Kişisel Bakım, Kur’an ve Sünnet, Sağlık

5 Maddede Misvak Nedir ve Nasıl Kullanılır?

1. Misvak nedir?

Misvak, Erak ağacından yapılan çubuktur. İnce lifleri ve kendine has kokusu vardır. Tükürük ile etkileşime girdiğinde bir sıvı salgılar.

Misvak Nasıl Kullanılır 3

2. Misvak nasıl hazırlanır?

Öncelikle bir parmak kalınlığında poşetli misvağınızı alıyorsunuz. Aldığınız misvağa dikkat ediniz kuru olmasın. Zira kuru ve ince olanların genelde lifleri kurumuş oluyor. Misvağın ucunu açmak için önce suda bekletilir, diye genel bir kanı vardır. Ama siz zaten yumuşak misvak aldıysanız buna gerek yoktur. Misvağınız hem esnek hem de tırnağınızla kazıdığınızda soyuluyorsa, sorun yok demektir. Yani kabuğu o kadar yumuşak olmalıdır. Ardından misvağınızı ucundan 1 cm kadar soymalısınız. O 1 cm soyduğunuz yeri pense veya sert bir nesne ile baskı uygulayarak tel tel ayırmanız lazım. Bunu ağzınızda birazcık yumuşattıktan sonra dişlerinizle de yapabilirsiniz. Böylece misvağınız kullanıma hazır olacaktır.

Misvak Nasıl Kullanılır

3. Dişler nasıl misvaklanır?

Misvak, diş fırçalar gibi yukarıdan aşağıya değil de enlemesine kullanılır. Siz dişlerinize misvağı sürmeye başlayınca, misvak tükürüğünüzle etkileşime geçerek bir salgı oluşturur. Bu salgının içindeki maddeler hem dişlerinizi, hem diş etlerinizi, hem damağınızı temizler. Onun kendine has tadı olup, salgısı ve kokusu sizi başlarda rahatsız edebilir. İlk zamanlar sürekli tükürme ihtiyacı hissetseniz de, bu zamanla geçecektir. Sert olması nedeniyle önceleri kanamalar olsa bile zamanla dişlerinizde alışıyor ve diş etleriniz sağlamlaşıyor. Kanama şikayetleriniz son buluyor.

Misvak Nasıl Kullanılır 1

4. Misvak nasıl muhafaza edilir?

Misvak sürekli açıkta kalırsa kurur. Sürekli kapta da kalırsa küflenir, kokar. Bu nedenle şimdilerde misvaklar beyaz kaplarla satılıyorlar. Bu kapların altında delik oluyor. Ne tamamen kurutuyor misvağı, ne de kokmasına zemin hazırlıyor. Ortalama bir denge veriyor. Üstelik çok da uygun fiyata. Neredeyse misvak fiyatının yarısı kadar.

Misvak Nasıl Kullanılır2

5. Misvak ile ilgili hadisler nelerdir?

* Cebrail aleyhisselam, misvak kullanmayı o kadar tavsiye etti ki, misvakın farz olacağından korktum. [İbni Mace]

* Eğer ümmetime güçlük vermeyeceğini bilseydim, her namaz için abdest almalarını ve her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim. [Buhari, Müslim]

*
Gece namazı için kalkınca, ağzınızı misvakla temizleyin! Çünkü bir melek, namazda Kur’an okuyanın ağzına yaklaşarak dinler. [Deylemi] 

Misvak Nasıl Kullanılır 4

Unutmayın dostlar, temizlik imandan gelir. Hem her an temizlenmek hem de ahir zamanda bir sünneti uygulamak bize kat kat yarar getirir.

Selam ve dua ile…


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Verİlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 Comments

 1. 1
 2. 2

  Paylaşımınız için teşekkürler ve Allah razı olsun. Bir nebzede olsa katkıda bulunmak isterim;

  Yapılan bir işten maksimum verim alabilmek için doğru uygulanması önemli bir paya sahip, misvak dişlerden ziyade diş-diş eti birleşimine yuvarlak hareketlerle uygulanmalıdır. Dişlerin tüm yüzlerine uygulanması mühimdir.
  Bunlar;
  1-Dişlerin yanaklar ve dudaklara bakan yüzü
  2- Dişlerin dile bakan yüzü
  3- Ağzımısı açık kapattığımızda temas eden çiğneyici yüzeyler

  Tamamlayıcı olarak dil muhakkak temizlenmelidir.

 3. 3

  misvağın temizliği gerçekleştiren lifli kısmın kullanımında belli bir süre var mıdır? Eğer varsa hangi süre aralıkları ile bu uc kısım kesilip atılarak yeni,taze lifli kısım kullanılmaya baslanmalıdır?

 4. 4
 5. 5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * olarak işaretlendi

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>