İslam, Kur’an ve Sünnet

4 Maddede Teşrik Tekbirleri Nedir?

Kurban bayramı yaklaşırken en çok duyduğumuz şeylerden biri de Teşrik Tekbiridir. Peki nedir bu tekbir?

1. Arefe Günü Ne Zamandır?

Kurban bayramının birinci gününe yevm-i nahir, diğer üç gününe ise eyyâm-ı teşrik denir. Bayramdan evvelki güne ise yevm-i arefe (arefe günü) denir ki Zilhicce’nin 9. günü olmaktadır. Ramazan bayramında arefe yoktur.

kurban-bayrami-arefe

2. Teşrik Tekbirleri Nedir?

Okunuşu: “Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd”

Anlamı: “Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah’tan başka İlâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur”.

Arapçası: اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

3. Teşrik Tekbirleri Ne Zaman Getirilir?

Arefe gününün sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazını müteâkip birer defa şeklinde tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir.
tesrik-tekbiri-arefe-kurban-mayram-namaz

4. Hükmü Nedir?

Teşrik tekbirleri fakîhlerin çoğuna göre, namaz kılmakla mükellef herkes için vâcibtir. Sünnettir diyenler de vardır. Kadınlar teşrik tekbirlerini gizli olarak getirirler.

Teşrik tekbirleri günlerinde namazı kazaya kalan bir kimse, bu namazları yine teşrik günlerinde kılarsa tekbirleri de kaza eder. Teşrik günlerinden sonra kıldığında ise, teşrik tekbirlerinin kazâsı gerekmez. Ailenize, dostlarınıza, çevrenize hatırlatmayı unutmayın! 🙂

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

4 yorum var.

  1. 1
  2. 2
    • 3

      Evet, Arefe Günü Kurban bayramına aittir. Dilimize herşeyden bir gün öncesine arefe denmesi gibi bir kullanım vardır fakat bu dinen yanlıştır. Arefe günü Kurban Bayramından bir gün önceki gündür.

  3. 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>