5 Madde İle YGS Öncesi Stres Azaltan Tavsiyeler


0

Ygs geldi çattı. Sınava yaklaşık bir buçuk ay gibi kısa bir süre kaldı. Daralan süre ile öğrencilerde ve de ailelerde stres artmaya başladı. Her iki tarafta stresli olunca, olumlu sonuçlara ulaşmakta zorlaşıyor tabi. Bu yüzden bu yazımızda hem öğrencilerimize hem de ailelerine yardımcı olabilecek birkaç önerinden bahsetmek istedik. Sınav stresi ve kaygısına sebep olan şeyleri ve bunlara karşı alınabilecek önlemleri 5 madde ile anlatmaya çalıştık. Sınava girecek tüm kardeşlerimize ve ailelerine faydalı olur inşaAllah.

1. Israrsız ve Sağlıklı Beslenmeli

Neredeyse hepmizin başından geçmiştir bu sınav dönemleri. Annelerimiz, babaanne ve anneannelerimizin sınav günü okunmuş pirinç yedirmesi, türbenin örtüsüne sürttüğü kalemle sınava girmenize ısrar etmesi vs. Hâlâ da bu geleneği sürdürenler vardır. Bunların yanı sıra bir de aşırı bilinçli aile modellerimiz vardır. Mesela bu son ay sürekli zihni kuvvetlendirici gıdalarla beslenmeniz için elinde geleni yapıp, gerekirse ithal sebze, meyve getirttirir. Bu tarz davranışlar aşırıya kaçtığında çocukları sıktığı gibi ayrıca sürekli sınavdan bahsedilerek sınav stresini de arttırır. Büyük küçük her bireyin bir beslenme alışkanlığı vardır. Son bir ayda bu beslenme alışkanlığını tamamen değiştirerek zihinlerinin daha iyi çalışacağını düşünerek; çocuklara sevmediği şeyleri zorla yemesi konusunda baskı yapmanın doğru olmadığını öğrenelim artık. Ama sağlığını sıkıntıya sokacak gıdalardan da uzak durmasına da dikkat edelim. Özellikle de uyku kaçırmak için içilen çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durulmalı. Bir gün uykunuz açılsın daha çok çalışırım fikriyle yaptığınız bu hareket, daha sonra uyku düzeninizin bozulmasına neden olur. Bu durum da sizde huzursuzluğa ve huzursuzluktan meydana gelen endişe ve stres duygusunun artmasına yol açar. Bu dönemde bol miktarda C vitamini almaya ve rahatlatıcı etkisi olan papatya çayı, ada çayı gibi çaylar tüketmeye dikkat edin. Ve bu son bir ayda uyku düzenimizi bozmanın aksine daha düzenli uyuyup uyanalım.

ygs beslenme 

2. Son Plan Yapılmalı

Plansız ders çalışarak verim alamayacağımızı yıllardır öğretmenlerimiz söyler. Şimdiye kadar programlı çalıştıysak eğer bunun faydasını yapılan denemelerde görmüşüzdür. Peki bu son bir ay kala ne yapabiliriz? Eğer hazırda uyguladığınız bir plan yoksa; hemen kendimize son bir aylık plan hazırlayalım. Mesela bir gün ders tekrarı bir gün deneme yaparak geçirebiliriz. Hatta denemeleri arttırmakta fayda var. Böylelikle hem sınav esnasında zamanınızı daha iyi kullanmış olacaksınız hem de sınav stresini ve heyecanını az da olsa azaltmış olacaksınız.

ygs ders ve plan 

3. Eksikler Belirlenmeli ve Telafi Edilmeli

Sınav stresine sebep olan faktörlerden biriside bilgi eksikliğidir. Çünkü bir konuda yetersiz bilgiye sahip olduğunuzu düşündüğünüzde ister istemez kaygılanıp kendinizi strese sokuyorsunuz. Hemen kaygıyı bir kenara bırakalım ve eksiğimizin tam olarak nerede olduğuna bakalım. Önümüzde yaklaşık bir buçuk ay gibi bir süre var. Planlı ve programlı hareket edilirse eğer bu eksiklikler tamamlanabilir. Fakat ders çalışmaya başlamadan önce zihnimizdeki olumsuz fikirlerden uzaklaşalım. “Yetişmeyecek, çok eksiğim var” gibi düşüncelere kapılmak; derse odaklanamama ve dikkat bozukluğuna sebep olur. Güçlü bir konsantrasyon ve sıkı bir plan ile eksiklerimizi gidebileceğimizi unutmayalım.

ygs konu eksikleri 

4. Sonuç Senaryoları Yazılmamalı

Sınava girmeden sonuç senaryoları yazılmaya başlanıldı değil mi? Ya düşük puan alırsam, barajı aşamazsam rezil olurum, aileme ne diyeceğim, öğretmenlerime ne diyeceğim?… gibi soruların hepsini çöpe atın gitsin. Zihnimizde yazdığımız bu felaket senaryoları bizi mutsuz sona yaklaştırır. Sürekli olumsuz düşünerek elimize ancak bol miktarda stres geçer. Bu stresle ne ders çalışabiliriz, ne de sınavda sorulara adapte olabiliriz. Sonunda kendi yazdığımız senaryonun kahramanı olmayı başarmış oluruz. İlla bir senaryo yazmak istiyorsanız bu sizin başarınızın senaryosu olsun, umudun, azmin ve kararlılığın senaryosu olsun…

Sınav senaryoları 

5. Tevekkülü Unutmamalı

Her işte olduğu gibi bu işte de yine teslimiyet Allah’a… Çalıştık, çabaladık tüm hazırlıkları tamamladık artık geriye sadece Allah’a tevekkül etmek kaldı. Bir müslüman olarak daima her işte evvela hayırlısını istemez miyiz? Bu işte de yine Rabbimizden hakkımızda hayırlı olanı istemeliyiz. Hayır yüksek puanda mı yoksa düşük puanda mı bunu biz bilemeyiz. “Olur ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız, hâlbuki hakkınızda o bir hayırdır. Ve olur ki bir şeyi seversiniz, hâlbuki hakkınızda o bir şerdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi 216. Ayet) Aslında bu ayet durumu net bir şekilde ifade etmektedir. Fakat bizler kimi zaman sonucun ne olacağını bilmeden sadece o işin gerçekleşmesini istemekte ısrarcıyızdır. Çünkü o iş için çalıştık, çabaladık, emek verdik. Tıpkı bu sınav gibi değil mi? Peki ya Allah bunları görmedi mi? “Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.” (Mülk Suresi 14. Ayet) O halde siz size düşeni  yapıp gerisini Allah’a bırakın. Şüphesiz ki O, kulları için en hayırlı sonuçları yazmıştır. Allah yar ve yardımcınız olsun…

ygs ve tevekkül 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı