Tefekkür, Yazılar

4 Adımda Yalnızlığın Çaresini Bulmuşlar

Bir çıkmazdasın, aklın kalbin bambaşka bir halde. Dünya dönüyor, zaman akıp geçiyor ama sanki bir tek Sen duruyorsun yerinde. Bedenin bu akışa ayak uydursa da ruhun baş kaldırıyor bu gidişe. Kalabalıklar içindesin; konuştuğun, birlikte güldüğün pek çok insan var yanında. Fikirlerinin uyuştuğu, yüreğinin ısındıkları bile var. Ama hayır, bir şeyler hep eksik. Hissediyorsun en derininde, yüreğine batıyor her nefeste bu his. Bir ses yankılanıyor sessizliğin dünyasında: ” Bunun adı YALNIZLIK ”.

1. Yalnızlık kaçmak zorunda olduğun bir durum değil


İnsanlarla birlikte olmak güzeldir evet. Ama gerektiği yer ve zamanda. Korkma yalnız kalmaktan, kaçma yalnızlıktan insanlara. İhtiyacı var ruhunun yalnız kalmaya. Kalbini dinlemeye başlarsın yalnızken. Kendini sorgulamaya… Farkında bile değilsin belki de yanızlıktan kaçmak için bazen haram sevdalarla avutuyorsun kalbini, bazen de dünya kokan arkadaşlarla… Yalnızlıktan kaçarsan insanlara sığınmak istersin ama yalnızlık varlığıyla seni Rabbine teslim eder. Teslim et kalbini sahibine. Şunu bil ki yalnızlık çoğu kalabalıktan daha eftaldir.

2. Yalnızlık gafletten uyandırır


Dürüst ol kendine; birileriyle birlikteyken mi Rabbin aklına daha çok geliyor, yalnızken mi? Biliyorsun sen de cevabını; yalnızken. Çünkü yalnız kalınca düşünürsün, kalbini yoklarsın, kainatı dinlersin. Kainat sana Rabbini hatırlatır varlığıyla. Yüreğindeki gaflet perdelerini aralar, tefekküre bir kapı açar. Sonra anlarsın ki yalnızlık tek kişilik bir alem değil; Rabbin ve Sen… Yani her şey. Uyanırsın gafletten; O görüyor, O duyuyor, O biliyor. Belki de bunu en çok yalnızken farkedersin. İliklerine kadar hissedersin yalnızlığın dünyasında Rabbinin varlığını. Bu seni daha dikkatli olmaya davet eder.

3. Yalnızlık belki de imtihan görünümlü bir nimet

Evet bazen canın yanar, yüreğini dinleyecek derman olabilecek kimsen olmaz. Dostların vardır belki ama ne kadarını bilirler yüreğinin ne kadarını görürler? Öyle bir ruh haline girersin ki yalnızken; farketmesende kalbin Rabbine yaklaşır koşar adımlarla. Duaya kalkar ellerin, belki de en içten hislerinle ” Rabbim ” dersin. Çünkü yalnızlık anlatır sana Rabbinden gayrı kimsenin olmadığını. Bir duyabilsen yalnızlık çok şey anlatır ah duyabilsen… Rabbine varmak için çıktın bu dünya yoluna unuttun  mu? Ve bu çileli yolun tek yoldaşı yalnızlığındır. Yalnızlık Rahman’ a giden yolda en fazla mesafeyi katettirecek bir nimet olur bazen. Gerçi her imtihan bir nimet değil mi özünde? Sabret yalnızlığın zorlayıcı imtihan haline, şükret Rabbine varmak için bir nimet oluşuna.

4. Yalnızlık Sevgiliyle başbaşa kalabilmektir

Yalnızlık koca bir alem. Ruhun özüne varma arayışı. Ruh özgür ve sınırsız yaratılmışken sen onu dünya hapishanesine zincirlemeye çalışıyorsun.Fani insanlara bağlamaya çalışıyorsun. Yapma, dünyan başına yıkılır. Hüzün dolar her hücren. Bırak dolaşsın 18 bin alemi ruhun. Tanısın Rabbini. Ruhunu O’ nunla doldur, fanilerle değil. Sığın yalnızlığın, yalnızların Rabbine. Yalnızlık insanlar içinde tek kalman demek değil ki. Rabbinle her an baş başa olmak demek. Fani bir sevgili de bile sevgili ile başbaşa kalmak istersin. Asıl sevgiyi hakeden O değil mi? Maşuk olmaya en layık olan O değil mi? O zaman neden kaçıyorsun yalnız kalmaktan? Maşuğun her daim seni bekliyor. Koskoca kainatın yaratıcısı dinliyor, görüyor, biliyor seni. Başkaları anlamasa ne olur. Bırak kimse olmasın yanında Rabbin var senin. İsyan kokan hüzünlerden sıyrıl artık. ‘ Kimsem yok, yalnızım, kimse değer vermiyor bana, kimse beni anlamıyor’ demeyi bırak artık. Yıldızları, güneşi, galaksileri, hayvanları, bitkileri yaratıp hepsini birlikte idare eden Rabbin değer veriyor sana kimse seni sevmese ne olur ?Hem O’nun en sevgilisi de yalnızdı. Sığınıyordu Hira’ sına kalıyordu Rabbiyle başbaşa. Bul sen de kendi Hira’nı konuş Rabbinle. Allah’ın Resulü yaptıysa elbet vardır bir bildiği yap sen de. Asla izin verme yalnızlığını şeytanın kendine oyuncak etmesine. Her anın Rabbinle dolsun taşsın, her nefeste zerrelerinde hisset O’ nun yanında olduğunu.Haydi otur seccadenin başına. Aç yüreğini sevgiliye. Sal içinde biriktirdiğin tüm hüzünleri dua ile. Unutma ” Allah yalnızlarla konuşur. ”

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

 1. 1
 2. 2

  Allahım razı olsun. O kadar güzel ve doğal ki . Her yazi da ayri umut doluyorum. Anlatım ve konu seçimleri çok güzel. Allah devamını getirsin…

 3. 3

  Bence çok güzel yazmışsınız. Allah razı olsun yalnızlık Allahın, kuluna bırak her şeyi bana gel demesidir aslında.
  Allaha emanet olun.

 4. 4
 5. 5

  Yalnız olmak hiçbir şey yaşamamamış olmak, yaşayıp kaybetmekten iyidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>