Aile, Eğlence, Hadis, İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

6 Madde İle Manevi Hediyeleşmek

Hediyeleşmek; Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) de hadisleri ve sünnetleri ile bildiğimiz güzelliklerden biridir.. Hepimizin bildiği ama kimi zaman dikkat edemediğimiz, vakit bulamadığımız veya maddi gücümüzün el vermediği zamanlarda ikinci plana atılan bir sünnet olmamalı. Hediyeyi illa ki elle tutulur maddi bir şey olarak görmemeliyiz, manevi olarak da gönüllere hediyeler verebiliriz. Şimdi de 6 madde ile manevi hediyeler nelerdir, bakalım inşaAllah..

1. Anne ve Babaya Yardım

Annemiz ve babamıza olan sevgimizi illa ki bir kutuya sığdırmak gerekmez, onlara yardımcı olmak, işlerini hafifletmek de bir hediyedir.

2. Sevdiklerimize Sevdiğimizi Söylemek

Başka bir hediyeleşme şekli : )

“Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa, ona sevdiğini söylesin.” 

| Ebû Dâvud, Edeb 122, (5124); Tirmizî, Zühd 54, (2393)

3. Hal Hatır Sormak

Bazen etrafımızdakilere hal hatır sormak, onları dinlemek, problemlerine yardımcı olmak bile en değerli hediyeden kıymetlidir.. 

4. Tanıdığımız ve Tanımadığımız Herkese Dua Etmek

Tanıdığımız veya hiç tanımadığımız halde dünyanın belki de bir ucunda yardıma muhtaç, hasta veya sıkıntı yaşayan kardeşlerimiz olabilir. Bizlerin onlara en büyük hediyesi her daim onlara duamızda yer vermektir..

“Bir Müslüman, yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melek ona, aynı şeyler sana da verilsin, diye dua eder.” 

| Müslim, Zikir 86; Ebû Dâvûd, Vitir 29.

5. Kan Vermek

Yardımlaşmanın başka bir şekli de kana ihtiyacı olanlar için kan vermektir..

6. Sokak Hayvanlarını Beslemek

Elimizdeki fazla kalan yiyecekleri atmak yerine sokak hayvanlarına vermek, onlar için en değerli hediye olacaktır.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>