İslam, Kategorisiz, Kur’an ve Sünnet, Liste

5 Maddede Duaların Kabulü İçin Ne Yapılmalı?

İnsan hayatının her döneminde dua etmeli. Üzüntüde, sıkıntıda, hastalıkta, şifada, mutlulukta, huzurda her daim dua edip şükretmeli. Fakat günümüzde dua; sadece dara düşünce, sıkıntıda edilmeye başladı. İyi günümüzde halimiz keyfimiz yerindeyken halimize şükredip dua etmeyi unutuyoruz. Bazende yanlış dua ediyoruz. Nasıl dua etmeli, nelere dikkat edilmeli bu yazımızda sizin için maddeler halinde ele aldık.

1. Duaya Nasıl Başlamalıyız

Öncelikle abdest alıp yönümüzü kıbleye dönelim. Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin diyerek Allah’a hamd-ü senâda bulunup, efendimize sallallahu aleyhi ve sellem salâtu selam getirdikten sonra edeceğimiz duanın kabulüne inanarak duaya başlamalıyız. Yine salât selamla getirip amin diyerek duayı bitirmeliyiz.

dua

2. Duada Israrcı Olmalıyız

Bir şeyi sadece bir kez Allah’tan isteyerek biran önce gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Hiç durmadan ısrarla olacağına inanarak yürekten istemeliyiz. Sabırla beklemeliyiz. Bir kez istedim Allah’ tan ve istediğim olmadı diye asla dua etmekten vazgeçmemeliyiz. Allah dua edip yalvaran kullarının isteklerini karşılıksız bırakmaz. Yeter ki sabırla ve ısrarla tüm kalbimizle Allah’ tan isteyelim. ” Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (Mu’min 60. Ayet)

dua ağlamak

3. Hayırlısını Yalnızca Allah Bilir

Bizler dua ederiz Allahu Teâlâdan isteriz. Fakat Allah bize hakkımızda hayırlı olanı verir. İstediğimiz eğer hayrımıza değilse Allah bu isteğimizi gerçekleştirmez ama hayırlı olan asıl istememiz gerekeni bizlere verir. Bazende dualarımız ahirette karşılık bulur. ” Dua edenin ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.” (Deylemî)

dua2

4. Duanın Kabul Gördüğü Vakitlerde Dua Etmeli

Hadislerde geçtiği gibi bazı vakitler vardır, duanın kabulü için elverişli zamanlar; gecenin son üçte birlik kısmı, farz namazlarından sonra, secde esnasında, ezan okunduğunda ve kamet arasında, yağmur yağdığı zaman, hac ve umre ziyaretinde, yalnız Allah’ ın bizi gördüğü tenha yerlerde, gözlerimiz iman ile yaşlanırken dua etmekte fayda vardır. Duanın kabul edileceği 9 vakit yazımızı da okumayı unutmayınız =)

secde etmek

5. Dua Edeyim Derken Günaha Düşmeyin

Son madde de en çok düştüğümüz yanlışa değinelim. “O kadar dua ettim istediğim bir türlü olmadı.” cümlesi sıkça duyduğumuz cümleler arasında artık. İnsanların belkide farkında olmadan düştüğü günahlardan biride budur. Kişinin ettiği duaya yürekten inanmaması ve buna bağlı olarak Allah’ ın takdirine karşı gelmesidir. Her işte olduğu gibi niyetimizi edip Allah’ a tevekkül etmeliyiz. Sonuç ne olursa olsun bizim hayrımızadır. ” Ben duanın kabul edilmemesi kaygısını taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısını taşırım.”( Hz. Ömer r.a)

dua_3

 

 

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

1 yorum var.

  1. 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>