Haber, Liste, Yaşam, Yazılar

5 Maddede Sosyal Medyada Sadeleşme

Esselamualeyküm. Bir hadisi düstur alarak bu yazıya niyet ettik. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem buyuruyor ki: “Siz işitmiyor musunuz? İşitmiyor musunuz? Sade yaşamak imandandır. Sade hayat sürmek imandandır.” (Ebu Davud, Tereccül 2) Müslüman ”İşittik ve itaat ettik!” dediği gibi bulunduğu her yere de dinini taşıyan insandır. Teknoloji çağında yaşamanın gerektirdiği şeylerden biri de sosyal medya kullanıcısı olmak. O halde Müslüman bu mecralara da dinini taşımalıdır. Müslümanın hiçbir anı din dışı olamaz. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem de minimalizm algısından yüzyıllar önce bize sadeliği buyurmuştu.  Gelin bu sünneti sosyal medyaya da taşıyalım!

1. Gereksiz Hesapları Takipten Çıkmak

Şu hayatta annemizden, babamızdan, çocuğumuzdan, malımızdan ve dahi tüm şeylerden daha değerli olan varlığımız zamanımızdır. Ömür sermayemiz pek azdır ve sürekli erimektedir. Geri getirilmesi de mümkün değildir. İnsan az ve pek kıymetli vaktini neye sarf ettiğinden sorumludur, sorguya çekilecektir.

Bu başlık altında Pragmatizm (Faydacılık) gözlüğünü takmakta yarar var. Zira bana faydası olmayan gönderiyi/hikayeyi/tweeti görmem sadece zamanımdan çalar. Bana bir katkısı olmadığı gibi hesap gününde sorgumu zorlaştırır. Bu minvalde sıkı bir eleme yapıp elek üstünde kalan hesapları takip edip gerisini takipten çıkmamız bize kazanç olarak geri dönecektir.

2. Keşfet Butonu Yokmuş Gibi Davranmak

Sosyal medya kurucularının tek gayesi bizim o mecralarda daha çok vakit geçirmemiz, daha çok tıklamamız, beğenmemiz, izlememiz, paylaşmamızdır. Bu nedenle ekledikleri her içerik de bu gaye yönündedir. Keşfet butonu da bu amaca hizmet eder. Adeta bir kara delik  gibi bizi içine çeker ve algoritma sayesinde ilgimiz olan her ürünü önümüze sunmaktan çekinmez. Büyülenmiş gibi ekran başında dakikalarca belki saatlerce vakit geçiririz de farkına bile varamayız çoğu zaman. Bu butonun bize kattığı hiçbir şey yoktur. Bu yüzden sakınılması en mühim olan nokta burasıdır. Kendinizi kontrol altına alıp bir gün boyunca keşfete hiç girmezseniz ekran sürenizin ne kadar kısaldığına şahit olacaksınız.

3. Maksimum 2 Sosyal Mecrada Bulunmak

Başlığı örnek olarak koydum. Siz şu anki halinize göre bunu kendinize uyarlayabilirsiniz. Örneğin 4 platformda bulunan kişi bunu 3’e düşürmekle işe başlayabilir.

Peki neden azaltalım? Çünkü sadelik azaltmakla olur, artırmakla değil. Ne kadar az sosyal medya, o kadar çok kaliteli zaman demektir. Gündemi 4 koldan takip etmeye lüzum yok. Maksimum 2 sosyal medya kullanmak aradığımız içeriğe bizi ulaştırır ve hem telefonumuzu hem zihnimizi sadeleştirir. 

4. Gönderi - Hikaye - Tweet Sınırı Koymak

Paylaşımlarımıza bir sayı sınırı koyduğumuzda hem zihnimiz hem sosyal medyamız rahatlayacak ve kalitemiz de artacaktır. Zira günde 3 hikaye paylaşan kişi bunu 1 ile sınırlandırırsa, o tek paylaşımını da en kaliteli en güzel şekilde yapmaya özen gösterecektir. Yine her hafta gönderi paylaşan kişi bunu ayda bire düşürürse en yararlı, en dolu dolu, en kaliteli gönderiyi paylaşmaya çalışacaktır. Az ve öz olanda fayda vardır. Sadelik de buradan gelir. 

5. Dopamin Detoksu Yapmak

Hem zihnen hem de sosyal medyada sadeleşmek, dinlenmek için dopamin detoksu şart. ”Nedir bu dopamin detoksu?” dediğinizi duyar gibiyim. Bu husus biraz detay ama bir o kadar da mühim olduğu için sizlere bir yazı bir de video tavsiyesi bırakmak istiyorum:

Yazıyı okumak için buyurun:

https://suffagah.com/motivasyonumuzu-altust-eden-dopamin-nedir-dopamin-detoksu-nasil-yapilir

”Ben okumak değil izlemek istiyorum.” derseniz eğer, Beyhan Budak bize çok güzel açıklamış:

https://www.youtube.com/watch?v=mDAO_vHOjXs

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

0 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>