5 Madde İle Hurmanın Faydaları


0

Allahu Teala Hazretleri (celle calaluhu) Meryem Suresi 23-24-25 ve 26. ayetlerde mealen şöyle buyuruyor:

23. Doğum sancısı onu (budanmış kuru bir) hurma ağacına (dayanmaya) zorladı. ‘Keşke bundan önce ölmüş olsaydım da unutulup gitseydim!’ dedi. 24. Derken, alt tarafından (bir ses) ona şöyle seslendi: ‘Üzülme, Rabbin alt (yan)ında küçük bir nehir meydana getirdi.’ 25. ‘Hurma ağacının (kuru) dalını kendine doğru silkele, (kudretimize delil olarak) üzerine taze, olgun hurma dökülsün.’ 26. ‘Artık ye, iç, (oğlun dolayısıyla) gözün aydın olsun! Eğer insanlardan birini görürsen: ‘Ben, Rahmân için (susma) oruc(u) adadım, bugün hiçbir insanla asla konuşmayacağım’ de.”

Hurma, insan vücudunun sağlıklı ve zinde olması için çok önem taşıyan 10’dan fazla element içermektedir. Günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini söylüyor. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini söylemektedir.

1. Hurmanın İçindeki Vitamin ve Mineraller

Hurma-Ramazan-Ayı-Hurmanın-faydaları-vitamin-mineral1

Şeker, protein, lif ve yağın dışında 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri içeriyor. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan selenyum gibi mineraller de hurmada var. Ticari amaçlı satılan şekerlemelerde bütün bunları bulmak elbette mümkün değil!


2. Hurma Doğumu Kolaylaştırıyor

Hurma-Ramazan-Ayı-Hurmanın-Faydaları-Bebek-Doğum-kolaylaştırıcı1-1024x466

Hurmada bulunan oksitosin maddesi bugün tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılıyor. Hurma doğumu kolaylaştırıyor ayrıca emziren kadınların süt miktarını artırıyor. Hurmada bulunan bol potasyum bebeğin gelişmesi içinde ideal bir besin.


3. Hurmanın İyi Geldiği Hastalıklar

Hurma-Ramazan-Ayı-Hurmanın-Faydaları-bir-sepet-Hurma1-1024x436

Hurma bir çok hastalığa karşı oldukça faydalı bir besin. Bunlardan bazıları şunlar:
Kötü huylu kolesterolü düşürür, karaciğer yağlanmasını önler ve toksik maddelerin atılımı kolaylaştırır.
Hücre yaşlanmasından koruyucu etkisi vardır.
Aç karnına tüketilen hurmanın bağırsak parazitlerini öldürdüğü bilinmektedir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.


4. İftarda Hurma

Hurma-Ramazan-Ayı-Hurmanın-Faydaları1

Hurma iftarda çok yemenizi engeller. Kolay sindirilebilen ve şeker bakımından zengin bu güzel besin ile iftar açıp akşam namazını kılarsanız vücut kan şekerini ayarlar böylece açlık hissini bastırmak için tıka basa yemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca İmam Rabbani Hazretleri (kuddise sirruh) Mektubat 1. Cilt 162. Mektup da mealen şöyle buyuruyor:
“Resûlullah (aleyhissalâtü vesselâmü vettehıyye) buyurdu ki, ‘Oruçlu olan kimse, hurma ile iftâr etsin! Çünki hurma bereketlidir.’ O Server (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem), hurma ile iftâr ederdi. hurmanın bereketli olması şöyledir ki, onun ağacına (Nahle) denir. Bu ağacın yaradılışında, topluluk ve adâlet vardır. İnsanın yaradılışı da böyledir. Bunun içindir ki, Peygamberimiz (sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem) Nahle ağacına, Âdem oğullarının halasıdır dedi. ‘Halanız olan nahleye saygı gösteriniz! Çünki bu ağaç, Âdem’in (aleyhisselâm) çamurundan kalan artıktan yaratılmıştır’ buyurdu. Görülüyor ki, Nahle, Âdem’in (aleyhisselâm) çamurundan yaratılmıştır. Nahleye bereket buyurması, bunda her şeyin bulunduğu için olsa gerektir. Bunun için, nahlenin meyvesi olan hurma yenince, insanın parçası, dokusu olur. Böylece hurmada bulunan her şey, insana da aktarılmış olur. Hurmada bulunan sonsuz üstünlükler, bunu yiyende de bulunur. Hurmayı yiyen herkes böyle olur ise de, oruçlu kimse, iftâr zamânında, şehvetlerden ve dünyânın geçici zevklerinden temiz olduğu için, hurmadan pek çok istifâde eder. Anlattığımız fâideleri dahâ tâm ve dahâ olgun olur. O Server (aleyhi minessalevâti efdalühâ ve minettehıyyâti ekmelühâ), ‘Mü’minin sahûrunun hurma ile olması ne güzeldir’ buyurdu. Bu da belki, hurma insanın dokularına karışınca, insanın hakîkatini tamâmladığı içindir. Oruçu iken, böyle şey olmadığı için, bunun karşılığı olarak sahûrda hurma yemenin güzel olduğunu bildirmiştir. Hurma yemek, çeşitli yemekleri yemek gibi fâideli olmaktadır. Hurmanın bu bereketi, kendisinde her şey bulunduğu için, iftâr zamânına kadar insanda kalır. Hurmanın bu fâidesi, ancak iİslâmiyyete uygun olarak yenildiği, İslâmiyyetten kıl ucu kadar ayrılık bulunmadığı zamândır. Tâm fâidesine kavuşmak için, bir ağacın bir meyvesi olarak değil, bildirdiğimiz topluluğunu, bereketini düşünerek yemek lâzımdır. Yalnız bir meyve olarak yenirse, yalnız madde, kalori fâidesi elde edilir. İşin iç yüzü bilinerek yenirse, bereketine kavuşulup, bâtını da besler. Bereketine kavuşmadan yemek kusûr olur.”


5. Zihin Açıcıdır

Hurmada bulunan fosfor yoğun zihinsel aktiviesi olanlara dinlendirici etki yapar.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir