İslam, Liste, Sağlık

5 Madde İle Anksiyete (Kaygı) Bozukluğundan Kurtul

Evren… Milyarlarca galaksinin, gezegenlerin, yıldızların daha nice bilinmeyenlerin bulunduğu yer. Bu aklın alamayacağı büyüklükteki alanda küçücük nokta kadar yer kaplamayan şu Dünya’da, gayet aciz, zayıf olan ama istekleri, ihtiyaçları sınırsız olan bir varlık var.. ‘İnsan’.

İnsan hep mutluluğun peşindedir. Şu okulu kazansam mutlu olurum, şu işe girsem mutlu olurum, şu evi alsam, şu kişiyle evlensem vs. vs. vs. uzar gider. İstekleri olmayınca, işi ufacık ters gidince başlar feryat figan etmeye. Sonra gelsin depresyonlar, kaygı bozuklukları. 

Bak arkadaşım. Sakin ol. Telaşa gerek yok. Mutluluk hiç ummadığın kadar yakınında… Hatta şah damarından bile…

1. Biz, ona şah damarından daha yakınız. (Kaf Suresi; 16)

Öncelikle yalnız olduğun, kimsenin seni anlamadığı fikrini aklından çıkar.. Düşün seni yoktan var eden, sonsuz güç ve kudret sahibi olan, bahsettiğimiz evrenin ve çok daha fazlasının yaratıcısı, bütün güzelliklerin sanatkarı olan Alemlerin Rabbi sana şah damarından daha yakın olduğunu söylüyor. Allah (azze ve celle), kaygılarından korkularından daha büyük. Her şey onun kontrolünde. Şu nasıl olacak, bu iş nasıl bitecek, şundan nasıl kurtulacağım, sevdiklerime bir şey olacak mı, ya ölürsem tarzındaki soruları unut, korkma. Rahatla. Kainatın Yaratıcısı seninle. Kısacası panik yok. Allah var:)

2. Korkma, kurtulmaya çalışma.

Korkularını hisset, içindeki sıkıntıyı sonuna kadar yaşa, vesveseleri duy, dinle. Onlardan kaçmaya çalışma. Bir felaket olarak algıladığın, kurtulmak istediğin şu durumla barış. Şartlar iyiyken herkes mutludur. Önemli olan zor şartlarda mutlu olmak/olmaya çalışmaktır. Boğulacakmışsın gibi hissederken bile gülüp “Senden korkmuyorum ey sıkıntı ve kaygı! Hadi alabiliyorsan al canımı da göreyim” de. Zor evet ama imkansız değil. Amacımız beyninize “zihnimde tuhaf şeyler oluyor ama ben sakinim her şey yolunda” mesajı vermek. Bunu yapabildin mi iş bitti demektir. (Tabii ki hemen olmasını bekleme, birazcık zaman :))

3. Şartlarla barış.

Ne dedik başta? Aciziz. Gücümüz çok az. Her şeyi kontrol altında tutmaya çalışmaktan vazgeç. Yapamazsın çünkü. Seni rahatsız eden durumlardan kurtulamıyorsan eğer bir de kabullenmeyi dene. Her şey istediğim gibi olsun dersek işte böyle kaygımızda bozulur, psikolojimizde, insanlarla ilişkimizde…. Şikayet etmeyi bırak. Biraz Allah’ın sanat eserlerini incele. Gökyüzünü, kuşları seyret. Ağaçlara bak. Seni mutlu edecek, içini kıpır kıpır edecek çok fazla detay yakalayacaksın.

4. Ruhumuz gıdasız kalmış olmasın?

Evet. Bünyemizin gıdaya ihtiyacı var. Yemek yeriz, su içeriz vs. Peki ruhumuz… Onun gıdası ne? Elbette ki müzik değil. Bunu diyenler Kur’an-ı Kerim okumanın/dinlemenin, Allah’ı zikretmenin, her şeyi geride bırakıp Alemlerin Rabbine secde etmenin ruhta nasıl tatlı tatlı esintiler oluşturduğunu nereden bilsinler…

5. Tevekkül et, rahatla...

Rabbimiz Zariyat Suresi, 56. Ayette “Ben, cinleri ve insanları sadece bana ibadet etsinler diye yarattım.” diyor. Her şey için korkmak, telaşlanmak, stres yapmak için değil. Önemli bir görevimiz, yapmamız  gereken çok iş var. Yarını unut. Sakinleş biraz. Bırak, at şu sırtındaki yükleri. Sen taşıyamazsın. Allah’a bırak. O’nun gücü her şeye yeter. 

Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma. Onlara tezellül edip minnet çekme. Onlara temelluk edip boyun eğme. Onların arkasına düşüp zahmet çekme. Onlardan korkup titreme. Çünkü Sultan-ı Kâinat birdir. Her şeyin anahtarı Onun yanında, her şeyin dizgini Onun elindedir. Her şey Onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun. (Mektubat)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

8 yorum var.

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4

  Allah bu yazıyi yazan her kimse allah ondan binkere razı olsun beni ferahlatti…rabbimde onu ferahlatsin ne sıkıntsı varsa feraha ersin?

 5. 5
 6. 6

  Arkadaslar ayni anda hem anksiyetem hem de OKB (obsesif kompulsif bozukluk) hastaligim var. Dua edilir ama bu o ak iyileseceginizi gostermiyor. Anlayin sunu. Duayla gecseydi zorlu tedavilerden gecmek zorunda kalmazdik keske kalmasak D:

 7. 7
 8. 8

  Evvela istiğfar basini onune eğ ve gunahini düşün ve tefekkur et
  Ey rabbim!
  koca kainatta mercimek kadar dunyada milyarlarca gelip gecmis insan icinde bir ben ,kimim ben ?
  Ben aciz gunahkar nankor nefsine ve seytanin hilelerine aldanmis hic
  Sen yuceler yucesi
  Simdi sana açıyorum ellerimi rahmetine sığınıp af diliyorum
  Dusup yaralanmis bir cocugun annesinin sefkatli kollarina kosmasi gibi
  Kucakla rahmet ve magfiretinle ve bu uzerimdeki tum sıkıntıları gider
  Yarattiklarinin en degerlisi (ESREF İ MAHLUKAT) kıldığın gibi bir insan eyle
  Seni bilen seni bulan seni seven kul eyle
  Indir nefsimin yükünü sırtımdan
  Güç ver kuvvet ver inşirah ver yardim eyle gönülleri feraha ulaştır
  Elhamdülillah İslam uzere yarattin islam uzere yasat ve öldür
  Seni bilerek yasanan bir gun senden gafil sıkıntısız dertsiz gamsiz kedersiz …gecen bin yildan daha guzeldir
  Bizi senden senin rahmetinden magfiretinden … ayirma
  Amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>