4 Adımda Evlilikte Empati Kurabilmenin Yolu


0

Eşinizle duygusal olarak nasıl iletişime geçebilirsiniz?

Hepimizin bildiği üzere, evlilik ilişkileri İslam’da oldukça önemlidir. Dinimizin yarısını tamamlamasının yanı sıra, evlilik huzurdur, koruyucudur ve ayrıca şiddetle tavsiye edilen bir sünnettir.

Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

Evlilik benim sünnetimdir. Benim sünnetimi yerine getirmeyen benden değildir. (İbn-i Mace)

Peki, neden onca Müslüman dinlerinin ve hayatlarının bu önemli parçasından bu kadar şikâyetçi? Bence bunun sebebi evliliklerimizde empatinin, başka bir deyişle duygusal anlayışın eksik olması. Empati kısaca eşinizin duygularını hissedebilmektir; onun duygularına ortak olmak, kendini onun yerine koymaktır.

İslam’ın evlilikte empatiyi nasıl desteklediğini, bunun evliliğinizi nasıl değiştirebileceğini ve eşinizle olan ilişkinizi geliştirmek için nasıl empati kurabileceğinizi anlatacağım İnşâAllah.

Evlilikteki duygular Kur’an’da nasıl geçiyor?

Kutsal kitabımız Kur’an bizlere evlilikteki duyguların önemini şöyle hatırlatıyor:

İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp; O’nun varlığının delillerindendir.  Şüphesiz ki bunda düşünen bir kavim için ibretler vardır. (Rum:21)

Sizi bir nefisten yaratan ve gönlünün huzura kavuşacağı eşinin de ondan yaratan Allah’tır. (A’râf: 189)

Yukarıdaki ayetlerden anlaşılacağı üzere, evlilik bizler için en ideal duygusal destek kaynağıdır. Evlilik hayat arkadaşımızla sevgiyi, şefkati, hoşgörüyü ve huzuru tatmamızı sağlar.

İslam’a göre evlilikte empati

empati son

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem eşlerine birçok şekilde duygusal anlayış sergilemiştir. Eşlerine olan sevgisini hiç çekinmeden dile getirmesiyle bilinir ve bizlere eşlerimize nasıl nezaketle, anlayışla yaklaşmamız gerektiğini birçok örnekle göstermiştir.

Şu hadis-i şerifleri göz önüne alalım:

Hz. Aişe radıyallahu anh validemizden rivayet edilir:

“Bir bayram günüydü. Habeşliler Mescid-i Nebevi’de ayakta dönerek kılıç kalkan oyunu oynuyorlardı. Ben onları seyretmek istedim ve Resulullah sallallahu aleyhi ve selem ‘Onları seyretmek ister misin?’ diye sordu. Ben de ‘Evet’ dedim. Beni arkasında durdurdu, çenemi omzuna koydum; yanağım yanağına değiyordu .O şekilde seyre daldım. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve selem oyunculara, ‘Haydin Efideoğulları, göreyim sizleri!’ diyerek onları teşvik ediyordu. Ben usanıncaya kadar onları seyrettim. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve selem bana,’Yeter mi?’ diye sordu. Ben de, ‘Evet’ dedim. ‘O halde içeriye git.’ buyurdu.”(Buhari)

Bu hadis sevgili Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve selem eşlerinin mutluluk ve eğlence ihtiyacını helâl dairede olmak suretiyle göz önünde bulundurduğunu gösteriyor.

El-Esved radıyallahu anh şöyle dediği rivayet edilir:

“Hz. Aişe radıyallahu anhâ’ya sordum. ‘Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem evdeyken ne yapardı?’ Şöyle dedi, ‘O aile halkının işlerini yapardı. Ezanı duydu mu da giderdi.’”(Buhari)

Bu hadis sevgili Peygamberimizin her zaman düşünceli olduğunu ve ailesi için bir şeyleri kolaylaştırmayı önemsediğini gösterircesine elinden geldiği kadarıyla ev işlerine yardım ettiğini gösteriyor.

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor:

“Hz. Safiyye’ye, Hz. Hafsa’nın radıyallanu anh ‘Yahudi kızı’ dediği ulaşıyor. Bu sözü işiten Safiyye ağlıyor. Tam o ağlarken Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem yanına giriyor ve: ‘Niye ağlıyorsun?’ diye sorar. Safiyye: ‘Hafsa bana ‘Sen Yahudi kızısın!’ dedi’ der. Resullulullah sallallahu aleyhi ve selem: ‘Sen bir peygamber kızısın. Senin amcan da bir peygamberdir, ayrıca bir peygamberin de nikâhı altındasın. Öyleyse o sana karşı neyi ile övünüyor ki?’ diyerek onu teselli etti. Sonra da diğerine: ‘Ey Hafsa! Allah’tan kork!’ dedi.”(Tirmizi)

Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem eşlerinin duygularını önemserdi ve kimseyi incitmeden nükteli, şefkatli sözlerle onları teselli ederdi.

Empati evliliğinize nasıl yardımcı olur?

Evliliğinizde empati kurduğunuzda, evliliğinizi daha güçlü, daha gerçekçi ve daha eğlenceli bir birlikteliğe çeviririrsiniz. Çiftler belli bir duygusal noktada birleştiklerinde, birbirlerini gerçekten tanıyacaklar ve inşâAllah birbirlerini gerçekten oldukları kişi için sevecekler.

Birçok insan iletişimin sağlıklı bir evliliğin temel taşı olduğuna hemfikir. Ancak, evlilik terapistleri sıradan iletişimin yeterli olmadığını düşünüyorlar. Bir evliliğin devamlılığı için gerçekten gerekli olan şey duygusal anlayış yani empatidir.

Evlilikte ilk göze çarpan problemler genellikle yüzeysel meselelerdir. Çiftlerin evliliklerindeki altta yatan gerçek sorunları bulmaları için daha derine inmeleri gerekir. Bu sorunlar genellikle kendisine saygı duyulduğunu, kıymetinin bilindiğini hissetmemek gibi duygusal sorunlardır.

Üstelik, empati evliliğinizi sadakat problemlerinden de kurtarabilir. Yaşam koçu ve wivesofjannah.com (cennetin eşleri) sitesinin kurucusu Megan Wyatt’a göre evliliklerin sadakat problemleri yaşamasının ilk sebebi duygusal iletişim eksikliğidir. Peki evlilikte empatiyi nasıl geliştirebiliriz?

1- Başkalarıyla empati kurmak kendinizle empati kurmakla başlar

evlilikte empati kendinizle konuşun

Bizzat kendi duygularınızın daha çok farkında olma konusunda kendinizi eğitin. Bu, eşinizin duygularını fark etmenizi sağlayacak ve eşinizle olan iletişiminizi geliştirecektir. Eşinize karşı ne kadar empatiyle yaklaşacağınız kendinizle ne kadar empati kurduğunuza bağlıdır.

Örnek: Bir kadın mutsuz olduğunu fark eder çünkü kocası aile bütçesini gereğinden fazla kısar. Kocasının para biriktirme isteğine saygı duyar ama bir yandan da gereksiz yere bu kadar tutumlu olduğunu düşünür. Eşinin bakış açısına anlayış göstererek, konuyu açmaya ve ona karmaşık duygularından bahsetmeye karar verir.

2- Eşinizin hislerini fark edin ve onları ciddiye alın

evlilikte empati ciddiye alın

Eşiniz duygusal olarak çökmüş bir vaziyetteyse, ona hislerini anladığınızı gösteriniz. Eşiniz sesini duyurmak, anlaşılmak istiyor. Onların hayatlarındaki en önemli rollerden birine sahipsiniz; o yüzden onlara ne söyleyeceğiniz son derece önemli.

Uygulama için ipucu: Eşiniz sizinle hislerini paylaştığında, hislerini tekrar dile getirerek onu anladığınızı gösterin. Mesela, “anlıyorum, şu an incinmiş hissediyorsun” diyebilirsiniz.

Bunu yaparken, tavsiyede bulunmaktan veya çözüm sunmaktan kaçının. Çünkü bekledikleri bu değil. Onlar sadece kendileriyle ilgilenecek birine ihtiyaç duyuyorlar.

Gerçek bir hikaye: Bir arkadaşım kocasıyla çocukken kaybettiği babasının acısını paylaştığında kendisine hiç ilgi alaka göstermediği için ona karşı kırgın hissediyordu. Nihayet kocasına kendisine empati “duygusal anlayış” göstermediği için ne kadar üzgün hissettiğini söyledi. Kocası, onunla beraber babasının mezarlığını ziyaret ederek onun hislerini ciddiye aldığını göstermiş oldu ve bu hareketi kırgınlığı sevgiye çevirdi.

3- Hislerinizi açıklayarak eşinizin empati kurmasına yardımcı olun

evlilikte empati 1

İç dünyanızdaki düşüncelerinizi, duygularınızı paylaşın. Nasıl hissettiğinizden emin olmasanız bile, bu karmaşık duygularınızı da eşinizle paylaşabilirsiniz, hatta paylaşmalısınız da; ta ki birbirlerinizin hislerinizi daha iyi anlamayı öğrenene kadar.

Örnek: Birçok Müslüman çift evliliklerinde fiziksel yakınlık problemlerinden yakınır. Fiziksel yakınlık problemlerinden konuşmaya çekinebilirler, ama eğer onlara anlatmazsanız, bu konu hakkında ne düşündüğünüzü, ne hissettiğinizi eşleriniz nasıl bilebilir?

4- Anlaşmazlığa düştüğünüzde empatiye başvurun

empati

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kendinizle empati kurmanız eşinizle aranızdaki anlaşmazlıkları çözmek için çok önemli bir adımdır. Eğer öfkeliyseniz, öfkenizin farkına varın ve eşinizle konuşmadan önce sakinleşinceye kadar bekleyin.

Ebu Hureyre radıyallahu anh’tan şöyle rivayet edilir:

Bir adam Nebi sallallahu aleyhi ve selem’e,”Bana öğüt ver” dedi. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve selem”Kızma!” buyurdu. Adam dileğini birkaç kez tekrar etti. Peygamber sallallahu aleyhi ve selem her defasında”Kızma!” buyurdu. (Buhari)

Uygulama için ipucu: Olumsuz duygulara sahipken- mesela öfke gibi, kendinize şunu telkin edin:”Eşinizle konuşmak için uygun bir zaman değil.” Eşinize konuyu açmak için sakinleşinceye kadar bekleyin.

Eşinizle aranızdaki anlaşmazlıkları konuşacak kadar sakinleştiğinizde, onunla empati kurmaya çalışın. Doğru başlangıç için, ilk kendi işinizi halletmek yerine öncelikle onu anladığınızı göstermek için onun düşüncelerini özetleyin.

Gerçek bir danışmanlık tekniği: Birçok terapist aile üyelerine konuyu diğerlerinin bakış açısından bakarak değerlendirmelerini söyler. Burada amaç empati geliştirmek ve konuyu diğer kişinin bakış açısından da görebilmek, hissedebilmektir. Empati yapmak eşinizi önemsediğinizi göstermenin bir yoludur.

Böylelikle; empati kurarak, eşinizle daha derin bir ilişki kurabilirsiniz, anlaşmazlıklarla daha kolayca daha çok anlayışla baş edebilirsiniz ve İnşâAllah gerçekten olduğunuz kişi için sevilirsiniz,.

Umarım bu makale aşağıdaki ayet-i kerimeyi evliliklerimizde hayata geçirmemize yardımcı olur.

Ve onlar ki:”Ey Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler çocuklar bağışla ve bizi takva sahiplerine önder kıl” derler.(Furkân:74)

İnşâAllah, empati yapmanın evlilik ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğini gösterebilmişizdir. Eğer sizin de evlilikte empatinin önemi hakkında tavsiyeleriniz veya gerçek hikayeleriniz varsa, lütfen yorumlar bölümünde bizimle paylaşın!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

İLGİNÇ İLGİNÇ
0
İLGİNÇ
ÜZDÜ ÜZDÜ
0
ÜZDÜ
HARİKA HARİKA
0
HARİKA
HAHA HAHA
0
HAHA
AMAN ALLAH'IM AMAN ALLAH'IM
0
AMAN ALLAH'IM
BAŞARILI BAŞARILI
0
BAŞARILI

2 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Selâmün Aleyküm,Güzel bir yazı olmuş Allah razı olsun.
  Acizane birkaç şey söylemek isterim.
  Göz aydınlığı olmak,
  Kalpleri ısındırılmış olmak yani sevgi üzere olmak ana belirleyici olarak ihsan edilmiş. Evlilik adına bu sevgi temeli olmadan ne kadar tahammül ve empatı olabilir.
  Bu temel üzere olmalı diye anlıyorum yukardaki âyetlerden ama hiç bahsedillmyor.
  Selam ile

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı