5 Madde ile Kâinattaki Rahmet İzleri


0

Bismillah.

Evren; Allah’ın ilminin, kudretinin, rahmetinin göstergelerini taşıyan bir kitap hükmünde yaratılmıştır. Her kitap okunmak için yazılır ancak alışkanlık perdesi ve kalp katılığı gibi sebepler çoğu zaman hayret duygumuzu paslandırıyor. Böylece kainat ayetlerine karşı kalbimizin duyarlılığı azalıyor. Ancak okumak isteyenler için rahmetin belgeleri kainatta her zaman mevcuttur.

1. Gece ve Gündüzün Değişiminde Rahmet

De ki: “Hiç düşündünüz mü, eğer Allah geceyi kıyamet gününe kadar üzerinizde devamlı kılsa, Allah’tan başka size ışık getirecek bir tanrı var mıdır? Hâlâ söze kulak vermeyecek misiniz!”

De ki: “Ne dersiniz, eğer Allah gündüzü üzerinizde kıyamet gününe kadar devamlı kılsa, Allah’tan başka size istirahat edeceğiniz geceyi getirebilecek bir tanrı var mı? Hâlâ gerçeği görmeyecek misiniz?”

Allah, rahmetinden dolayı size geceyi ve gündüzü yarattı ki dinlenesiniz, lütfundan rızkınızı arayasınız ve bütün bunlara şükredesiniz. 

(Kasas Suresi; 71-73. Ayetleri Meali)

2. Muhtaç Toprağa Rahmetiyle Can Vermesi

“Allah’ın rahmetinin izlerine bir bak: Toprağa ölümünün ardından nasıl can veriyor! İşte ölüleri diriltecek olan da O’dur. O’nun her şeye gücü yeter.”

(Rum Suresi; 50. Ayeti Meali)

3. Binek Hayvanlarının Yaratılmasında Rahmet

“Onlar (hayvanlar) ağırlıklarınızı, sizin ancak zorlukla varabileceğiniz beldelere taşırlar. Şüphesiz Rabbiniz çok esirgeyicidir, çok merhametlidir.”  

(Nahl Suresi; 7. Ayeti Meali)

4. Rahmetin Müjdecisi Rüzgar

“Nitekim (yağmurun) müjdecisi olarak (önden) rüzgarları göndermesi O’nun (kudretinin) delillerindendir; bu sayede size rahmetini tattırmakta, gemileri yasası sayesinde yüzdürmekte, yine bu sayede O’nun lütfu kereminden pay almaktasınız: umulur ki şükrünü eda edersiniz.” 

(Rum Suresi; 46. Ayeti Meali)

5. Denizlerde Yaratılan Rahmet

“İçinden taze et (balık) yemeniz ve takacağınız bir süs (eşyası) çıkarmanız için denizi emrinize veren O’dur. Gemilerin denizde (suları) yara yara gittiklerini de görüyorsun. (Bütün bunlar) O’nun lütfunu aramanız ve nimetine şükretmeniz içindir.” 

(Nahl Suresi; 14. Ayeti Meali)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir