İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste

5 Madde İle Şehitlerimizin Kavuştuğu Nimetler

Bismillahirrahmanirrahim. Velhamdulilahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

Gece rahat yatağımız da uyuyorsak, namaz kılıp ibadetlerimizi yapabiliyorsak, sokakta rahatça yürüyebiliyorsak bizi iç-dış düşmanlara karşı koruyan askerimizin ve polisimizin vesilesiyledir. Bu sebeple insanların canını, malını, ırzını koruyan bu kardeşlerimizin bizlere çok büyük hizmeti vardır. Onların Allah için bu yolda olduğuna ve saldırıya uğrayan kardeşlerimizin şehit olduğuna canı gönülden inanıyoruz! Bu kardeşlerimizin kavuştuğu bu büyük nimeti sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

1- Şehitlerimiz Nimetler İçinde Olduklarını Müjdelemek İstiyorlar

Şehadet Türk Bayrağı Türklerde Şehitlik

“Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü zannetme! Bilakis onlar Rableri katında diridirler ve rızıklanırlar. (Hem de) Allah’
ın kendilerine lütfettiği (şehitlik rütbesi)ne kavuşmaları sebebiyle sevinç içerisindedirler. Arkalarından henüz kendilerine (şehit olarak) katılmamış olanlara da, hiçbir korku ve üzüntü olmayacağını müjdelemek isterler.”

(Al-i İmran Suresi 169-170.)

2-Şehitlerin Günahları Affolunmuştur

Şehitlik Cenaze Şehitlere Verilen Değer

Ebu Katade radıyallahu anh’tan rivâyet edildiğine göre, bir gün Peygamber Efendimiz  sallallahu aleyhi ve sellem ashab rıdvanallahu teala aleyhim ecmain Hazretleri arasında ayağa kalktı ve:

“Allah’a iman etmek ve Allah yolunda cihat, amellerin en faz,letlisidir.” diye hatırlattı. Bunun üzerine bir adam kalkıp:

“–Ya Rasulallah! Şayet Allah yolunda öldürülürsem, bu benim günahlarıma keffâret olur mu?” diye sordu.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ona:

“–Evet, şayet sen sabrederek, ecrini sadece Allah’tan bekleyerek, cepheden kaçmaksızın düşmana karşı koyup Allah yolunda öldürülürsen, günahlarına keffâret olur. Ancak borçların bunun dışındadır. Bunu bana Cibril söyledi.”buyurdu.

(Müslim, İmâre, 117; Tirmizî, Cihâd, 33/1712)

3- Şehitliğin Önemi

Şehadet Asker Bayrak Allah Yolunda Nöbet

Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular:

“Ümmetime ağır gelmeyecek olsaydı, hiçbir seriyyeden geri kalmaz, hepsine katılırdım. Allah yolunda şehit olmak, sonra diriltilip tekrar şehit olmak yine diriltilip tekrar şehit olmak isterdim.”

(Buhârî, Îman, 26; Müslim, İmâre, 103, 107)

4- Kur'an'da şehitler Peygamberler İle Anılmıştır

Kur'an Vahiy Kuranda Şehitlik

“Kim Allah’a ve Rasûl’e itâat ederse, işte onlar, Allâh’ın kendilerine nîmet verdiği peygamberler, sıddîklar, şehitler ve sâlihlerle beraberdir. Onlar ne güzel arkadaştırlar.”

(Nisâ, 69)

5-Şehitler Şefaat Edecektir

Dua ve Şükür

Şehitlerin şefaat edeceğini Rasulullah aleyhissalatu vesselam Efendimiz Hazretleri bildirmiştir.

“Şehid, ehl-i beytinden (aile ve akrabasından) yetmiş kişiye şefaat eder, şefaati kabûl edilir.”

(Ebû Dâvud, Tirmizî)

Bizim için Allah yolunda savaşan kardeşlerimize müteşekkiriz.  Allah onlardan razı olsun, şehadetlerini kabul etsin, ailelerine sabrı cemil niyaz etsin, bizlere de şehitlik nasip etsin. Ülkemizi bölmek isteyenlere Rabbimiz fırsat vermesin onları kahretsin. Amin bi hürmeti seyyidil mürselin. Velhamdulilahi rabbil alemin. Vesselatu vesselamu ala rasulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>