4 Madde ile Çocukların Kur’an Okumayı Unutmamaları İçin Yıl Boyunca Yapması Gerekenler


0

Okulların kapanması, yaz tatili başlangıcı ile Kur’an kursları da başlar. Küçükken caminin Kur’an kursuna gitmeyen yoktur herhalde. Bir çoğumuz da kurs bitimine kadar öğrenip yıl içerisinde okumamaktan unutup, bir daha ki sezon tekrar baştan almışızdır. Şimdi yeni öğrenen kardeşlerimizin, çocuklarımızın bu durumu yaşamaması ve Kur’anı Kerim-i unutmamaları ve daha güzel okuyabilmeleri için yıl içerisinde yapılması gerekenleri sizin için maddeler halinde ele aldık.

1. Program Hazırlamak

Kendimize bir program yapmalıyız. Nasıl günlük derslerimizi tekrar edip, ödevlerimizi ihmal etmeden programlı bir şekilde yapıyorsak, Kur’an okumayı da bu programa dahil etmeliyiz. Yarım gün okulu olanlar; sabah okula gidenler eve geldiğinde, öğlen gidenler ise okula gitmeden bir miktar Kur’an okuyabilir. Bunu bir görev olarak belirleyip her gün aynı saatte aynı miktarda okuyarak hem Kur’an okuma alışkanlığı kazanmış oluruz hem de Kur’anı unutmamış oluruz.

Uygun bir ders çalışma planı hazırlayın.

2. Kur'an Okuma Yarışması

Arkadaşlar arasında bir yarışma başlatılabilir. Yıl sonuna kadar kim daha kim daha önce hatim edecek? Kur’an kursu arkadaşlarınızla bir grup oluşturun ve yarışmayı başlatın. Bir daha ki yaza kadar kim önce hatim ederse, diğer kişiler toplanarak birinciye hediye alabilir. Hem Kur’an okuyup hem de hediye vererek iki sünnet bir arada işlenmiş olur.

okul ve Kur'an ezberi

3. Ders Tekrarı Yapmak

Cdlerden ve internet üzerinde ki Kur’an okuma ve öğrenme ile ilgili videolarından yararlanarak; harflerin mahreçlerine ve telaffuzuna dikkat ederek Kur’anı doğru ve tecvidli okumaya dikkat etmeli. Bunu başlangıçta sık sık yaparak doğru ve tecvitli okumayı öğrenmiş oluruz.

tecvidli-kuran

4. Ezber Yapmak

“İlâhınız bir tek Allah’tır. O’ndan başka ilâh yoktur. O, rahmândır, rahîmdir. Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün birbiri peşinden gelmesinde, insanlara fayda veren şeylerle yüklü olarak denizde yüzüp giden gemilerde, Allah’ın gökten indirip de ölü haldeki toprağı canlandırdığı suda, yeryüzünde her çeşit canlıyı yaymasında, rüzgârları ve yer ile gök arasında emre hazır bekleyen bulutları yönlendirmesinde düşünen bir toplum için (Allah’ın varlığını ve birliğini isbatlayan) birçok deliller vardır.” (Bakara Suresi 163./164. Ayet)

İmam-ı Gazali Hazretlerinin İhya’sında zikrettiğine göre: “Her kim uyuyacağı zaman, Bakara suresinden 163. ve 164. ayetleri okursa, Allahu Teala o kişiye Kur’an’dan ezberlediklerini unutturmaz.” Ayrıca ezberi kolaylaştırmak için geceden ezberlemek için belirlediğimiz sureyi tefsiri ile en az 10 defa okumalı ve sabahın erken saatlerinde ezber yapmalı. Sabah namazlarından sonra ezbere başlanılabilir.Ayetleri ikili ikili üçlü üçlü gruplandırarak hafif sesli bir şekilde tekrar tekrar okuyarak ezberlenilebilir. Ezberlenilen ayetleri pekiştirmek ve unutmamak içinde namazlar okumaya gayret edilmeli.

kur'an ezber


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
2
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
1
BAŞARILI

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı