Eğitim, İslam, Kur’an ve Sünnet, Liste, Tarih

4 Madde İle Hicri Takvim Nasıl Ortaya Çıktı?

 Medine’de İslam devletinin kurulmasından Hz. Ömer (r.a.) devrine kadar müslümanlar bazı önemli olayları tarih başlangıcı kabul edip buna göre zamanlarını tayin etmekteydiler. Mesela; Fil olayı, ficar savaşı, zelzele yılı, veda haccı yılı ve bazı önemli zatların ölümü gibi olaylar tarih başlangıcı olarak kabul edilmekteydi.Ancak bu, zaman zaman karışık bir durum arzediyordu. Hz. Ömer (r.a) bu karışıklığı gidermek amacıyla konuyu diğer sahabelerle istişare etti. Bu sırada meydana gelen olay bunun gerekliliğini bir kat daha arttırdı.. 

1. Yemen Valisi Ya'la bin Ümeyye, Halife Hazreti Ömer'e bir mektup gönderdi.

Yemen Valisi Ya’la bin Ümeyye, Halife Hazreti Ömer’e bir mektup gönderdi. Mektupta yıl belirtilmemişti. Peygamber Efendimizin zamanından beri tüm yazışmalarda usul buydu. Ancak bu sefer mektubun yazıldığı ay da yazılmamıştı. Bu durum sıkıntıya sebep oldu.

Basra’da da benzer bir karışıklık meydana geldi. Basra Valisi Ebu Musa el-Eş’ari’ye son ödeme günü Şaban ayı olarak belirtilmiş bir senet getirildi. Son ödemesi Şaban ayı olmasına Şaban ayıydı ancak hangi yılın Şaban ayıydı? O yılın mı? Geçen yılın mı? Yoksa gelecek yılın mı? Tartışmalar uzadı fakat çözüm bulmak ne mümkündü!

2. Basra Valisi Ebu Musa el-Eş'ari, Halife Hazreti Ömer'e derhal bir mektup yazdı.

Basra Valisi Ebu Musa el-Eş’ari, Halife Hazreti Ömer’e derhal bir mektup yazdı. Mektubunda:

Ey Müminlerin Emiri, senden bize tarihi net olmayan mektuplar, yazılar geliyor. Yazınızı örneğin “Şaban ayı” şeklinde tarihlendiriyorsunuz. Ancak biz bu yılın Şaban ayı mı yoksa geçen yılın Şaban ayı mı olduğunu bilemiyoruz, diyerek Müslümanların da bir takviminin olması gerektiğini anlattı.

3. Her bir sahabi, İslam ve Müslümanlar için önemli gördükleri olayları takvimlerinin başlangıcı olarak önerdi.

Her bir sahabi, İslam ve Müslümanlar için önemli gördükleri olayları takvimlerinin başlangıcı olarak önerdi. Öneriler arasında Kur’an’ın inmeye başladığı yıl ve Peygamberimizin vefat ettiği yıl da vardı. Hazreti Ali, Peygamber Efendimizin hicret ettiği yılı önerdi. Öneriler arasında en çok beğenilen Hazreti Ali’nin önerisi oldu. Bu öneri Hazreti Ömer’in de çok hoşuna gitti. Hakikaten hicret, İslam ve Müslümanlar için bir dönüm noktasıydı. Peygamberimizin hicret yılı olan 622 yılı, takvim başlangıcı olarak kabul edildi.

4. Sıra yeni takvimin birinci ayını belirlemeye gelmişti.


Kaynak: diyanetdergi.com

Sıra yeni takvimin birinci ayını belirlemeye gelmişti. Yeni takvim, yılın 12 ayından hangisiyle başlamalıydı? Hz. Osman’ın teklifiyle Muharrem ayı birinci ay olarak kabul edildi. Peygamber Efendimizin vefatından altı yıl sonra tespit edilen bu takvim, hicreti başlangıç olarak aldığı için o günden bugüne “Hicri Takvim” olarak anıldı. Yazışmalardaki tarihler bu takvime göre yazılır oldu.

Hicri Takvimin ayları ise şunlardır:

1. Muharrem

2. Safer

3. Rebiülevvel

4. Rebiülahir

5. Cemaziyelevvel

6. Cemaziyelahir

7. Recep

8. Şaban

9. Ramazan

10. Şevval

11. Zilkade

12. Zilhicce

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>