5 Maddede Duaların Kabulü İçin Ne Yapılmalı?


0

İnsan hayatının her döneminde dua etmeli. Üzüntüde, sıkıntıda, hastalıkta, şifada, mutlulukta, huzurda her daim dua edip şükretmeli. Fakat günümüzde dua; sadece dara düşünce, sıkıntıda edilmeye başladı. İyi günümüzde halimiz keyfimiz yerindeyken halimize şükredip dua etmeyi unutuyoruz. Bazende yanlış dua ediyoruz. Nasıl dua etmeli, nelere dikkat edilmeli bu yazımızda sizin için maddeler halinde ele aldık.

1. Duaya Nasıl Başlamalıyız

Öncelikle abdest alıp yönümüzü kıbleye dönelim. Elhamdülillahi Rabbi’l-alemin diyerek Allah’a hamd-ü senâda bulunup, efendimize sallallahu aleyhi ve sellem salâtu selam getirdikten sonra edeceğimiz duanın kabulüne inanarak duaya başlamalıyız. Yine salât selamla getirip amin diyerek duayı bitirmeliyiz.

dua

2. Duada Israrcı Olmalıyız

Bir şeyi sadece bir kez Allah’tan isteyerek biran önce gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Hiç durmadan ısrarla olacağına inanarak yürekten istemeliyiz. Sabırla beklemeliyiz. Bir kez istedim Allah’ tan ve istediğim olmadı diye asla dua etmekten vazgeçmemeliyiz. Allah dua edip yalvaran kullarının isteklerini karşılıksız bırakmaz. Yeter ki sabırla ve ısrarla tüm kalbimizle Allah’ tan isteyelim. ” Rabbiniz şöyle buyurdu: Bana dua edin, kabul edeyim. Çünkü bana ibadeti bırakıp büyüklük taslayanlar aşağılanarak cehenneme gireceklerdir.” (Mu’min 60. Ayet)

dua ağlamak

3. Hayırlısını Yalnızca Allah Bilir

Bizler dua ederiz Allahu Teâlâdan isteriz. Fakat Allah bize hakkımızda hayırlı olanı verir. İstediğimiz eğer hayrımıza değilse Allah bu isteğimizi gerçekleştirmez ama hayırlı olan asıl istememiz gerekeni bizlere verir. Bazende dualarımız ahirette karşılık bulur. ” Dua edenin ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükafatını bulur.” (Deylemî)

dua2

4. Duanın Kabul Gördüğü Vakitlerde Dua Etmeli

Hadislerde geçtiği gibi bazı vakitler vardır, duanın kabulü için elverişli zamanlar; gecenin son üçte birlik kısmı, farz namazlarından sonra, secde esnasında, ezan okunduğunda ve kamet arasında, yağmur yağdığı zaman, hac ve umre ziyaretinde, yalnız Allah’ ın bizi gördüğü tenha yerlerde, gözlerimiz iman ile yaşlanırken dua etmekte fayda vardır. Duanın kabul edileceği 9 vakit yazımızı da okumayı unutmayınız =)

secde etmek

5. Dua Edeyim Derken Günaha Düşmeyin

Son madde de en çok düştüğümüz yanlışa değinelim. “O kadar dua ettim istediğim bir türlü olmadı.” cümlesi sıkça duyduğumuz cümleler arasında artık. İnsanların belkide farkında olmadan düştüğü günahlardan biride budur. Kişinin ettiği duaya yürekten inanmaması ve buna bağlı olarak Allah’ ın takdirine karşı gelmesidir. Her işte olduğu gibi niyetimizi edip Allah’ a tevekkül etmeliyiz. Sonuç ne olursa olsun bizim hayrımızadır. ” Ben duanın kabul edilmemesi kaygısını taşımam. İçimde dua etme isteğinin olmaması kaygısını taşırım.”( Hz. Ömer r.a)

dua_3

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı