6 Madde ile Hayvanlara Merhamet Etmeyi Hatırlayalım!


0

Bismillah.

“O ki, yarattığı her şeyi güzel yaptı…”  (Secde Suresi; 7. Ayeti Meali)

“Yine O, hayvanlardan da irili ufaklı var edendir…” (En’âm Suresi; 142. Ayeti Meali)

“Şüphesiz (sağmal) hayvanlarda da sizin için bir ibret vardır.”  (Nahl Suresi; 66. Ayeti Meali)

Yüce Kitabımızın içindeki her ayet özeldir ve bize hitap eder. İçindeki  her konu önemlidir ve önemsenmelidir, zira bu Yüce Kitap önemsenmeyecek bir kitap değildir. Kur’an ahlakını yaşayan Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bizlere canlılara merhamet gösterilmesini defalarca söz ve fiili davranışlarıyla göstermiştir. Yıllar boyu bunu dikkate alan büyüklerimiz hayvan hastaneleri, kuş evleri, camilerin duvarlarındaki kuş köşkleriyle göstermişlerdir. Merhamet bizi insan yapan özelliklerden biridir; ama maalesef son zamanlarda hayvanlara işkence haberlerini ve katledilmelerini duyuyoruz. Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) hayvanlara olan davranışını kendimize hatırlatmaya ne dersiniz?

1. Köpek için İstikamet Değiştiren 10 Bin Kişilik Bir Ordu

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Mekke’nin fethine giderken yolda bir dişi köpek ve yavrularını görür. Arkadaşlarından Suraka oğlu Cuayl’i çağırarak emir verir.

“Anneyle yavrularının önünde duracak ve ordunun tamamı geçinceye kadar onlara nöbetçilik edip, ezilmekten koruyacaksın.”

Dişi köpek ile yavruları rahatsız edilmemiş fakat 10 bin kişilik Fetih ordusu istikametini değiştirmiştir.

2. Kedi için Kesilen Elbise

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), kedisi Müezza’yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Peygamberimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), Müezza’yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş.

Düşünün öyle bir merhamet ki kedinin uyanması yerine elbisesinin kesilmesini tercih ediyor.

3. Sahabeye Hayvan Sevmenin Güzelliğini Gösteren Lakap

Abdurrahman bin Sahr (radıyallahu anh) adlı bir sahabe sokakta kalmış kedileri götürür onları yedirir severmiş. Sahabelerden biri bir gün Peygamberimize (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle söylemiş: “Pis kedileri toplayıp kulübesinde bakıyor!” 

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) o anda bir şey söylememiş fakat daha sonra Abdurrahman bin Sahr’ı (radıyallahu anh) sokakta görmüş, bu zât bir kedi yavrusu bulmuş. Sahabenin Resûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) söylediğini kendisi de bildiği için Peygamberimiz (aleyhisselam) bir şey söyler diye kediyi hemen hırkasının içine saklamış. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) kendisine, hırkanın altında ne sakladın demiş. Hırkayı açmış küçük bir kedi yavrusu. Resûlullah (aleyhisselam) yavruyu sevmiş, okşamış ve o zâta: “Ebu Hureyre utanma, öğün. Sen kedi babasısın” demiş. O günden sonra Abdurrahman bin Sahr’a (radıyallahu anh) artık Peygamber Efendimizin (aleyhisselam) hitap ettiği gibi “Ebu Hureyre” (Kedi babası) diye hitap edilir. O zamanda halk arasında, sonraki zamanda kitaplarımızda Ebu Hureyre lakabını gördük. Belki de bir kısmımız sahabenin gerçek adının bu lakap olduğunu sandık. En azından ben öyle:)

4. Deve için Uyarı

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir gün yolda giderken açlıktan karnı sırtına yapışmış bir deve görür. Yüzü bulutlanır ve devenin sahibine döner:

“Konuşamayan bu hayvana bakarken Allah’tan kork!”

5. Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Neler Söyledi?

Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşerâtından yemeye de salmamıştı.” [Buhârî, Bed’ü’l-Halk 17, Şirb 9, Enbiya 50; Müslim, Birr 151, (2242)]

Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem), “Cenab-ı Hakk’ın haksız olarak bir serçeyi öldürenden kıyamet gününde hesap soracağını…” bildirmiş; Kuşların yuvalarının bozulmamasını, yumurta ve yavrularının alınmamasını” emretmiştir.

6. Peki Günümüzde Ülkemizde Neler Oluyor?

Denize atılan yavru kedi…

Etrafımızda kuyrukları kesilmiş kediler veya gözleri çıkarılmış kediler…

Arabaların arkasına bağlanıp işkence yapılan köpekler…

Saatlerce dolaştırılıp aç ve susuz bırakılan atlar…

Cenab-ı Hakk’ın  rahmetiyle yaşayan canlılara merhametsizlik göstermek Cenab-ı Hakk’a karşı bir hadsizlik değil midir? Merhametimizi kaybetmeyelim; çünkü merhamet etmeyene merhamet olunmaz demiş Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem).


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı