5 Maddede Misvak Nedir ve Nasıl Kullanılır?


0

Misvak nedir, Misvak nasıl kullanılır, Misvak nasıl yumuşatılır ve ne sıklıkla kullanılır gibi konulara değineceğiz.

Abdestten önce ağız temizliği için misvâk kullanmak sün­nettir. Müslüman her abdest alışında misvâk kullanmalıdır. Abdestli olmayıp ağzında bir değişiklik olduğunda, meselâ uyumuşsa yahut koku­lu bir şey yemişse misvâk kullanmak sünnet olur. Hastalıkların mühim bir kısmına misvak şifâdır.

1. Misvak nedir?

Misvak, Erak ağacından yapılan çubuktur. İnce lifleri ve kendine has kokusu vardır. Tükürük ile etkileşime girdiğinde bir sıvı salgılar.

Misvak Nasıl Kullanılır 3

2. Misvak nasıl hazırlanır?

Öncelikle bir parmak kalınlığında poşetli misvağınızı alıyorsunuz. Aldığınız misvağa dikkat ediniz kuru olmasın. Zira kuru ve ince olanların genelde lifleri kurumuş oluyor. Misvağın ucunu açmak için önce suda bekletilir, diye genel bir kanı vardır. Ama siz zaten yumuşak misvak aldıysanız buna gerek yoktur. Misvağınız hem esnek hem de tırnağınızla kazıdığınızda soyuluyorsa, sorun yok demektir. Yani kabuğu o kadar yumuşak olmalıdır. Ardından misvağınızı ucundan 1 cm kadar soymalısınız. O 1 cm soyduğunuz yeri pense veya sert bir nesne ile baskı uygulayarak tel tel ayırmanız lazım. Bunu ağzınızda birazcık yumuşattıktan sonra dişlerinizle de yapabilirsiniz. Böylece misvağınız kullanıma hazır olacaktır.

Misvak Nasıl Kullanılır

3. Dişler nasıl misvaklanır?

Misvak, diş fırçalar gibi yukarıdan aşağıya değil de enlemesine kullanılır. Siz dişlerinize misvağı sürmeye başlayınca, misvak tükürüğünüzle etkileşime geçerek bir salgı oluşturur. Bu salgının içindeki maddeler hem dişlerinizi, hem diş etlerinizi, hem damağınızı temizler. Onun kendine has tadı olup, salgısı ve kokusu sizi başlarda rahatsız edebilir. İlk zamanlar sürekli tükürme ihtiyacı hissetseniz de, bu zamanla geçecektir. Sert olması nedeniyle önceleri kanamalar olsa bile zamanla dişlerinizde alışıyor ve diş etleriniz sağlamlaşıyor. Kanama şikayetleriniz son buluyor.

Misvak Nasıl Kullanılır 1

4. Misvak nasıl muhafaza edilir?

Misvak sürekli açıkta kalırsa kurur. Sürekli kapta da kalırsa küflenir, kokar. Bu nedenle şimdilerde misvaklar beyaz kaplarla satılıyorlar. Bu kapların altında delik oluyor. Ne tamamen kurutuyor misvağı, ne de kokmasına zemin hazırlıyor. Ortalama bir denge veriyor. Üstelik çok da uygun fiyata. Neredeyse misvak fiyatının yarısı kadar.

Misvak Nasıl Kullanılır2

5. Misvak ile ilgili hadisler nelerdir?

* Cebrail aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum. [İbni Mace]

* Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim, her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim. [Buhari, Müslim]

*
Gece namazı için kalkınca, ağzınızı misvakla temizleyin! Çünkü bir melek, namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler. [Deylemi] 

Misvak Nasıl Kullanılır 4Unutmayın dostlar, temizlik imandan gelir. Hem her an temizlenmek hem de ahir zamanda bir sünneti uygulamak bize kat kat yarar getirir.

Selam ve dua ile…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

14 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Paylaşımınız için teşekkürler ve Allah razı olsun. Bir nebzede olsa katkıda bulunmak isterim;

  Yapılan bir işten maksimum verim alabilmek için doğru uygulanması önemli bir paya sahip, misvak dişlerden ziyade diş-diş eti birleşimine yuvarlak hareketlerle uygulanmalıdır. Dişlerin tüm yüzlerine uygulanması mühimdir.
  Bunlar;
  1-Dişlerin yanaklar ve dudaklara bakan yüzü
  2- Dişlerin dile bakan yüzü
  3- Ağzımısı açık kapattığımızda temas eden çiğneyici yüzeyler

  Tamamlayıcı olarak dil muhakkak temizlenmelidir.

 2. misvağın temizliği gerçekleştiren lifli kısmın kullanımında belli bir süre var mıdır? Eğer varsa hangi süre aralıkları ile bu uc kısım kesilip atılarak yeni,taze lifli kısım kullanılmaya baslanmalıdır?

 3. Misvak ağız yoluyla bağırsak içinde faydalıdır. Ve insan tükürüğe ile birleşince antibiyotik etkisi ile tüm vücudu mikroplardan korur

 4. Mükemmel bir dinimiz ve mükemmel bir Peygamberimiz (s.a.v) var. Peygamberimizin sunnetlerini hem yapınca sevap kazanıyoruz,;O’na daha çok yaklaşıyoruz hem de vücudumuz sağlıklı oluyor. Zaten O ne derse en güzelini en doğrusunu söylemiştir.

 5. MİSVAK KULLANMANIN 10 FAYDASI

  -Misvâk kullanmaya devam ediniz. Çünkü onda on fayda vardır:

  Ağzı temizler.
  Rabb in rızâsını kazandırır.
  Melekleri ferahlandırır.
  Gözleri kuvvetlendirir.
  Dişleri beyazlatır.
  Diş etlerini sertleştirir.
  Diş ve diş etleri arasındaki pasları giderir.
  Yemeğin hazmini kolaylaştırır.
  Balgamı keser.
  Melekler misvâk kullanan kimsenin yanından ayrılmazlar ve namazının ecri kat kat verilir. ’’

 6. PEYGAMBERLERİN AHLAKINDAN OLAN ÜÇ ŞEY

  “Üç şey peygamberlerin ahlâkındandır:
  1- İftarda acele etmek.
  2- Sahuru geciktirmek.
  3- Misvâk kullanmak.” (Sünen i Darekutnî. c:1, s.284, hn: 2)

 7. Arkadaşlar misvağın toz haline getirilmiş şekli var. Diş fırçasını ıslatıp toza degdiriyorsunuz dış fırçalar gibi fircaliyorsunuz. Bu da bir yöntem. Misvak güzel birşey seviyorum tadını.