Bilim/Teknik, İslam, Kur’an ve Sünnet

5 Maddede Kur’an-ı Kerim’in Bilimsel Mucizeleri

İslamın yüce kitabı Kur’an-ı Kerim 300 civarında ayeti kerime ile düşünmeyi, aklımızı kullanmayı, araştırmayı, incelemeyi emreder. İlk inen ayet ve ilk emri ” oku” olan başka bir din yoktur. Bu yüzden Rabbimizi Hakkıyla tanıyıp amel edelim inşaAllah…

بِسْــــــــــــــــــــــمِاِارَّحْمَنِارَّحِيم 

1. Atmosfer Tabakaları

Ozon tabakası:

“Gökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık. ” (Enbiya Suresi; 32. Ayeti Meali)

Dünyamızı güneşin zararlı ışınlarından koruyan ozon tabakası gökyüzünün hemen dışarısında daire gibi gökyüzümüzü çevreler.

Ayeti kerime dünyanın tavanı olan gökyüzünün korunmuş olduğunu bizlere bildiriyor. Ne ile korunuyor gökyüzü sorusuna cevap, ozon tabakasıdır.

Allah’u Teala çöl bedevisinin inkar edemeyeceğini fakat 2000 yılının teknolojisinin keşfedebileceği bir mucizeyi bir kelime ile bizlere bildirir. 

2. Gezegenlerin Yörüngeleri

Yörüngeler:

Kuran’da Güneş ve Ay’dan bahsedilirken her birinin belli bir yörüngesi olduğu şöyle vurgulanır:

“O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler.”

(Enbiya Suresi; 33. Ayeti Meali)

Güneş’in sabit olmadığı, belli bir yörüngede yol almakta olduğu, bir başka ayette de şöyle bildirilmektedir:

“Güneş de kendi yörüngesinde akıp gitmektedir. Bu, mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen Allah’ın takdiri (düzenlemesi)dir.”

(Yasin Suresi, 38. Ayeti Meali)

3. Büyük Patlama (Big Bang)

Kainat genişliyor:

Zariyat Suresi; 47. Ayeti Meali:  “Göğü kudretimizle biz kurduk ve biz onu genişletmekteyiz.

Big-Bang, büyük bir patlama ile çevreye yayılan ve her biri birbirinden uzaklaşan gezegen güneş, yıldız kümeleri, birbirinden hala daha hızlıca uzaklaşmakta, evren genişlemeye devam etmektedir.

4. Sen Bir Tanesin

Parmak izi:

Allah Kuran’da insanın yaratılışından söz ederken özellikle parmak uçlarına dikkat çekmiştir;

“İnsan, kendisinin kemiklerini bir araya getiremeyeceğimizi mi sanır? Evet bizim, onun parmak uçlarını bile düzenlemeye gücümüz yeter.”  (Kıyamet Suresi, 3-4. Ayetleri Meali)

5. Demirdeki Sır

“…Kendisinde müthiş bir güç ve insanlar için birçok faydalar bulunan demiri yarattık (ki insanlar ondan yararlansınlar)…” (Hadid Suresi, 25. Ayeti Meali) 

Demir dünya üzerinde üçüncü en yaygın elementtir ve yer kabuğunun yüzde beşini oluşturur. Demir elementi, Dünya’da bu kadar fazla miktarda bulunmasına karşın, demirin oluşumu Dünya dışında gerçekleşmiştir. Modern astronomik bulgular, Dünya’daki demir madeninin dış uzaydaki dev yıldızlardan geldiğini ortaya koymuştur.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>