5 Adımda Bir Mü’min’den Ümmete Giden Yol


0

Bugün dünyada en çok zulme uğrayan toplum ne yazık ki müslüman toplumudur. Bunun sebebini bir olamamaktan, ümmet olamamaktan kaynaklandığı sürekli dile getirip duruyoruz, kişilerde ümmet bilincini nasıl oluşturabiliriz? Bireysel olarak maddi ve manevi bir katkımız olabilir mi? Burma, Myanmar; Suriye’de, Filistin’de her dakika ölümle burun buruna yaşayan kardeşlerimizi haberlerden izleyip yazık demekten başka neler yapabiliriz? Ne yapalım biz mi gidip savaşalım? demekten başka ne yapabiliriz diye düşünüyor muyuz? Bir öğrenci oradaki kardeşi için ne yapabilir? Ya da bir ev hanımı oturduğu yerden oradaki annelere nasıl fayda olabilir? Gerçekten bu soruları kendimize sorduk mu hiç! Bu sorularla kendimizi sınava tabi tuttuysak eğer; neler yapabileceğimizi bulmuş ve hatta bir şeyler yapmış ya da yapma çabası içerisindeyizdir. Eğer hala bu soruları kendimize sormadıysak inşaAllah bu yazı bir vesile olur ve harekete geçmiş oluruz.

1. Öğrenciler Ümmetin Habercisi Olacak

Öğrenci kardeşlerimiz şimdi diyecek “Biz geçimimizi ailemiz sayesinde sağlıyoruz tek başımıza ne yapabilriz ki?” Sizlerin yapabileceği en güzel görev tebliğdir. Öncelikle zulme uğrayan kardeşlerimizin hayatlarını iyice öğrenmeliyiz. Bu insanlar orada nasıl yaşıyor, karşılaştıkları zorluklar nelerdir? bunun gibi tüm soruları bugün vazgeçilmezimiz olan internet aracılığıyla öğrenebiliriz. Sonrasında bildiklerimizi en yakın arkadaşınızdan başlayarak, çevrenizde yaymalısınız. Sürekli kullandığımız sosyal medyadan da faydalanabiliriz. İlgili haberleri, yazıları paylaşarak aynı anda bir çok kişiye ulaşabiliriz. Bunu okuyan kişiler de aynı şekilde paylaştığında bir zincir halkasını tamamlamış olur. Eğer bu şekilde tebliğ edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ikinci seçenek olarak sivil toplum kuruluşlarından yardım alabilirsiniz. Bugün dernekler ve vakıflar bu konuda çalışmalarını sürdürmektedir. Bunlarla irtibata geçerek sizlere eğitim ya da seminerler düzenlemesini talep edebilirsiniz. Ücretsiz olarak size bu hizmeti vermeyi bekleyen sayısız kuruluş var. Siz yeter ki bir adım atın kardeşleriniz için ümmet olabilmek için…

öğrenci ümmet 

2. Ev Hanımıyım Diyip Geçmeyin

Annelerimiz çoğunun bazı sorumluluklardan ev hanımlığını sebep göstererek kaçmakta olduğu doğrudur=) Ben ne anlarım ki, benim aklım ermez vs… Ümmet bilinicine sahip olabilmek için fakülteler bitirmeye gerek yoktur. İslam dinine mensup her müslüman olarak görevlerimizi bilmeli ve yerine getirmeliyiz. “Müminler ancak kardeştirler.” (Hucurat Suresi 10. Ayet) ayeti bizlere hangi ırktan olursak olalım ancak kardeş olduğumuzu apaçık belirtmektedir. Ümmet davasında annelerimiz neler yapabilir? Her annenin vazifesi yetiştirmekte olduğu çocuklarına ümmet bilincini öğretmek ve bu davayı aşılamaktır. Bu şekilde gelecek nesil kardeşini koruyup, kollaması gerektiği bilinciyle yaşayıp bunu bir sonra ki nesillere de aktarabilecektir.

ümmet anneleri 

3. Kermesler Düzenleyelim

Annelerimiz kendi aralarında, öğrenciler de kendi aralarında toplanıp kermes düzenleyebilirler. Yemek, el işleri vs gibi herkes yapabileceği ya da bağışlayabileceği şeyleri bir araya getirerek okullarda, camilerde, Kur’an kurslarında kermesler düzenleyip gelirini yardıma muhtaç müslüman kardeşlerimize bağışlayabiliriz. Belki çok büyük miktarlar olmayabilirler ama orada bir ekmeğe muhtaç kişilerin olduğunu unutmayalım. Ve bu belirli aralıklarla farklı yerlerde gerçekleştirildiğinde zamanla yayılıp daha büyük gelirler elde edebiliriz inşaAllah.

kermes ümmet 

4. Sivil Toplum Kuruluşlarına Üye Olabiliriz

Bireysel olarak etkili ve faydalı olabileceğinizi düşünmüyorsanız eğer sivil toplum örgütlerine üye olabilirsiniz. Ülkemizde ümmet davasını güden sayısız kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan birinin kapısını çalmanız yeterlidir. Kendinize uygun gördüğünüz pozisyonlarda gönüllü olarak Allah rızası için görev alabilirsiniz.

sivil toplum ümmet 

5. En Son İhtimal=)

Eğer bu dört maddeden birini bile uygulayamadıysak en azından maddi yardımda bulunabiliriz. Sadakalarımızı verebiliriz mesela. En kolayı da şuan sms yoluyla yapılabilen yardımlar. Oturduğunuz yerden bir sms ile Gazze’deki kardeşlerinizin gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını yardımcı olabilirsiniz. Ramazan ayındayız fidye ve fitrelerimizi Suriye’deki kardeşlerimize gönderebiliriz. Bir sms ile dünyanın öbür ucundaki müslüman kardeşinin yardımına koşabilirsin…

ümmet yardım 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir