5 Maddede Gündemlere ve Yaşanan Kötü Olaylara Karşı Tepkimiz Nasıl Olmalı?


0

Bismillahirrahmanirrahim

  • Kardeşler, Müslüman mıyız?
  • O nasıl soru, elhamdülillah tabi ki Müslümanız.
  • Ama bu hiç belli olmuyor?
  • Ne demek olmuyor?
  • Müslüman nasıl görünür, birinin Müslüman olduğu nasıl belli olur?
  • Kıyafeti, konuşması, oturması, kalkması, yemesi bile kişinin Müslüman olduğuna delalet eder.
  • Peki ya sizde, bizde bunlardan var mı? Ya da neler var? Ya da neler yok? Nereye gitti? Hani Müslümandık? Ne oldu bize?

Sahi ne oldu bize kardeşlerim? Ümmet olarak pek çok sorunumuz var ama biz şimdi bir tanesine değinmek istiyoruz. GÜNDEM!

Gündemimizi kim oluşturuyor, kimlerin istediklerini düşünüyoruz, kimler ne konuşacağımızı belirliyor, aksi bile olsa kimlerin söylediklerini antitez üretiyoruz?

Biz düşünemiyor muyuz? Yemek, kıyafet, eğitim derken düşüncelerimizi bile aldılar. Hem de onlara tepki veriyor ve dinimizi savunuyor zannederken, farkında mısınız?

Uzatmadan konumuza geçer isek, bu sahte ama yaygaracı gündemlere karşı duruşumuz ne olmalı?

1. Kötülüğü YAYMA!

Allah kötü sözün açıkça söylenmesini sevmez; ancak haksızlığa uğrayan başka. Allah her şeyi işitici ve bilicidir.” Nisa Suresi, 148. Ayet

Allah kötülüklerin konuşulmasını, yayılmasını, o çirkin şeylerin ayan beyan dile alınmasını istemiyor. Oysa bizler kötü bir şey gördüğümüzde onu eleştireceğiz ya da tepki vereceğiz diye daha çok paylaşıyor ve yayılmasına vesile oluyoruz. Şeytan için reklamın iyisi kötüsü olur mu? Belki biz paylaşınca haberi olmayan onlarca kişiyi de haberdar ediyor ve belki bazılarını kötülüğe çekiyoruz.

Ya hayır söyle ya sus, düsturunca kötülüğü yaymayı bırakmalıyız!

Bu gündemden uzak kalalım, sinelim demek değil. Sadece kötülüğü daha fazla dillendirerek normalleştirme oyununa karşı güçlü bir mücadele!

2. Hakkı HAYKIR!

Kötülüğü konuşmayacaksak ne yapacağız? Hakkı haykıracağız!

Yani?

Hasan el-Benna rahmetullahi aleyhin zamanında Peygamber Efendimiz sallallallahu aleyhi ve sellem hakkında yayılan kötü ve asılsız haberler/iftiralar yayılıyor. Herkes bunları konuşuyor, kimisi reddetmek için diline alıyorken o başka bir duruş sergiliyor;

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme laf edenlere karşı Onun büyüklüğünü, mucizelerini, değerini, görevini, Rabbimiz katındaki kıymetini anlatan konferanslar düzenliyor. 

Yani?

Yani, onların kötü laflarını ağzına almıyor. Aksine hakkı haykırarak onlara cevap veriyor. Bu zaten Kurani bir metottur. Hak gelir batıl zail olur. Biz batılı konuşmaktan hakkı unutacak seviyeye geliyor ve akıllarımızı kaptırıyoruz. Oysa biz Hakkı konuşa konuşa kulaklara aşina edeceğiz ve gündemimizi kendimiz oluşturacağız.

3. Birlik OL!

Hakkı tek başımıza haykırırsak bireysel mücadelemiz ve haklı duruşumuz olur. Bu da Allah’ın izni ile bizi kurtarır. Ama birlik olur Ümmetçe haykırırsak, gündem olur, ses olur, yankı bulur, akar gider. O halde birileri gündeme bir şey sürdüğünde bunu hak yönünden eritelim ve topluca hakkı söyleyelim. Bir birlik kuralım ve bunu haykıralım. Gündemi takip edelim elbet ama kendimiz yazalım. İlla onların bir şeyler demesini beklemeden ihtiyacımız olan şeyleri gündem yapalım. Onca Müslüman fenomen, onca hesap bunu yapamaz mıyız? Bir hesap kurulamaz mı, Müslümanların ortak gündemlerini oluşturacak ve orada hepimize yayılacak!

4. Hedef BELİRLE!

Ve Ümmeti Muhammed olarak hedef sahibi olmalıyız. Bugün gençleri kasıp kavuran hastalık hedefsizlik, belirsizlik. Henüz önüne hedef koyamayan, hayal kuramayan bir gençlik bir Ümmet nasıl gündem belirler ki?

Hedeflerimiz olacak, ne işle meşgul olacağımıza dair, bu işi Ümmete nasıl hizmet ettireceğimize dair, yeteneklerimize dair… Ne yapacağını bilemiyor musunuz?

Oku

Yaz

Çalış

Kütüphanelere git

Dil öğren

Yazma eserleri ortaya çıkar

Araştır

Üret

Coğrafya öğren

Tarih oku

Kur’an öğret

Kendini tanı

İnsanlara yardım et

5. Üretken OL!

Ve üretmek! Üretmeye mecburuz, yoksa ölülere dönüşeceğiz. Kim üretirse kazanır. Ümmet olarak kendi ihtiyaçlarımızı belirleyip üzerine çalışıp üretmek zorundayız. Yoksa üretenlerin ekseninde kalacağız. Onların ürettikleri içindeyken gündemlerinin içinde olmak çok da zor olmasa gerek. Eğitimimiz için ne gerekiyorsa, özümüze dönmek için, yeniden bu dünyaya hakim olmak ve Rabbimizin halifelik görevini icra etmek için araştıracağız, çalışacağız, öğreneceğiz ve üreteceğiz!

Şimdi Gündem Ümmeti Muhammed’in elinde!

____________________________________________________________

Kadın ve Erkek Dosyası sunuş yazısı

Ağustos Ayı Dosya Konusu: Kadın ve Erkek

#dosyakadınveerkek etiketi ile bu konuya dair yayımlanacak yazılara ulaşabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı