4 Maddede İncir Nimeti


0

Allah yeryüzünde çok çeşit bitki yarattı ama bunların içinden birisi çok özel bir yere sahip Kur’an-ı Kerim’de:

1. İncir - Tin Suresi

Meal: Yemin olsun incire ve zeytine; ﴾1﴿ Sînâ dağına; ﴾2﴿ Ve şu güvenli şehre! ﴾3﴿ Biz insanı en güzel biçimde yaratmışızdır. ﴾4﴿ Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik. ﴾5﴿ Ancak iman edip iyi dünya ve âhiret için yararı işler yapanlar başka; onlar için kesintisiz bir ödül vardır. ﴾6﴿ Artık bu kanıtlardan sonra (ey insan!) seni dinin asılsız olduğu sonucuna götüren şey nedir? ﴾7﴿ Allah hüküm verenlerin en âdili değil midir? ﴾8﴿

Tefsir: Yüce Allah kendisinin ilim, sanat ve kudret sıfatlarını gösteren dört önemli varlığa yani insanın maddî gıdalarından olan incir ve zeytine ve mânevî gıdası olan vahyin indiği Sînâ dağı ile “emin belde”ye (Mekke), insanların muhtaç oldukları maddî ve mânevî ikramların mükemmel örneklerine yemin ederek insanı en güzel biçimde yarattığını, hem bedenen hem de ruhen yükümlülük alabilecek yeteneklerle donattığını ifade buyurmuştur (insanın seçkin yaratılışı ve üstünlüğü hakkında ayrıca bk. İsrâ 17/70). Bir görüşe göre incir ve zeytin, mecaz olarak bu ağaçların çokça bulunduğu toprakları, yani Akdeniz’in doğusunda bulunan Filistin ve Suriye’yi simgelemektedir. Kur’an’da adı geçen peygamberlerin çoğu bu topraklarda yaşadıkları ve tebliğde bulundukları için bu iki ağaç cinsi bu peygamberlerin dile getirdiği dinî öğretilerin sembolü olarak kabul edilmektedir.

incir agaci

2. İncir İle İlgili Bir Hadis

Ebi’d-Derdâ’dan naklen şöyle anlatılır;

“Peygamber efendimize(sallallahu teale aleyhi ve sellem) bir tabak incir hediye edildi, bunun üze­rine Peygamberimiz: “İncir yiyin. Eğer Cennet’ten inen bir meyve söyleyecek olsaydım, bunun incir olduğunu söylerdim. Çünkü Cennet meyvelerinin çekirdeği olmaz. (Çekirdeksiz denmesinden hurma ve zeytin çekirdeği gibi yenilmeden atılan çekirdekler kastedilmektedir). İncir yiyin, çünkü o, basuru keser, eklem ağrılarını yok eder.” (Kenz, 10, 44) buyurmaktadır.

İncir Çekirdeği

3. İncir Ağacı

İncir basit olarak doğal şekerler, mineraller, yüksek miktarda lif ve iyi bir A,B,C vitamin kaynağıdır. İncir harika bir lif kaynağı olduğundan besleyicidir ve bağırsak için potasyum kan basıncını kontrol eder. İncir eski zamanlardan beri direnç arttırıcı olarak bilinir. Son zamanlarda müshil gibi etki verdiği ve kilo verdirici etkisi olduğu anlaşılmıştır.

incir

4. İncir ve Sağlık

Peygamber Efendimizin‘de sallallahu aleyhi vesellem söylediği gibi incir karaciğer, sindirim sistemi ve üriner sistem rahatsızlıklarını hafifletiyor. İncir mide ekşimesi, kanser, felci iyileştirmeye yardımcı olabilir ve hatta sigarayı bırakmak isteyenlerin nikotin isteğini frenlemede yardımcı olabilir. İncir yaprakları da antidiyabetik özelliklere sahip ve potansiyel olarak günlük insülin enjeksiyonu vurulanlar için insülin miktarını düzenleyici etkiye sahiptir.

İncirli bir kurabiye düşünün, gerçek incir tadını verir mi? Ambalajlı şeker, aromalı incir, işlenmiş kurabiye gerçek bir incir gibi muhteşem şifa özellikleri taşımaz.

incirin faydalari

Subhan-Allah! Ne mucizevi bir yaratılış ve böylesine bir nimet! Burada yazılanlardan başka da yararları vardır ve incirin vücuda yararlarını sonsuza kadar anlatabiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

3 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allahütala bice doru dini konularl bize bildirdikleri icin cumlenizden razl olsun insallah allahü talla

  2. raabbim cumlemize yavrularlmlza ve yavrularlmlzln da neslinden gelecek olanarada doru iman islam gayreti versin insallah Allahü talam bize ehlisünet alimlerinin bildirdiklerini bize doru olara bildirdikleri icin raabbizümlenizden razl olsun bizlerid duanlza katlnlz Allahü talaya emanet ulunuz ammin