5 Madde İle Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler


0

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala; kurban ibadeti hakkında bilmemiz gerekenleri ve unuttuklarımızı hatırlatmaya devam ediyoruz. Kurbanın hikmeti, kimler kurban kesebilir? gibi konulardan sonra bu yazımızda kurban keserken dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız inşaAllah.

1.Kurban Edilecek Hayvana Dikkat Edilmeli

Kurban edilecek hayvan; koyun-keçi en az 1 yaş, sığır-manda 2 yaş, deve ise en az 5 yaşı doldurmuş olmalıdır. Hasta, zayıf, kötürüm, kör, sakat gibi azalarından birinin eksik olduğu hayvan kurban edilemez. Kurban edilecek hayvan kesinlikle sağlıklı olmalıdır.kurbanlık hayvan

2. Kesim Öncesi Hazırlık Yapılmalı

Kurban kesiminden önce; kesim yapılacak yerin seçimi ve temizliği, kesim sırasında kullanılacak malzemelerin ve özellikle de kesim yapılacak bıçağın kesinleştirilerek hazır hale getirilmesi gibi tüm hazırlıkları evvelden yapmalı.

kurban kesim yeri

3. Kurbanın Hazırlanması

Kurban edilecek hayvanı kesim yerine götürürken işkence ederek değil, nazik ve şefkatli bir şekilde hayvana zarar vermeden götürmeye dikkat etmeli. Her sene bayram haberlerinde işkence görerek kurban yerine mundar edilen hayvanları izliyoruz maalesef ki! Bu yıl bu tarz haberlerin azalması umuduyla bu maddeye dikkat edelim.

3153601-kurbanlik-2013

4. Hayvanın Bağlanması

En önemli maddelerden biri de hayvanın bağlanmasıdır. Öncelikle hayvanın yönünü kıbleye çevirip; bir elle sol ön ayak, diğer elle sağ arka ayak tutularak yavaşça yere indirilmelidir. İki ön ayağı arkaya doğru bükülür, sol arka ayakta bu iki ayağın arasına koyularak incitmeden bağlanılır. Arka sağ ayak serbest bırakılır. Eğer daha önce kesilmiş hayvan varsa etrafta hayvanın gözleri de bağlanmalıdır.kurbanın bağlanması

5. Besmele ve Dua Edilmeli

Kurban kesilmeye hazır hale geldikten sonra; ” Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah’a ortak koşanlardan değilim ” (En’am Suresi 79. Ayet) ve ” De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm hep âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’am Suresi 162. Ayet) ayetleri okunulur ve Allahü ekber Allâhü ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi`l-hamd denilip ardından da 3 defa Bismillahi Allâhü ekber diyerek keskin bir bıçakla bir hamle de hayvanın boynu; damar ve boruları kesilip, hayvanın canın çıkması beklendikten sonra sırayla, önce kafası kesilir, sonra derisi yüzülür, karnını açılır iç organları çıkarılır ve gövde parçalanılır.

kurbanın kesilip parçalanması


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı