Liste, Yemek

6 Kolay Adımda Soğuk Çay Tarifi

Yaz ayları geliyor, harareti alan ve ferahlatan harika bir tarifimiz var soğuk çay! Bildiğiniz üzere hazır içeceklerin çoğunda sarhoş etmeyen cinsten de olsa bir miktar alkol bulunuyor. Bunları tüketmek istemeyen kardeşlerimize de alternatif olacaktır inşaAllah.

1- Öncelikle güzel bir çay demleyerek başlıyoruz. Çay demlenince altını kapatıp diğer işlemleri yapana kadar biraz bekletiyoruz.

6 kolay adımda soğuk çay tarifi çay demleme

2- Boş bir sürahiye bir bardak dolusu buz koyuyoruz ve demlenmiş çayımızı sürahiye boşaltıp üzerine bir miktar kaynar suyu ilave ediyoruz.

6 kolay adımda soğuk çay tarifi sürahi çay

3- 2 adet limonun(2 litre su için 2 limon) suyunu sıkıp karışıma ilave ediyoruz. (tercihe göre şeftali veya başka bir meyvenin suyu da eklenebilir.)

6 kolay adımda soğuk çay tarifi limon sıkma

4- Damak zevkinize göre istediğiniz miktarda şeker ve bir kaşık bal ekleyerek buzlar eriyene kadar karıştırıyoruz.

6 kolay adımda soğuk çay tarifi bal ve şeker

5- Çayımızı buz dolabına koyarak 1-2 saat soğumasını bekliyoruz.

6 kolay adımda soğuk çay tarifi soğuk çay

6- Büyük bir su bardağına buz koyarak üzerine çayımızı döküp tercihe göre nane yapraklarıyla süsleyerek servise hazır hale getiriyoruz. Yaz aylarında hararete karşı bire bir. Afiyet olsun! 🙂

6 kolay adımda soğuk çay tarifi soğuk çay servis

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>