4 Madde ile Enleri Yaşayan Endülüs’e Nasıl Döneriz?


0

Avrupa’nın geri kalanından daha gelişmiş bir medeniyet üreten Endülüs hala  Müslümanlara örnek olmaya devam ediyor. Okuma yazma, matematik, Arapça, Kuran ve hadisler gibi gerekli ilimleri öğretmekle kalmayıp aynı zamanda tıp,astronomi ve gemicilikte lider haline geldiler. Şimdi dilerseniz Endülüs’e kısa bir yolculuk yapıp neyi nasıl yapmamız gerektiğini hep beraber tekrar ele alalım.

1. Bilgiye Karşı Her Zaman İştahlıydılar!

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Avrupa bugünkü gelişmişliğini Endülüs’e, yani İslam medeniyetine borçludur. Endülüs, İslâmî eğitim, sanat ve ilimlerle Avrupayı besledi. Avrupa’da mektep diye bir şey yokken, Endülüs’te mektepler köylere kadar yayılmıştı. Bu onların hem ilime verdiği değeri ve de bizim ne yapmamız gerektiğini çok açık göstermiyor mu?

2. İlim için Hayatlarını ve Yaşayışlarını Değiştirdiler

İlmin o kadar merkezi haline gelmişlerdi ki Müslümanların ayaklarının altında ki üniversitelerde eğitim almak için uzak diyarlardan yolculuk yapanlar olarak ünlendiler. Perspektifi kendimize çevirdiğimiz de bilgiye ulaşmanın saniyeler aldığı şu çağda faydalı araştırmalar yapma konusunda ne kadar istekliyiz?

3. Asla Ötekileştirmediler

Müslümanlar İspanya’ya saldırgan ya da ezici olarak değil kurtarıcı olarak gitti. Bu çoklu kültüre sahip toplumda Hristiyan ve Yahudiler hükumeti yönetiyorlardı. Dahası Yahudilerin altın çağı Müslüman kuralları altında yönetildiği bir zaman dilimine giriyor.

 İslam, Yahudilerin İspanya’da gelişmesine izin verdi örnek olarak ünlü filozof Moses Maimonides verebiliriz. Müslümanların fethi ile Yahudilerde özgürlük ve hoşgörünün altın çağı başladı. Şu an ki en azılı düşmanımız olan İsrail devletini ataları ile bu durumdaydılar. Onlara rağmen ne silah ne de bir mühimmatla yok etmek yerine Müslümana yakışır bir hareketle, hoşgörülü davrandılar. Bu örnek bile günümüze uyarlandığında çok basit ve hızlı bir şekilde alemi İslamın yol katedeceği gerçeğini görüyoruz.

4. İlim, Hoşgörü ve Teknoloji de Öncü

Kısaca bahsettiğimiz ve örnek almamız gereken Endülüs’ü belki de Pierre Curie’ nin şu sözünü paylaşarak özet geçebiliriz:”Onlardan bize otuz kadar kitap kaldı ve bu sayede ancak atomu parçalayabildik. Eğer yakılan milyonlarca el yazması kitabın yarısı kalsaydı çoktan galaksiler arasında geziyor olacaktık.

Bu cümleyi kuran Fransız fizikçi Endülüs’e karşı hayranlığımızı net bir şekilde getirmiş. Şimdi tekrar hem ilim ve fende hemde  hoşgörüde aynı merhaleler taşıyan bir nesil gelemez mi dersiniz? 

Yapmamız gerekenler:

Okumak

Denemek

ve Koşulsuz Saygı Göstermek…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı