4 Madde ile Şükür Nedir Faziletleri Nelerdir?


0

Şükür; teşekkürdür, bize ihsan edilen nimetlere karşı minnet duygusuyla dil, davranış ya da kalp ile bize bu nimetleri veren Rabbimize teşekkür etmektir. Peki bizler teşekkür etmeyi biliyor muyuz? Gün içerisinde yolda yürürken, otobüste vs. bize yol ve yer veren birisine hemen teşekkür ederiz. Ya da bir restaurantta yemekleri servis eden garsona teşekkür ederiz. Öyle ya teşekkür bir nezaket kuralıdır. Peki o gün uyandığımız da kaçımız bugüne de beni uyandırdın Rabbim çok şükür dedi? Evden çıkarken, yürürken ve işe giderken, Allah’ım elim, ayağım, kolum, bacağım, gözüm, kulağım her şeyim var, sağlığımda hiçbir noksanlık yok, tek başıma hayatımı devam ettirebiliyorum; bir işim var helal kazancımı kendim ve çevremdekiler için harcayabiliyorum Elhamdülillah. Bana rızkımı veren Rabbime şükürler olsun diyor muyuz? Bizlerin en az Allah’a teşekkür ettiği ne yazık acı bir gerçek! Bir günü 24 saati yemek yiyerek, uyuyarak, çalışarak, gezerek, dinlenerek vs. ile geçiririz fakat günün kaç dakikasını şükür ile geçiriyoruz? Herkes bu soruyu kendine yöneltsin ve ne kadar şükrediyoruz?  Rabbimize daha çok nasıl şükredebiliriz? Şükrün faziletleri nelerdir? Bu yazımızla inşaAllah çokça şükredenlerden oluruz.

1. Nimetlere Şükretmek

“Biz ne iftar ne de sahur yapıyoruz. Allah bizim orucumuzu kabul eder mi?” yiyecek hiçbir şeyi olmayan Somali de ki kardeşimizin bu sorusu iftar ve sahur sofralarında çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu bizler için en büyük Şükür sebebi değil mi? Sayısız nimetlerle bizi rızıklandıran Rabbimize yaşadığımız sürece şükrü borç bilmeliyiz. Her durumda şükretmeli; yiyeceği sadece bir parça ekmek olsa bile rızkını verene şükretmeli hamd olsun demeli. ” Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızkların temiz olanlarından yeyin, eğer siz yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız O’na şükredin. ” (Bakara Suresi 172. Ayet)

Nimet şükür

2. Şükrün Mükafatı

Allahu Teâlâ bizlere sonsuz nimetler vermekle birlikte, nimetleri bize vereni düşünmemiz ve şükretmemiz için akılda vermiştir. Bu nimetleri eksiltip, arttıran Rabbim bizlere sabırla beraber şükrü öğretmiştir. Sabırla edilen şükrün elbette mükafatı vardır. “Allah şükre karşılık veren her şeyi bilendir…” (Nisa Suresi 147. Ayet)

Sabır şükür

3. Şükür Azaptan Uzaklaştırır

“Eğer siz iman eder ve şükrederseniz, Allah size neden azap etsin” (Nisa Sures 147. Ayet) Ayette bildirildiği gibi Allahu Teâlâ sabırla şükredenleri; azabından koruyup, mükafatlandırmaktadır. Bizlere düşen Allah’ın verdiklerine de verdiklerine de şükretmek, sabırla beklemek ve iman etmek. Asla ümitsizliğe kapılıp biran bile isyana düşmemeli.

şükür kevin cartner

4. Nankörlük Etme Şükret

Her ne kadar kedilerin adı çıkmış olsa da en nankör varlık insanlardır. Yaratılanların en şereflisi Eşref-i mahlûk olan insan; akıl ile kendisine verilen sonsuz nimetlerin farkında olup, Allah’a iman ve ibadet etmek yerine dünya hayatına dalmayı ve ahiretini harcamayı tercih eder. Bizi şükretmekten alıkoyan nedir? Madde hayatı mı? Bu dünyaya geliş amacımızı unuttuk mu? Bu dünya Allah’a iman ve ibadet edip, salih ameller işleyerek rızalığını kazanarak geçirmemiz gereken bir yoldur. Bu yolun sonunda gerçek bir mutluluk vardır. Bu mutluluğa erişmek için Allahu Teâlâya sonsuz şükürde bulunmalıyız. Verdikleri, vermedikleri, eksiltip, arttırdıkları için her halimize şükür etmeliyiz, Allah’a hamd olsun. Elhamdülillah-ı Alâ Külli Hâl. ” Doğrusu biz sizi yeryüzüne yerleştirdik ve orada size geçim vasıtaları verdik. Ne kadar da az şükrediyorsunuz! ” (Araf Suresi 10. Ayet)

Şükür nankörlük


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı