4 Maddede Resulullah’ın Bahsettiği Giyinik Çıplaklar Kimlerdir?


0
3 Paylaşım

İçindekiler: Giyinmiş Çıplaklar Kimlerdir?, Deve Hörgücü Ne Demektir?, Bu Kişiler Cennete Giremeyecekler mi?, Tesettür Nasıl Olmalıdır?

1) Giyinmiş Çıplaklar Kimlerdir?

tesettür islam giyinmiş çıplak

Ebu Hureyre anlatıyor: Allah’ın Resulü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Ateş ehlinden /Cehennem halkından iki sınıf var ki henüz görmedim: Biri; yanlarında inek/sığır kuyruğuna benzeyen sopalar/joplar bulunan, onlarla insanları döven bir topluluk. Diğeri ise;

1- Giyindiği halde açık olan (teni gösteren ince elbise giyinen veya bedenlerinin bir tarafı tamamen açık olan),

2- Erkeklere olan meyillerini yansıtan/veya omuzlarını sallayarak, çalımlı (kötü kadınların yürüyüşüyle) yürüyen,

3- Başları bir tarafa meyleden develerin hörgücü gibi olan kadınlar.

Bu kadınlar cennete giremez ve –kokusu şu kadar/çok uzak mesafeden alınabilen- cennetin kokusunu dahi koklayamazlar.” (Müslim, Libas, 125)

Bu hadis metninin açıklaması şöyledir:

İmam Nevevi rahmetullahi aleyh şöyle demiştir:

“Bu hadis, nübüvvet mucizelerindendir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin aynen buyurduğu şekilde vaki olmuştur. Hadisteki giyinik çıplaklara gelince onda birkaç yön vardır:

Birincisi: Allah’ın nimetinden giyinirler, şükründen çıplaktırlar.

İkincisi: Elbise olarak giyiniktirler, ancak hayır işlerinde ahirete önem verme ve ibadetlere özen gösterme gibi işlerde çıplaktırlar.

Üçüncüsü: Güzelliğini göstermek için bedeninin bir kısmını açarlar. Bunlar giyinik çıplaktır.

Dördüncüsü: Vücudunun iç kısmını belli eden ince elbiseler giyerler. Bunlar giyinik çıplaktır. Meyleden ve kendine meylettiren kadınlara gelince, onlar hakkında: ‘Allah’a itaat, namuslarını korumak vb. hususlardan yüz çevirenlerdir’ denilmiştir.

Meylettirenler: Yaptıklarını başkalarına öğretenlerdir. Yürürken kibirlenerek yürüyenlerdir. Omuzlarını sallayıp salınarak yürüyenlerdir, denilmiştir.

Meyledenler: Hayat kadınları gibi saçlarını tarayanlardır. Erkeklere meylederler, gösterdikleri süsleriyle de erkekleri kendilerine meylettirirler.

2) ‘Başları deve hörgücü gibidir…’ cümlesinin manası

tesetturlu-bayanlarda-asla-olmamasi-gereken-9-sey-3d2cdf

Başa örtülen eşarp vb. bez parçalarıyla başların büyük gösterilmesidir. Hatta deve hörgücüne benzetilmiştir. Hadisin tefsirinde en meşhur olan budur. Bu hadis, asrımızda şahit olunan bir hareketi haber vermektedir.

Zamanımızda kadınların saçlarını düzenleyen, güzelleştirerek değişik modellerde şekiller veren kuaför adlı salonlar kurulmuştur. Şer artıp büyümüş, birçok kadın Allah’ın kendilerine bağışladığı saçla yetinmeyip yapma saç satın alıyorlar. Allah yardımcımız olsun!

Bu konu ile alakalı bazı hadisi şerifler de şöyledir:

“Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacak, bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Bunları lanetleyin, çünkü onlar lanetlenmişlerdir.”

Başka bir rivayette; “onlar cennete giremez ve cennetin kokusunu bile bulamazlar” ilavesi vardır. (Müslim, Libas, 125, Cennet, 52; Ahmed b. Hanbel, II, 223, 356, 440)

“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem hafif bir elbise giyip tamamen vücut hatlarını örtmeyen elbiseler giyen kadınlara ‘Onlar adı örtülü ama gerçekten çıplaktırlar’ buyurmuştur.” (Süyûtî, Tenvîru’l-Havâlif, c. 3, s.103)

3) Bu Kimseler Cennete Girecekler mi?

Bu iki sınıf insanın “cennete giremeyeceği” hükmünün açıklaması hususunda iki yorum yapılmıştır:

a. Hadiste geçen iki sınıf insan, yaptıklarında bir sakınca olmadığını söyleyip –bilerek- bu haram fiilleri helal sayarlarsa kâfir olup ebedi olarak cehennemde kalacaklardır. Çünkü haramı helal kılan dinden çıkar.

b.  Bunlar kâfir olmamakla beraber, Allah’ın yasakladığı büyük günahları ve zulümleri işledikleri için, ilk önce cennete giden kurtuluş ehli kimselerle birlikte cennete giremeyecekler, ancak bir miktar azap çektikten sonra –mümin oldukları için- yine cennete gireceklerdir. (bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi)

4) Tesettür Fıkhı: Tesettür Nasıl Olmalıdır?

ScreenHunter_5

Tesettür bir ibadettir; nasıl ve ne kadar olacağı diğer ibadetler gibi Allah ve Resûlü belirler. Zevklere, zamana ve coğrafyaya göre üzerinde oynanmaz.

Tesettür ile alakalı bazı ayetler şu şekildedir:

“Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar… Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey mü’minler! Hepiniz Allah‘a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin, umduğunuza nail olasınız.” (en-Nur, 31. ayet meali)

“Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle. Bu onların tanınıp, kendilerine sarkıntılık edilmemesi için daha uygundur. Allah çok bağışlayıcı ve çok esirgeyicidir.” (el-Ahzab, 59. ayet meali)
Şu beş ölçü, tesettürün temel kurallarıdır:

 1. Bol olacak; vücudun ayrıntılarını ortaya çıkarmayacak.
 2. Şeffaf olmayacak.
 3. Erkeklere mahsus bir giysi olmayacak.
 4. Tesettürün kendisi bir ziynet malzemesi olacak şekilde çekici olmayacak. Çünkü Kur’an tesettürü emrederken kadının ziynet ve cazibesinin örtülmesini istemiştir. Ziynet ziynetle örtülünce, karşı cinsin ilgisini çekmesi bakımından kimi zaman daha çekici bir görüntü ortaya çıkabilir. O zaman giyinmiş çıplaklar türer.

Mü’min saliha kadın şunu unutmaz:

Tesettür, Allah’ın emri olduğuna göre, şeytan için de bir aldatma ve tuzak konusudur. Mü’min, Allah Teâlâ’nın emirleri ile şeytanın tuzakları arasında durduğunda cihad mevkiinde durmuş olur. Tesettür bir cihad türüdür. Uğruna feda edilemeyecek bir değer olmalıdır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
3 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
1
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
1
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
9
HARİKA
HAHA HAHA
1
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
4
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
4
BAŞARILI

10 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. NefisİN güzel göstermesi şeytanın aldatması kıyas burası cennet değil Kİ istediklerimiz olsun burası dünya ALLAH SÜBHAHENE TEALA NIN EMİRLERİNİ DOĞRU İDRAK ETTİRSİN HEPİMİZE KENDİNİN DOĞRU YAPTIĞINI SANIP FARKINDA OLMAYAN AMA YANLIŞ YAPMAKTAN BİZLERİ YA MANİ İSMİYLE KORUSUN ALLAHÜMME ECİRNA MİN NİSA ALLAHÜMME ECİRNA MİN FİTNETİL NİSA DİYE DUA VAR GÖSTERİŞSİZ ÖRTÜN EŞİNDEN BAŞKA GÖRMESIN BU KADAR VUCUD HATLARı GÖRUNMUYUCEK DIKKAT CEKMIYICEKSın bunu anlamak neden zor bırak onu bunu işine geleni değil emre uy

 2. İyi günler;
  Benim aklıma “zamanın şartlarına göre değiştirilemez”cümlesi takıldı.
  Yani şuan aslında erkeklerin tesettürü olan diz kapakları ve göbek arasını örtmeleri için dizlere kadar bol olan şalvar giyinmesi gerekmiyor mu ? Erkeklerde kot pantolon vb. Giyilmesi gayet normal karşılanırken kadınların kıyafet değişimine neden bu kadar sert yaklaşılıyor? Ve de tesettürün tam amacı nedir?bu soruyu çokça araştırdım ve tatmin edici bir yanıt bulamadım(lütfen allah böyle istiyor veya kadın cazibelidir erkekleri cezbetmemelidir) gibi bir yorum yapmayın yanıtlarsanız sevinirim iyi günler

  1. Erkekler de dar kıyafet giyemez. Kadınlara benzeyemez. Kot pantolon zâten sığır çobanları için üretilmiştir.

  2. Saygı değer kardeşim tesettür bir inançın ve ibadetin ta kendisidir ayrıca erkeklerin kod pantolon giymeleri de yanlış

  3. Hayırlı günler kardeşim değindiğiniz çok güzel bir nokta oda tesettür konusunda erkeklerin ve kadınların aslında tesettürü taşımadıkları haddim olmayarak yorumunuza cevap verme gereği duydum insanlar değişik mahlukatlardir ve dini kendi menfaatlerine göre yonlendirebiliyor şerri hükme göre kadın veya erkek farketmeksizin eşini aldattiginda ve şahitleri olduğu vakit recm yani taşlanarak öldürmektir ama şu dönemlerde sık sık duyduğumuz söz erkektir yapar buda dinden çıkmak için bir sebeptir bunu söyleyen kişi imanını tazelemesi gerekir hüküm aynıdır diyor Allah ama kul nefsi menfaatine göre davranıyor oyuzden Allah yine diyorki ilim herkese farzdır ne erkekler kadınları ezip dışlamak için islami kullansın nede kadın işte buyuzden ilim öğrenmeniz farzdır tıpkı namaz gibi tıpkı oruç ve diğer farzlar gibi ilimde farzdır son olarak şunu da eklemek istiyorum karşı cinse düşmanlıktan değil ama yıllarca babalar kızlarını okumayıp erkek çocukları hem kurslara hem okullara hemde medreselere yoluyorlardı ve birçoğumuzun annesi annaanesi teyzesi vs okuma yazma bile bilmiyorlar ama pek azımızın babası dedesi okuma yazma bilmiyor buda aslında kadınların haklarını savunma yöntemini bilmemelerini sağlamak için dir…bilinçli bir insan bilinçli bir müslüman olamak için illa ilim… sağlıcakla kalın

 3. Allah ahzap süresinde tesettürün amacını gayet net açıklamış bu sizin tanınmamaniz ve sarkintiliğa uğramanız için demiş daha ne amaç soruyorsunuz

  1. Siz önce ayeti iyi okuyun… sonra bir daha okuyun… sonra tekrar okuyun, sonra tekrar tekrar okuyun… hala aynı yorumda ısrar ediyorsanız önce Türkçe öğrenin…

 4. “””””””Bu Kimseler Cennete Girecekler mi?
  Bu iki sınıf insanın “cennete giremeyeceği” hükmünün açıklaması hususunda iki yorum yapılmıştır:
  a. Hadiste geçen iki sınıf insan, yaptıklarında bir sakınca olmadığını söyleyip –bilerek- bu haram fiilleri helal sayarlarsa kâfir olup ebedi olarak cehennemde kalacaklardır. Çünkü haramı helal kılan dinden çıkar.
  b. Bunlar kâfir olmamakla beraber, Allah’ın yasakladığı büyük günahları ve zulümleri işledikleri için, ilk önce cennete giden kurtuluş ehli kimselerle birlikte cennete giremeyecekler, ancak bir miktar azap çektikten sonra –mümin oldukları için- yine cennete gireceklerdir. (bk. Nevevî, ilgili hadisin şerhi)””””””””””

  Doğru mana ver benim canımı sıkma!! Cennetin kokusunu dahi alamayacaklar diyor. Sen diyorsun ki az bir şey azap çekip sonra cennete girerler. O dediğin haramı haram olarak bildiği halde yapan için söylenir. Burada cennetin kokusunu dahi alamayacak bazı bir takım kimselerin hallerinden haber veriliyor. En belirgin alameti de belli. Deve hörgücü gibi kafalar.. Aşağıdaki hadisi de oku. O kısmı da düzelt. Millet zaten kafayı yemiş. Sen şimdi millete şey mi diyorsun. Dilediğiniz gibi giyinin ya haram, yasak ama sonunda cennete girersiniz merak etmeyin mi diyorsun. Bu manada anlaşılıyor. Yazının o kısmını düzeltin. “İyi nasılsa cennete girecekmişiz sonunda o zaman bildiğimiz gibi yapmaya devam edelim” dedirtmeyin insanların nefislerine.. Bi iş yapmışsınız düzgün yapın.
  “””””Ateş ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim: Yanlarında sığır kuyruğu gibi birşeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş, çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu şu kadar uzak mesafeden duyulur.” buyurdular.” [Müslim, Cennet 53, (2857), 52, (2128).]

  1. Öncelikle üslubul beyan ayniyle insandır , konuşmanız da sokak jargonu kullanmanız hoş değil , ayrıca bu tür bir üsluba sahip kişi tebliğ görevini yaparken insanlar tarafından dikkate alınmaz.
   İman edip şehadet getiren her mümin cennete gidecektir , büyük gunaah işlese bile . Sizin fikirleriniz mutezilenin büyük günah işleyen cehenneme girecek kuramını doğrular nitelikte. Yazan kişi istediğiniz gibi giyinin zaten cennete gireceksiniz demiyor siz öyle anlamak istemişsiniz ! Çünkü bunu belirtmeseydi tesettüre riayet etmeyen herkes ebedi cehenneme gidecektir gibi anlaşılacaktı. Bu hassas noktaya değinmiş sadece . Siz gereksiz yere hiddetlenmişsiniz .

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı