İslam, Liste

4 Adımda Nefsini Yen!

İnsanın en büyük düşmanı nefsidir.Bizleri bastığımız yollardan kaydıran,çıktığımız merdivenlerden indiren,tırmandığımız dağlardan aşağı düşüren nefsimizi öldürmek için,Allah’ın izniyle tüm gönlümüzce, bismillahirrahmanirrahim… 

Nefsini kötülüklerden arındıran kurtuluşa ermiştir.” (Şems Suresi; 9.Ayet Meali)

1. Nefsinin Sende Açtığı Yaraları Gör!

pişmanlık.ağlamak

Nefsinin kalbinde nasıl yaralar açtığını, içinde nasıl huzursuzluk bıraktığını, hayatında birçok engeller ortaya çıkardığını, seni yıprattığını, İslam’dan uzaklaştırdığını gör ve kendini, nefsini muhasebeye çek. Şu anda olduğun durum ile aslında olmak istediğin durum arasında bir karşılaştırma yap. Kendine bir liste çıkarıp artık yapmak istemediklerini ve yapmak istediklerini listele. Kendine bir aylık takvim hazırlayıp, her güne nefisle ilgili ayet yazıp, her gün okuyarak, nefsini öldürdüğün günleri işaretle ve kendini analiz et. İnsanın kendini bilmesi, görmesi, tanıması en büyük adımdır. Sorunun farkına var ve bu büyük adımı at! 

“Nefsini arındır.” (Müddesir Suresi; 4. Ayet Meali)

2. Her An İzlendiğini İdrak Et!

göz

Sen unutsan da seni her an izleyen, senin her anını kaydeden, sana şahitlik yapacak meleklerin her daim yanında olduğunu, her şeyden önemlisi hiçbir perdeye ihtiyaç duymaksızın seni seyreden bir Rabb’inin olduğunu unutma kardeşim.

“Kim de, Rabb’inin huzurunda duracağından korkar ve nefsini arzularından alıkoyarsa, şüphesiz, cennet onun sığınağıdır.” (Nâziât Suresi; 40. ve 41. Ayetleri Meali)

“Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf Suresi; 16. Ayet Meali)

3. Birgün Her Şeyin Hesabını Vereceğimizi Unutma!

yük

Attığımız her adımın hesabını vereceğimizi, Rabb’imizin bizi sorgulayacağını unutma kardeşim, yanımızda götüreceğimiz tek şey amellerimiz, birikimimiz, yalnızca salih amellerimiz, ne taşıdığına ne yük yüklendiğine bak ve salih ameller peşinde koş. Hesaba çekileceğimizi unutma.

“Kusurlarından dolayı kendini kınayan nefse de yemin ederim ki diriltilip hesaba çekileceksiniz.” (Kıyâmet Suresi;  2. Ayet Meali)

4. Nasuh Bir Tövbe Et!

ayakkabı.merdiven

Her şeye rağmen Rabbi’mizin ne kadar merhametli olduğunu idrak et ve her ne olursa olsun O’na döneceğini unutma kardeşim. Her ne yaptıysan oldu ve bitti. Artık bir öncekinden çok daha kararlı bir şekilde Rabb’ine tövbe ediyorsun ve Rabbi’nin merhametini umarak, Kahrından yine O’na sığınıyorsun. Rabbi’nin seni tertemiz eyleyeceğine inan ve nefsini öldür, seni Rabb’inden uzaklaştıran her şeyden kurtul ve o merdivenleri emin adımlarla, bir daha günahlara dönmeyecek şekilde bas! 

“Mûsâ, Rabbim! Şüphesiz ben nefsime zulmettim. Beni affet dedi. Allah da onu affetti. Şüphesiz o, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Kasas Suresi; 16. Ayet Meali)

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

5 yorum var.

 1. 1

  İçerik çok güzel, Allah razı olsun. Ama başlık problemli. Söz konusu ayet ve hadislerden de görüldüğü üzere Rabbimiz bizden nefsimizi öldürmemizi değil terbiye etmemizi, kötülüklerden arindirmamızı istiyor. “Nefsi öldürme” ruhbanların gayesidir. Bizse nefse zulmetmeden onu arındırmanın peşindeyiz.

 2. 2
 3. 3
 4. 4

  Evet yazıyı okurken nefsin yanlış anlaşıldığını hissettim. Amaç onu öldürmek değil temizleyip arındırmak. Ayetlerde açıkça belirtiyor zaten Yüce Allah. Hem ne buyurmuş Resulü Ekrem: “Nefsini bilen Rabbini bilir”

  • 5

   İçerik gayet nitelikli aslında. Üstteki yorumlar konu başlığından sebep yazılmıştı. Önceden başlık “4 Adımda Nefsini Öldür!” idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır.

Bu HTML etiketlerini ve özniteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>