6 Madde İle Faiz Belası ve Kurtulmanın Yolu


0
1 Paylaşım

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan faiz konusunda sizleri uyarmak ve bir kurtuluş yolu göstermek istiyoruz inşaAllah.

1- Faizi Terk Etmeyen Allah ve Resulu'ne Sallallahu Aleyhi ve Sellem Savaş Açmıştır!

Faiz Haramdır

Bu bir mümin için ne kadar korkunç bir şey öyle değil mi? Bu ayette geçiyor. Allah azze ve celle mealen buyuruyor:

“Eğer (bu faizi terketme işini) yapmazsanız, Allah’a ve Resûlü’ne savaş açtığınızı bilin. Eğer (faizin her türlüsünü alıp verme hususunda) tevbe ederseniz, ana paranız yine sizindir. Ne haksızlık yapmış ne de haksızlığa uğratılmış olursunuz.”

(Bakara Suresi 279.)

2- Faiz Yiyenler Kabirlerinden Şeytan Çarpmış Gibi Kalkacaktır!

Kabir Mezar Diriliş

Evet bu dehşetli ifade de mealen şöyle geçmektedir:

” Ribâ (faiz) yiyenler, (kabirlerinden) ancak kendisini şeytan çarpmış (cin tutmuş, delirmiş bir) kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu (ceza) onların: “Alım satım da (zaten) faiz gibidir.” demelerindendir. Halbuki Allah, (hilesiz ve aldatmasız yapılan)alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faizden) vazgeçerse, geçmişteki (haram olmadan evvel aldığı) onundur ve (affedilme) işi Allah’a aittir. Kim de tekrar (faize) dönerse, onlar ateş ehlidirler ve hep orada kalacaklardır.”

(Bakara Suresi 275.)

3-Faiz İle İmanın İrtibatı

Faiz para

“Ey iman edenler! “Allah’ın emrine uygun yaşayın/aykırı davranmaktan sakının.” (Eğer gerçek) mü’minlerseniz, artık kalan faizi de bırakın (almayın).”

(Bakara Suresi 278.)

(Görüldüğü gibi, Allahu Teâlâ faizi imanla irtibatlandırmıştır. Bu durumda inanan bir mü’minin faize devamı imkânsızdır; çünkü bu, bir başka yönüyle, Allah’ın emrini tanımama hastalığıdır. Bu âyetten hareketle İslâm’da rüşvet, ihtikâr, rant ve şans oyunları gibi yollarla kazanılan her türlü haksız kazançlar faiz gibi haram kılınmış, haram yerlere harcamalarla lüks, israf ve maddeperestlik de yasaklanmıştır. Helal yolla emek karşılığı olan ücretler, kazançlar, zekât, sadaka, sosyal yardım, bağış ve miras yoluyla elde edilenler de helal kılınmış, Allah rızasına dayalı her türlü infak/harcama, yardım ve yatırımlar teşvik edilmiştir. Böylece İslâm, önce Allah’a iman ve O’na kulluk esasına, sonra İslâm’ın emrettiği dînî kültüre, ahlâka ve iktisâdî nizamı uygulamaya dayanır. Netice olarak İslâm, hem dünya ve âhiret saadeti için helal yolla çalışmayı (28/77) hem de ferdî ve içtimâî kazanç ve mülkiyet felsefesini esas alır.) (Hasan Tahsin Feyizli Hocaefendi)

4-Faizle Geleni Allah Mahveder

Sadaka

“Allah faiz (ile gelen)i mahveder, sadaka(sı verilen mal)ları da artırır. Allah (haramı helal sayan ve onda ısrar eden) nankör ve günahkârların hiçbirini sevmez.”

(Bakara Suresi 276.)

“İnsanların mallarında artış olması için faizle verdiğiniz şeyler,Allah katında artmaz. Allah’ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekâta gelince; İşte on(u veren)ler, (sevaplarını ve mallarını) kat kat artıranlardır.”

(Rum Suresi 39)

(Karşı taraftan, karşılığının daha fazla gelmesi gözetilerek verilen bağış ve hediyeler de faiz sayılmaktadır. Bu âyet, faiz konusunda birinci merhaledir.) (Beydâvî; Elmalılı, V, 3829).

5-Faiz Lanetlenmiştir

Faiz Haram banknot

Abdullah b. Mes’ud’un radıyallahu anh şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, faiz yiyene, yedirene, (muamelesine) şahitlik edene ve yazana lanet etti.”

(Müslim, müsâkât, 105, 106; Tirmizî, büyü 2; Nesâî, ziynet 25; İbn Mâce, ticârât 58; Dârimî, büyü 4; Ahmed b. Hanbel, I, 83, 88, 93, 107.)

Faizi sadece yiyenin değil ödeyenin de lanetlendiğine dikkat çekiyoruz. Faizi ne kadar dehşet bir şey olduğunu anlamaya bunlar yeter inşaAllah. Allah cümlemizi uzak eylesin. Amin.

6- Faizden Kurtulma Yolu

faiz

Günümüzde faizden kaçmak oldukça zor bir hal almıştır. Faizden kurtulmanın kesin çözümü elbette ki İslam’dır. İslam sömürüyü yasaklamıştır. Bütün müslümanlar talep ederse faiz elbette kalkacaktır. Ama şuan ne yapmalıyız şu anda bir geçiş dönemi içindeyiz inşaallah. Kendimizi korumak adına faiz yerine ihtiyacımız varsa katılım bankalarına yönelmek gereklidir. Bir çok kişinin bu yazıyı okurken onlar da faiz ile çalışıyor dediğini tahmin edebiliyoruz. Maalesef bu halk arasında çok yaygın olarak yanlış bilinen bir şey. Faiz de, para ödünç verilerek daha fazlası talep ediliyor burada hiç bir şey yapmadan para üzerinden para kazanmak durumu var. Katılım bankalarının verdiği kar payı ise şudur; sizin paranız ile yatırım yapılır kazancı sizinle paranız oranın da paylaşılır. Ya da örneğin araba almak istediğiniz de bankadan 30 bin lira borç alıp 40 bin lira geri ödeme 10 lira faiz olarak ödemeye razı olursanız bu faizdir. Ancak katılım bankası arabayı sizin yerinize alır ödeme gücünüze göre vadeli olarak size geri satarsa bu faiz değildir. Vadeli satışta fark koymak caizdir. Banka alıp size pahalı olarak kendi malını geri satmaktadır. Tabi gideceğimiz katılım bankası böyle mi yapıyor onu gidip kendilerine sormak gerekiyor. Bu konu da sizden ricamız bu iş din işidir kimsenin kafasına göre değildir dünya çapında bir çok alim bu katılım bankalarının faiz olmadığına fetva vermiştir.Türkiye’den de Fatih Kalender Hoca, Ebubekir Sifil Hoca ve Nureddin Yıldız Hocaefendiler gibi alimlerin verdikleri fetva ve yaptıkları açıklamaları araştırınız. Hocalarımız bu konuları açıklamaktadır lütfen kafanıza göre o da faiz diyerek kendinizi ateşe atmayın. Yukarıda faizin Allah korusun ne büyük bela olduğunu, iman ettiğimiz Kerim kitabımızın ayetleriyle Allah’ın azze ve celle buyruklarıyla mealen açıkladık. Müslüman olarak bu konu da gerekli hassasiyeti gösterelim inşaallah.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
2
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. https://www.youtube.com/watch?v=AR6dicvXRfY&index=2&list=PL9cuQVA9qF7pRvWq_usj9ooywtSJ2Bf_g

  Faiz=para üretimi. Katılım bankaları da mevduat topla->mevduatı sat mantığı ile çalışarak para üretiyorlar. Ben arada bir fark görmüyorum. Saygıyla takip ettiğim bir sitede bu kadar bozuk Türkçe kullanılarak, noktalama işaretleri bile kullanılmadan yazılmış böyle bir yazı görmekten üzüntü duydum. Ayrıca adı “katılım” da olsa, bankacılık sisteminin “hülle” ile çalıştırıldığı bu mekanizmaya bu kadar kolay “HELAL” demenize hayret ediyorum. Atıfta bulunduğunuz şahısların bu konuda “helaldir” gibi bir fetvası da yok. Sizi takip ettiğim siteler listesinden üzülerek çıkarıyorum.

 2. Bir ilahiyatçı abimin yorumunu yazıyorum “Banka pisliğin ta kendisidir Katılım bankası da pislik bulaşmıştır. Pisliğin kendisini temizleyemezsin fakat pislik bulaşmış bişeyi temizlersin”

 3. bunlar böyle işte neymiş katılım bankası olunca faiz olmazmış bu tıpkı içki satılan yerden birşey almaya benziyor ben paramla helal bir yiyecek aldım demek isteniyor halbuki içki satılan yerden birşey almak satmak yararlanmak günahtır satana sattırana aracı olana içene satan kişiye kazanç sağlayana lanet edilmiştir bunun ondan hiçbir farkı yok neymiş birkaç hoca öyle dedi diye caiz oluyor muş yav he he diyanet dedigin zaten bozuk bir yapıdır bunlar fetva ile kredi ile ev almayı yani faizi meşru gösteren bizim yurdun hocaları kat kat binalarda oturmak kişiye mesul vermez diyerek kıyamet alameti olan bu işlere vesile olmayı meşru gösterenler de onlar
  cehennemin çoğunu kadın ehli alim hoca geçinenler ve devlet liderleri makam sahibi kişiler dolduracak diğerleri de hacı hocaların şeyhlerin peşinden giden kendi sünnetlerni yaymaya çalışanlar dolduracak

 4. Benim el emeğimin ve alın terimin olmadığı hiç bır kazanca helal diyemem. Sonuçta parami katılım Bankası dahi olsa yatiracam ve her ay kârını yiyecem sonra da helal Fetvası var diye yan gelip yatacam. Daha niye calisayimki. Kalbime sordum hesabını vermeyeceğin yükün altına girme dedi.
  O yüzden Müslümanım diyen kendi alın teriyle çalışıp kazanacak nokta.

 5. Bi bakın bakalım, faiz oranı = kar payı…

  rakamsal olarak bile aynı olan bişeye nasıl olur da biri helal biri haram oluyor???

 6. Katılım bankaları senin paranı alıyor başkasına faizle para veriyor ne kadar masum değilmi. Ben gecenlerde Kuveyttürkün faizle para verdiğini duydum gerçekten şaşırdım..
  Malesef Enflasyona yetişemediğimiz için paramızı bir şeye yatırmak durumunda mecbur bırakılıyoruz, ben sabahın 5 inde kalkıp işe gidicem köpek gibi çalışacam, üç kuruş askeri ücretle çalışcam. geçimimden kalan parayıda geleceğim için kenara atıcam , o parada Enflasyona yenik düşecek. Hep kayıp hep kayıp. Altın ve Dolar da Kumar gibi değilmi inecek mi çıkacakmı belli değil. Diyorlarki paranı durdurma ticaret yap o zaman ,herkesin ticari kabiliyeti yokki adam ömrü boyunca dört duvar arasında çalışmış ne yapsın. Ben istiyorumki benim paramın değeri aynı kalsın ne çıksın ne insin. Yada devlet öyle bir kurum kursunki yatırdımız paranın değeri enflasyonla değerlensin , emeğimizin karşılığı aynı kalsın.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı