5 Adımda Stresin Yararları


0

Basınç karbon mineraline uygulandığında gösterdiği etkinin aynısını insan üzerinde de gösterir: Onu kömür ya da elmas haline getirebilir. Kömür mü elmas mı olacağınıza ise tamamen siz karar vereceksiniz. Ayrıca araştırmalar uygun dozda heyecan ve stresin öğrencileri sınavlarda en iyi sonuca götürdüğünü göstermektedir. Ayrıca uygun dozda stres, kişinin tüm dikkatini tehdit olarak algıladığı duruma vermesini sağlar. Bu şekilde kendisini bekleyen tehlikeye hazır olan kişi, artık olayın zorlukları için kaygılanmak yerine, kendisine sağlayacağı yararları elde etmek için çalışır.

Kömür mü elmas mı

1.Olumlu Stresi Tanıyalım

Psikolojide “eustress” olarak tanımlanan olumlu stres, olası aksaklıkların ve bunlara karşı alınacak önlemlerin provası veya potansiyel tehlikelere karşı önceden çareler aramak olarak nitelenebilir.”Eustress” dikkatimizi yaptığımız işe vermemizi sağlayarak performansımızı artırır, proaktif olmamızı sağlar ve yaşadığımız başarılara eşlik eder. Kişiyi değişime hazırlayan bu olgu, gelişimin temel taşıdır.

stress

2.Olumsuz Stresi Tanıyalım

Psikolojide “dystress” olarak tanımlanan olumsuz stres ise kaygıların kronik bir hal almasına ve kişinin çıkmaza girmesine, tükenme noktasına gelmesine yol açar. Bu noktaya gelen kişiler, genellikle “çok başarılı” olmak için çok yoğun ve dolu bir tempoyla çalışan, her alanda kendi üzerine düşenden fazlasını yapan ve sınırlarını tanımayanlardır. Bu kişilerin en sık dile getirdiği şikayetler; ani öfke patlamaları, yalnızlık ve umutsuzluk duyguları, şüphecilik, cesaretsizlik ve can sıkıntısıdır.

dystress stresli adam

3.Stresi İtici Güce Çevirmek

Stresi değişime uyumda itici ya da tüketici güce çevirmek kişinin kendisini nasıl değerlendirdiğine bağlıdır. Gelişmeleri, sürprizleri, aksilikleri, musibetleri nasıl yorumladığına bağlıdır. Müslüman böyle durumlarda Yûnus 62’yi hatırlar ve Allah’la dost olma gayretine devam eder, “Derman arardım derdime/Derdim bana derman imiş” mantığıyla davranır,tekâmülünü devam ettirir. “Kahrın da hoş lütfun da hoş” der tebessümünü eksik etmez.

stres

4.Değişime Uyum

Stresle başa çıkabilen kişi, enerjisini değişime uyum süresince karşılaşacağı zorlukları nasıl yeneceğine odaklar ve kendi yetkinliklerini bu süreç için yeterli olarak algılar. Bu kişi işiyle bütünleşerek yüksek iç motivasyonla çalışır, yaptığı iş benliğine ve hayatına anlam katar. Sonuçta, kaçınılmaz olarak işinde yüksek performans ve doyum elde eder.Unutmayalım ki Rabbimizin tecellileri her an yeni bir iş ve oluşta iken (Bkz.Rahman 29) bizim değişime uyum sağlamamamız uygun kaçmayacaktır.

sinav

5.Artık Stresi Olumsuz Bir Şeymiş Gibi Algılamayınız

Stres başarı için gereklidir ve kaygısızlık, boş vermişlik ise size başarı getirmeyecek unsurlardır. Fazla rahat olup ta başarı basamaklarını tırmanan insan sayısı stresini yönetebilenlere göre çok daha azdır. Bu sebeple artık stresi hayatınızda sizi maddi ve manevi başarıya götürecek itici güç olarak algılayınız.

yaratıcı-insanlar

Kaynak : TTNET ProG Stresin Yararları ve Zararları Eğitimi

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı