kitapları

dua-ve-sukur
Bu hususta Ayet ve Hadislerden derlenmiş çok güzel kitaplar vardır. Server Yayınlarından çıkan Dua Kitabı ve Cübbeli Ahmet Hocaefendi’nin Dualarım kitabı büyük hazinelerdir faydalanmanızı tavsiye ederiz.
Kitapların çokluğundan dolayı ümitsizliğe kapılmayın çabalarsanız Allah yardım edecektir. Bir gün yüz sayfa okuyup aylarca okumamaktansa düzenli olarak günde on sayfa kitap okumaya gayret edin. Böylece yılda 3600 sayfa kitap okumuş olursunuz, listemizde kitaplar bir iki sene de tamamlanmış olur. Allah hepimize yardım etsin. Dua eder dualarınızı bekleriz. Velhamdulillahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Esselamu Aleykum.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

7 yorum var.

 1. 1
  • 2

   Dalgamı geçiyorsun bilader,bu listede geçen bütün kitaplar din ve inanç içerikli. Senin bahsettiğin Karamazov kardeşler dostoyevskinin yazdığı bir roman sadece.

 2. 3

  (Fadime) Allah razi olsun sizden bizi aydinlattigîńiz icîn. Kitap tavsiyesi cok yardimci oldu . Cok tesekurler ( siteniz de cok guzel , yazilariniz dan cok faydalaniyoruz) Allah razi olsun tekrar

 3. 4
  • 5

   Kesinlikle, imanı taklidden tahkike çıkarmak ve sarsılmaz bir imanı elde etmek isteyenler, risale i nurları dikkatle tefekkürle son nefesine kadar okumalıdır.Zira imanda terakkiyatın sonu haddi yok…

 4. 6

  Ben Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali” kitabını aldım.(Gelenek Yayıncılık) Sadeleştirilmesi Mehmet Talu değil sorun olur mu ? Kitabın içinde sadeleştirenler kısmında Ali Fikri Yavuz ve Haldun Şeker yazıyor.

 5. 7

  Büyük İslam İlmihali(Gelenek Yayıncılık) aldım ben sorun olur mu ? Mehmet Talu sadeleştirmesi değil.Sadeleştirenler kısmında Ali Fikri Yavuz ve Haldun Şeker yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>