Davet ve Tebliğ, Liste

4 Maddede Secdede Nasıl Dua Edilmeli?

Sıkça duyduğumuz “Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!” hadis-i şerifini sıkça duymuşuzdur. Ancak herkesin akıllarında  “Namazda secdede nasıl dua edebiliriz? “sübhâneke rabbiyel a’lâ” da duadan sayılmaz mı?” şeklinde sorular uyanıyor. Bu yüzden sizlere 3 madde halinde secdede duanın nasıl yapılacağını, hangi namazda yapılıp hangisinde yapılamayacağını açıklayacağız, inşaAllah.

namaz

1. Farz namazlarda “Subhane rabbiyel a’lâ”dan başka bir şey denmemelidir.

“Hz. Peygamber rükuunda ‘sübhane rabbiyel azim’; secdesinde de ‘sübhane rabbiyel a’la’ derdi.” (Ebu Davud, II/30).
“Sizden biriniz rükû yaptığı zaman, üç defa ‘sübhaneke rabbiyel azim’ desin. Üç, tesbihin en az miktarıdır. Secde ettiği vakit de üç defa ‘sübhâneke rabbiyel a’lâ’ desin; bu, tesbihin en azıdır.” (Ebu Davud, II/40)

2. Nafile ve sünnet namazlarda ise secdede dua okumak müstehaptır.

(Yapılması uygun)

Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in de namazlarda okuduğu dualardan okuyabiliriz. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) rükû ettiğinde ve secde ettiğinde:‘Subhaneke, Allahumme Rabbena ve Bi Hamdike Allahümmağfirli’ duasını çokça söylüyor ve bu dua ile Kur’an’a imtisal ediyordu.”Duanın Manası: “Rabbimiz olan Allah’ım, Seni hamdin ile tesbih ederim beni bağışla.” (Müslim 484/217)

“Sebbih isme rabbikel a’lâ”: (Rabbinin “Âlâ” ismini tesbih et. )
“Sübhâne rabbiyel a’lâ ve bihamdih”: (En yüce Rabbimi hamd ederek tesbih ederim.)
“Subbuhun, kuddusün, Rabbul melâiketihî ve’r-rühi”:(Munezzehsin, mukaddessin, meleklerin ve Ruh’un Rabbisin)
“Sübhâne zil-ceberüt vel-meleküt, vel-kibriyâi velazameh”:(Bütün kahharlığın, bütün mulkun, yüceliğin ve büyüklüğün sahibi olan Allah’ı tesbih ederim.)
“Allâhümmeğfirlî zenbî küllehu diggahu ve cillehu ve evvelehu ve âhirehu alaniyetehu ve sırrahu”: (Allah’ım günahımın hepsini; küçüğünü ve büyüğünü, ilkini ve sonuncusunu, açığını ve gizlisini bağışla)

3. Namaz içinde Türkçe dua edilemez.

Namaz içinde, rükuda olsun secdede olsun yapılacak duaların Arapça yapılması gerekir.

4. Ancak namaz dışında Türkçe dua edilebilir.

Hacet veya şükür secdelerinde Türkçe dua edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

2 yorum var.

  1. 1

    Sadece hacet ve şükür namazlarında Türkçe dua yapılabiliceğini söylediniz,peki rükû veya secdeye vardığımızda zihminizden geçirdiğimiz dualar yanlış mı oluyor?

    • 2

      Hocam, hacet ve şükür namazında değil, münferit yapılan secdelerde Türkçe dua edilebilir. Gönlünüzden dilediğiniz herşeyi geçirebilirsiniz ama dudaklarının hareket edecekse dua Arapça olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>