5 Adımda Kur’an Ezberi Yaparak Odaklanmanızı Nasıl Arttırabilirsiniz?


0

Zamanın nasıl akıp gittiğini anlayamayacak kadar yoğun bir şekilde, bir şeye en son ne zaman odaklandınız? En son ne zaman sadece bir göreve, kafanız karışmadan 25 dakikadan fazla odaklandınız?

Herhangi bir şeye derinlemesine odaklanmak, günümüz dünyasında kaybolmaya başlayan bir beceridir. Bazı araştırmalara göre, ortalama bir yetişkin günde 150 defa telefonuna bakmaktadır. Eğer bunu uyanık kaldığımız saatlere bölecek olursak, kabaca bir saatte 10 defa olmaktadır. Dikkatimizin parçalanmış olmasına şaşmamalı!

Herhangi bir başarılı insan, başarının anahtarının uzun süreli hedeflere, kısa süreli hedeflere ve önemli günlük görevlere dikkati dağılmaksızın odaklanmak olduğunu söyleyecektir. Aslında sadece çalışma hayatında değil, manevi ve fiziksel açıdan hatta aile ve toplum ilişkilerimizde de başarılı olmak için, derinlemesine odaklanmaya ihtiyacımız var.

Dikkatimiz ne kadar fazla parçalanır ve dağılırsa, hayatımızdaki rollerimizde de o kadar az kendimizin en iyi versiyonunu yaşayabiliriz.

Odaklanmak Maneviyatla Nasıl Bağlantılıdır?

Bu konuda yazılmış en iyi kitaplardan birisi, kişinin dikkatini arttırmaya yardımcı olacak çok enteresan çalışmalar ve kullanışlı stratejiler barındıran, Cal Newport’un “Pür Dikkat-Odaklanma becerisini nasıl yitirdik, nasıl geri kazanabiliriz?” adlı kitabıdır. Cal Newport kitabın bir bölümünde, üstün performanslı profesyonel olan Ortodoks bir Yahudinin, sabahın erken saatlerinde Talmud* çalışmasının, işindeki odaklanmasının ve performansının artmasına yardımcı olduğunun anekdotunu nakletmiştir. Bu örnek, biz Müslümanların sabah namazının ardından Kur’an okuma ve ezberini yapmasını ayrıca Kur’an’ın anlamını tefekkür etmesini aklımıza getirmektedir. 

*Talmud: Yahudilerin dînî kanunlarını tefsir eden ve bu kanunlara göre ortaya çıkabilecek yeni problemlerine çözüm getiren en önemli derleme kitaptır.

Sabah namazından sonra, dikkat dağıtıcı şeyler ve günlük telaşelerden uzak bir şekilde 30-45 dakika boyunca Kur’an okumaya ve ezberlemeye odaklanmak, hiper bağlantılı dünyamıza güçlü bir panzehir olabilir. Çaresizce başarmaya muhtaç olduğumuz, derinlemesine odaklanma becerimizi geliştirmede bize yardımcı olabilir. Çünkü bu ilahi metinlere yoğun bir şekilde odaklanmak ve telefona bakma veya sizi günahlara yaklaştıracak başka şeyler yapmaya karşı direnmek, beyninizin odaklanma bağlantılarını geliştirir ve bunun da sizin uzun dönemdeki kritik projeleri tamamlama kabiliyetinizde uzun süreli etkileri olabilir. 

Odaklanma Kaslarınızı Çalıştırmak İçin İpuçları

Her sabah bu alışkanlığı nasıl geliştirir ve böylece oldukça yoğun olarak odaklanmış bir zihne sahip olabilirsiniz?

1. İhlaslı Olun

Kur’an okuma ve ezberini yalnızca odaklanma kaslarınızı güçlendirmek için yapmıyorsunuz; bunu, Allah’a Subhanehu ve Teala olan teslimiyetinizin bir göstergesi olarak yapıyorsunuz. Bu da sizin bu eyleme uzun bir süre devam etmenize yardımcı olacaktır.

2. Özel Bir Zaman Ayarlayın

En ideal vakit sabah namazından sonra sabahın erken saatleri olmalıdır 30-45 dakika arasında yoğun bir şekilde Kur’an okuması ve ezberine odaklanın.

3. Etrafınızdaki Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Kaldırın

Telefonunuzu uzağa bırakın. Cebinize veya ulaşabileceğiniz bir yere değil.

4. Düşüncelerinizi Ehlileştirin

Eğer Kur’an okurken zihniniz dağılıyor, farklı bir yöne yöneliyorsa, sadece dikkatinizi tekrar Kur’an’a yöneltin ve eğer aklınızdan çıkmayacak gibi olan bir düşünceniz varsa, yanı başınızda bir not defteri ve kalem bulundurun ki aklınıza takılan düşünceyi not alabilir, okumanızı bitirdikten sonra ona tekrar dönebilirsiniz.

5. Okumanıza Hayal Gücünüzü ve Duygularınızı da Dahil Edin

Kur’an okurken ve ya ezberlerken bütün duyularınızı dahil etmeye çalışın; örneğin ayetleri okurken görsel; kendi okuyuşunuzu dinlerken işitsel; veya Kur’an’ı ellerinizle tutarken dokunsal gibi. Veya Kur’an okurken, ayetlerde geçen anlamları, imgeleri ve hikayeleri zihninizde görselleştirmek için hayal gücünüzü kullanın. Bu, beyninizi birçok farklı yoldan harekete geçirecektir.

Eğer parçalanmış ve dikkati dağılmış değil de anlamlı ve üretken bir hayat yaşamak istiyorsanız, odaklanma kaslarınızı geliştirmek durumundasınız. Ve bu kasları geliştirmek ve çalıştırmak için günün ilk saatlerini, en önemli mesaja yani Rabbimizin kelimelerine ayırmak kadar güçlü ve mübarek başka bir yol yoktur.

Kaynaklar

productivemuslim.com sitesinden alınarak Suffagâh ekibi tarafından suffagâh.com için Türkçeye çevrilmiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
2
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
1
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
1
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
2
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ezber yaparken (yahut okurken ) kelime mealli kuran tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilir.

  2. Basta ise yarayabilir ama ileri duzeylerde bu seni yavaslatir aklini karistirir. Ha elbette mealini de ogrenmek iyidir. Veya arapca da ogrenebilirsin.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı