Hadis, İslam, Liste

3 Madde İle Tevekkül Sünneti Ve Adabı

“Bismillâhirrahmânirrahîm.”

Tevekkül: Hakka güvenmek, sebeplere sarıldıktan sonra muvaffakiyeti Allah’tan (Celle Celâlühü) beklemek, insanların güçleri(nin) yetişmediği şeyleri Allah-û Te’âlâ’ya (Celle Celâlühü) bırakıp ümitsizlik ve kederden uzak olmaları demektir.

1. Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Duası.

Rasûlullah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) tevekkülle ilgili şu duayı okurdu:

“Allahım! Beni Sana tevekkül eden ve kendisine yettiğin, Sen’den hidayet isteyen ve kendisine hidayet verdiğin, Sen’den bağışlamanı dileyen ve kendisini bağışladığın kimse kıl.” (Tirmizi)

2. Hadis-i Şerifler.

Hz.Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem), devesini salıvererek Allah’a (Celle Celâlühü) tevekkül ettiğini söyleyen bir bedeviye “Onu bağla da öyle tevekkül et.” buyurmuştur. (Tirmizi, Sıfatü’l-Kıyâme, 60)

“Kim Allah’a tevekkül ederse kalbindeki dağınıklığı önlemeye Allah yeter.” (İbn-i Mace)

Ebu Hureyre (Radıyallâhu Anh) ‘den nakledildiğine göre Peygamber (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Cennete girecek birtakım insanlar var ki; onların kalpleri tevekkül ve Allah’a güvenmede kuşların kalpleri gibidir.” (Müslim, Cennet, 27)

Ömer İbnü’l Hattab (Radıyallâhu Anh)‘den rivayet edildiğine göre ‘Rasûlullah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)‘i şöyle buyururken dinledim.’ demiştir: “Eğer siz gereği gibi güvenip tevekkül etseydiniz, Allah size de kuşlara verdiği gibi rızık verirdi. Çünkü kuşlar sabahları kursakları boş olarak çıktıkları halde akşam dolu kursakla dönerler.” (Tirmizi, Zühd, 33)

3. Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Bir şey istediğin zaman yalnız Allah’tan iste.Yardım dilediğin zaman Allah’tan dile. Şunu iyi bil ki bütün yaratılmışlar elbirliği ile sana bir menfaat bahşetmek isteseler, Allah’ın sana yazdığından daha fazlasını bağışlayamazlar. Yine yaratılmışların tümü elbirliği ile sana bir zarar vermek isteseler, Allah’ın sana takdir ettiğinden fazlasını yapamazlar.”(Tirmizi, Sünen, fi sıfati’l-Kıyame, 60)

Yüce Rabbimiz (Celle Celâlühü), Râzı Olduğu şekilde tevekkül edebilmeyi bütün müslümanlara Nasip Eylesin. Âmîn.

Kaynaklar

Kaynak: Peygamber Efendimizin (Sallâllâhu Aleyhi Ve Sellem) 4000 Sünnet Ve Adapları (Ahmet Gültekin, Nuri Dunay) kitabından alıntı ve derlemedir. (Bkz. Syf. 457, 458)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1
  2. 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>