5 Madde İle Anksiyete (Kaygı) Bozukluğundan Kurtul


34
24 Paylaşım, 34 Beğeni

Evren… Milyarlarca galaksinin, gezegenlerin, yıldızların daha nice bilinmeyenlerin bulunduğu yer. Bu aklın alamayacağı büyüklükteki alanda küçücük nokta kadar yer kaplamayan şu Dünya’da, gayet aciz, zayıf olan ama istekleri, ihtiyaçları sınırsız olan bir varlık var.. ‘İnsan’.

İnsan hep mutluluğun peşindedir. Şu okulu kazansam mutlu olurum, şu işe girsem mutlu olurum, şu evi alsam, şu kişiyle evlensem vs. vs. vs. uzar gider. İstekleri olmayınca, işi ufacık ters gidince başlar feryat figan etmeye. Sonra gelsin depresyonlar, kaygı bozuklukları. 

Bak arkadaşım. Sakin ol. Telaşa gerek yok. Mutluluk hiç ummadığın kadar yakınında… Hatta şah damarından bile…

1. Biz, ona şah damarından daha yakınız. (Kaf Suresi; 16)

Öncelikle yalnız olduğun, kimsenin seni anlamadığı fikrini aklından çıkar.. Düşün seni yoktan var eden, sonsuz güç ve kudret sahibi olan, bahsettiğimiz evrenin ve çok daha fazlasının yaratıcısı, bütün güzelliklerin sanatkarı olan Alemlerin Rabbi sana şah damarından daha yakın olduğunu söylüyor. Allah (azze ve celle), kaygılarından korkularından daha büyük. Her şey onun kontrolünde. Şu nasıl olacak, bu iş nasıl bitecek, şundan nasıl kurtulacağım, sevdiklerime bir şey olacak mı, ya ölürsem tarzındaki soruları unut, korkma. Rahatla. Kainatın Yaratıcısı seninle. Kısacası panik yok. Allah var:)

2. Korkma, kurtulmaya çalışma.

Korkularını hisset, içindeki sıkıntıyı sonuna kadar yaşa, vesveseleri duy, dinle. Onlardan kaçmaya çalışma. Bir felaket olarak algıladığın, kurtulmak istediğin şu durumla barış. Şartlar iyiyken herkes mutludur. Önemli olan zor şartlarda mutlu olmak/olmaya çalışmaktır. Boğulacakmışsın gibi hissederken bile gülüp “Senden korkmuyorum ey sıkıntı ve kaygı! Hadi alabiliyorsan al canımı da göreyim” de. Zor evet ama imkansız değil. Amacımız beyninize “zihnimde tuhaf şeyler oluyor ama ben sakinim her şey yolunda” mesajı vermek. Bunu yapabildin mi iş bitti demektir. (Tabii ki hemen olmasını bekleme, birazcık zaman :))

3. Şartlarla barış.

Ne dedik başta? Aciziz. Gücümüz çok az. Her şeyi kontrol altında tutmaya çalışmaktan vazgeç. Yapamazsın çünkü. Seni rahatsız eden durumlardan kurtulamıyorsan eğer bir de kabullenmeyi dene. Her şey istediğim gibi olsun dersek işte böyle kaygımızda bozulur, psikolojimizde, insanlarla ilişkimizde…. Şikayet etmeyi bırak. Biraz Allah’ın sanat eserlerini incele. Gökyüzünü, kuşları seyret. Ağaçlara bak. Seni mutlu edecek, içini kıpır kıpır edecek çok fazla detay yakalayacaksın.

4. Ruhumuz gıdasız kalmış olmasın?

Evet. Bünyemizin gıdaya ihtiyacı var. Yemek yeriz, su içeriz vs. Peki ruhumuz… Onun gıdası ne? Elbette ki müzik değil. Bunu diyenler Kur’an-ı Kerim okumanın/dinlemenin, Allah’ı zikretmenin, her şeyi geride bırakıp Alemlerin Rabbine secde etmenin ruhta nasıl tatlı tatlı esintiler oluşturduğunu nereden bilsinler…

5. Tevekkül et, rahatla...

Rabbimiz Zariyat Suresi, 56. Ayette “Ben, cinleri ve insanları sadece bana ibadet etsinler diye yarattım.” diyor. Her şey için korkmak, telaşlanmak, stres yapmak için değil. Önemli bir görevimiz, yapmamız  gereken çok iş var. Yarını unut. Sakinleş biraz. Bırak, at şu sırtındaki yükleri. Sen taşıyamazsın. Allah’a bırak. O’nun gücü her şeye yeter. 

Allah birdir. Başka şeylere müracaat edip yorulma. Onlara tezellül edip minnet çekme. Onlara temelluk edip boyun eğme. Onların arkasına düşüp zahmet çekme. Onlardan korkup titreme. Çünkü Sultan-ı Kâinat birdir. Her şeyin anahtarı Onun yanında, her şeyin dizgini Onun elindedir. Her şey Onun emriyle halledilir. Onu bulsan, her matlubunu buldun; hadsiz minnetlerden, korkulardan kurtuldun. (Mektubat)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

34
24 Paylaşım, 34 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
10
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
19
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
421
HARİKA
HAHA HAHA
20
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
31
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
138
BAŞARILI

20 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Allah bu yazıyi yazan her kimse allah ondan binkere razı olsun beni ferahlatti…rabbimde onu ferahlatsin ne sıkıntsı varsa feraha ersin?

 2. Arkadaslar ayni anda hem anksiyetem hem de OKB (obsesif kompulsif bozukluk) hastaligim var. Dua edilir ama bu o ak iyileseceginizi gostermiyor. Anlayin sunu. Duayla gecseydi zorlu tedavilerden gecmek zorunda kalmazdik keske kalmasak D:

  1. Rabbim size şifa versin. Tedavi kul eliyle şifa Allah’tan. Tedavi sadece aracı, bütün servetini tedaviye verip iyileşemeyebilirsin. Neden? Vardır bir hikmeti dersin duaya devam edersin. Hastalık senin vücudunda görevini tamamlayıverir. Doktora gitmeden bir bakmışsın iyileşmişsin.

 3. Evvela istiğfar basini onune eğ ve gunahini düşün ve tefekkur et
  Ey rabbim!
  koca kainatta mercimek kadar dunyada milyarlarca gelip gecmis insan icinde bir ben ,kimim ben ?
  Ben aciz gunahkar nankor nefsine ve seytanin hilelerine aldanmis hic
  Sen yuceler yucesi
  Simdi sana açıyorum ellerimi rahmetine sığınıp af diliyorum
  Dusup yaralanmis bir cocugun annesinin sefkatli kollarina kosmasi gibi
  Kucakla rahmet ve magfiretinle ve bu uzerimdeki tum sıkıntıları gider
  Yarattiklarinin en degerlisi (ESREF İ MAHLUKAT) kıldığın gibi bir insan eyle
  Seni bilen seni bulan seni seven kul eyle
  Indir nefsimin yükünü sırtımdan
  Güç ver kuvvet ver inşirah ver yardim eyle gönülleri feraha ulaştır
  Elhamdülillah İslam uzere yarattin islam uzere yasat ve öldür
  Seni bilerek yasanan bir gun senden gafil sıkıntısız dertsiz gamsiz kedersiz …gecen bin yildan daha guzeldir
  Bizi senden senin rahmetinden magfiretinden … ayirma
  Amin

 4. İnanmak inançları içimizde büyütmek elbette güzel. 9 çeşit antideprasan deneyen birisi olarak. Anksiyete çok kötü bir rahatsızlık. Hastalık anında düşünce mantık zihin pert. Kendini iyi düşüncelerle oyalayamıyorsun. Bir nevi içine çekiyor ve tahammül etmesi mümkün olmuyor. Şahsen bana göre anksiyete hastası birisi olarak. İlaç şart psikoterapi şart. EŞŞEĞİNİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLA. hesabı Önlemini al Allah tanda sabrını sağlığını dile. Dışardan görüldüğü gibi değil hiç birşey… Mutluluğu da Acıyıda çeken bilir olan bilir. Güzel yazı mantıklı katılıyorum. Ama ilaçsız kimse deneyip zaman kaybetmesin bence. İyi olduğum anlar bende cesaretten yemişim hastalığı diyorum. Ama o an gelince hastalık beni yiyor🤣🤣🤣. Bu arada hiç bir ilaç bana yaramıyor aksine daha beter yapıyor. Elektiro tedavisi de görüyorum iyi mi iyi ama illa ki ilaç… Herkese Rabbim acil şifalar versin inşallah

  1. Ben de bu hastalıktan çekiyorum çok zor gerçekten bu hastalığı yaşayan bilir Allah’a sığınıyorum hep ama öyle birşey ki kötü düşüncelerden kurtulamıyorum Allah hepimizin yardımcısı olsun

  2. dediklerinin bir çoğu doğru ama ilaç kısmı maalesef değil, çevremde anksiyete ve panik atağı ilaçsız atlamış çok insan tanıyorum (anksiyete bir hastalık değil bir süreçtir.) bahsettiğim anskiyete hani öyle basit olan şekilde değil duygu, düşünce, his artık aklına ne gelirse, eğer inançlar ve psikoloji ilaçlarla değişebiliyorsa öyleyse müslüman olmayanlara ilaç verelim de onlarda inanmaya başlasın.

 5. 9 yıl ilaç kullanıp bırakmış biri olarak söylüyorum bunu geçecek arkadaşlar zamanı geldiğinde hiç yaşamamış gibi olacaksınız. Allaha dayanın tevekkül edin sakın isyan etmeyin mutlaka geçecek

  1. eğer bu yoruma cevap verirsen sevinirim, derelizasyon ve depersonilizasyon yaşadınmı bu süreçte?

 6. Yüreğimin daraldığı an sa bu yazınıza denk geldim ağlayarak okudum.. Rabbim hepimize şifa versin

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı